Yüksek Faizle Kredi Çekenleri İlgilendiriyor! Kredi Yapılandırma Olmazsa Erken Kapatma Devrede!

Yüksek Faizle Kredi Çekenleri İlgilendiriyor! Kredi Yapılandırma Olmazsa Erken Kapatma Devrede!
YAYINLANMA TARİHİ: 28.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Daha önce alınmış yüksek faizli kredilere yapılandırma olacak mı? Olmazsa bu konuda neler yapılabilir? Kredide erken kapatma formulü nedir? Kamu bankaları düşük faizli kredi imkanının ardından kredi yapılandırma haberi geldi mi? İşte detaylar...

Son olarak devreye alınan kamu bankaları tarafından devreye alınan tarihi kredi haberi daha önce yüksek faizle kredi çeken vatandaşları da herekete geçirdi. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbankası tarafından devreye alınan tarihi kredi imkanı düşük faiz oran ve ödeme avantajları ile devreye alınması ile beraber yüksek faizli kredi alan vatandaşlarda yapılandırma haberi beklemeye başladı.

Son olarak Bakan Albayrak yapılandırma ile ilgili olarak bankalara seslendi. Peki kredi yapılandırması yapılacak mı? Yada ortaya çıkan erken kapatma formülü ne demektir?

YÜKSEK FAİZLE ÖNCEDEN KULLANILAN KREDİLERE YAPILANDIRMA GELECEK Mİ?

Kamu bankaları tarafından devreye alınan düşük faiz oranı ile sıfır ve ikinci el konutlar için verilen kredi imkanı %0,64 %0,99 faiz oranlı olarak devreye alınan krediler daha önceden kredi alan vatandaşların mağduriyetine sebep olmuştur.

Bankalar daha öncelerden de yaşanmış yapılandırma sorununda vatandaşa destek olmuşlardı fakat bu son tarihi düşük faiz imkanında faiz kararından zarar etmemek için, işi biraz yokuşa sürme durumu yaşatmaktadırlar.

Bankalar salgın süreci ile beraber çok fazla kredi desteği sağlayarak vatandaşın ekonomik yönden zararlarını en aza indirmek adına çok fazla adım attı. Bankalar bu durumda kredi yapılandırma mecburiyeti yaşamamak için bu durum kapsamında yeni kredi kampanyaları başlatmayı tercih ediyorlar.

Fakat kredi faiz oranı düşmediği için kredi yapılandırma zorunluluğu da uygulanmamaktadır. Bu sebeple ne yazık ki şu anda devlet bankaları için başlatılan düşük faizli kredi kampanyasından eski kredi borcu olan ve yüksek faizle kredi kullanan kişiler faydalanamamaktadır.


KREDİ YAPILANDIRMA OLMAZSA VATANDAŞ NE YAPABİLİR?

Eğer yapılandırma olmazsa vatandaşın en çok şikayette bulunduğu CİMER aracılığı ile iletişim sağlanacaktır. CİMER Cumhurbaşkanlığı iletişim hattıdır. Daha öne yine yapılandırma ile ilgili sorunlar 2019 yılında CİMER'e yazılmıştı ve 0.99 konut kredisi yapılandırma müjdesi bu kapsamda duyurulmuştu.

Kamu bankaları 2019 yılında yapılan baskı ve kamuoyu oluşturulması sonucunda 4 ay gibi bir süre sonucunda yapılandırma kararı için çok fazla direnememişlerdir ve yapılandırma kararı almışlardır.

KREDİ ERKEN KAPATMA FORMULÜ NEDİR NASIL YARARLANILACAK?

Kredi yapılandırma konusunda bugün bir açıklamada ekonomi yazarı Erdem tarafından yapılmıştır, açıklamasında, "Daha önce kredi kullananlar ise bir yapılandırma talep ediyor bu konu da bankalar ile görüşüyorlar ancak alınmış karar yok. Tüketicinin korunması hakkında kanunda erken kapatma hakkı var. Vatandaş düşük faizli kredi alıp eski kredisini yüzde 2 kapatma parası ödeyerek erken kapatabilir. Bu noktada hesabı iyi yapmak lazım herkes için hesap farklı olacaktır" diye ifade ederek erken kapatma hakkına işaret etmiştir.

İhtiyaç kredisi faiz oranı %0.79 olarak uygulanmaktadır. Söz konusu oran kredi notuna göre belirlenmektedir. Kredi notu 1850 puan ve üzerinde olan kişilere verilmektedir.

Bu durumda çoğu kişinin bu oran ile kredi kullanamamasına sebep olmaktadır. Yine kredinin yüzde 2 erken kapama cezası, yeni kullanılan kredinin dosya masrafı, en fazla 60 ay vadeli kullanılacağı için artan aylık taksit tutarı ve kapatılacak olan kredinin kalan vadesi de hesaplamada büyük önem arz etmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER