Ziraat Bankası’ndan Çiftçiye Süper Destek!

Ziraat Bankası’ndan Çiftçiye Süper Destek!

Ziraat Bankası’ndan borcunu ödemekte zorluk çeken müşterilerine borç erteleme desteği geldi.

Ziraat Bankası’ndan borcunu ödemekte zorluk çeken müşterilerine borç erteleme desteği geldi.
Vatandaşlarımız korona virüs ile birlikte yaşadıkları ekonomik sıkıntılar sebebiyle bankalardan aldıkları borçların ertelenmesi talebinde bulundular. Ziraat Bankasından gelen haber bütün çiftçilerimizi oldukça mutlu etti.

Vatandaşlarımız borçların ertelenmesi için yapılan açıklamalar nelerdir? Borçların ertelenmesi bütün çiftçiler için geçerli olacak mı? Gibi pek soruyu merak ediyorlar. Bununla birlikte de vatandaşlarımız her yerden borç ertelemesi ile ilgili detaylara ulaşmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız için merak edilen ayrıntıları sizler için haber kaynağımızda paylaştık.

Vatandaşlarımız için bankalarımız desteklerine devam ediyorlar. Vatandaşlarımız için kredi imkânlarından yararlanmak korona virüsle birlikte gelen ekonomik sıkıntılarla daha da önemli olmuştur. Hemen hemen her kesimden vatandaşımız korona virüsten etkilenmiştir. Ama bazı kesimler korona virüsün yarattığı olumsuz etkilerden daha fazla etkilenmişlerdir.

Bu kesimi de çoğunlukla üretimleri ülkemiz için hayati önem taşıyan çiftçilerimiz oluşturmaktadır. Vatandaşlarımız tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan kredi kampanyalarından yararlanarak kredi aldılar Ama korona virüsün beklenenden daha fazla uzun sürmesiyle birlikte vatandaşlarımız aldıkları borçları ödemekte zorlanınca yeniden yine çareyi bankalarda buldular ve bankalardan borç ertelemesi talebinde bulundular.


VATANDAŞLARIMIZIN BORÇ ERTELEME TALEPLERİ GERÇEKLEŞTİ Mİ?
 
Ziraat Bankası vatandaşlarımızın her daim yanında olan bir kamu bankasıdır. Vatandaşlarımızın korona virüs ile birlikte yaşadığı en zor dönemlerinde de Ziraat Bankası onların yanında olmuştur. Vatandaşlarımız tarafından yapılan talepler üzerine Ziraat Bankası da çiftçilerin borçlarını erteleyecektir.

Çiftçilerin en çok bilinen ve güvenilir bankalarından biri olan Ziraat Bankası sadece kredi vererek değil ödeme sıkıntısı yaşandığı zaman da vatandaşlarımızın yanında olmaktadır. Vatandaşlarımız için borç erteleme ile ilgili hükümler açıklandı. Vatandaşlarımız tarafından merak edilen açıklamaları sizler için haber kaynağımızda paylaştık.

BORÇLARIN ERTELENMESİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI!

24 Haziran 2018 tarihli ve 11983 karar sayılı hükümler kararınca herhangi bir şekilde zarara uğrayan şartı ile tarımda şahısların, işletmelerin ya da tüzel kişilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından alınan ama bu süreçte ödenemeyen borçlarına erteleme gelmesi ile ilgili karar yürürlüğe girmiştir. Vatandaşlarımız Ziraat Bankası tarafından alınan borçlar için eğer ödeyemiyorlarsa aşağıda belirtilen durumlardan herhangi birini yaşadılar ise borçlarının ertelenmesi söz konusu olacaktır. Bu sebepler dışında borçların ertelenmesi mümkün değildir. Vatandaşlarımız için borçların ertelenmesine sebep olacak nedenler aşağıda verilmiştir:
 • Deprem
 • Şiddetli esen rüzgâr
 • Aşırı yağmur yağışı
 • Aşırı kar
 • Dolu
 • Kırağı
 • Yıldırım
 • Çığ
 • Güneşin sebep olduğu yanıklar
 • Hortum
 •  Don gibi doğal afetlere maruz kalmış olmanız gerekmektedir.
KARARDA GEÇEN ERTELEME HÜKÜMLERİ!
 • Bankanıza ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarınızı erteletmek için başvuruda bulunduğunuzda erteleme sürecinde borcunuzun vade tarihinden, taksitlerinizin vade tarihlerinden itibaren % 3 oranında faiz uygulanacaktır.
 • Borçlarını ertelemek istediklerinde uygulanacak olan faiz oranı yüzde 3 olacaktır.
 • Ayrıca komisyon kararının verildiği tarihten itibaren, bu karar tarihini izleyen ayın ilk iş gününden geçerli olmak üzere erteleyeceğiniz kredi borcunuza % 3 faiz eklenecektir.
 • Bu süreçte hesaplanacak olan gelir kayıplarında dikkate alınacak husus yürürlükte olan krediye uygulanan faiz oranı ile borcunuza erteleme yaptığınızda yansıyacak (%3) faiz oranı farkı olacaktır.
 • İlk yıl belirtilen faiz oranı olan %3 ile işlem yapılmasına karşın banka ya da kooperatif size kendi belirleyeceği taksitleri de sunabilir. Bu düzenlemeler Hazine Müsteşarlığına aylık olarak iletilecektir. Bu gelir kaybı tutarını banka ya da kooperatifin Müsteşarlığa bildirmesi ile ödeme Hazine Müsteşarlığı tarafından ödeme yapılması için aktarılan ödenekten karşılarlar.


DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR