Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır? Para Kazanmak İçin Ne Gerekiyor?

Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır? Para Kazanmak İçin Ne Gerekiyor?

Youtube’dan para kazanabilmenin en kolay yolu, kaliteli video çekebilmek olsa da gerekli parayı kazanabilmek için sadece kaliteli video yetmeyebilir.

Youtube’dan para kazanabilmenin en kolay yolu, kaliteli video çekebilmek olsa da gerekli parayı kazanabilmek için sadece kaliteli video yetmeyebilir. Özellikle dolgun kitleye hitap edebilmek için insanlar olağanüstü çaba sarf etmek zorunda kalabilirler. Geleceğin yeni mesleği olarak görülen Youtuber, içerisinde kendisine çeşitli dallar da oluşturarak insanların yeni kazanç kapısı olmaya başladı. Youtuber, Influencer, Blogger isimlendirilen çeşitli video çekme modelleri ile beraber Youtube’da para kazanmak artık çok daha kolay hale geldi. İnsanlar sadece haftada iki kez 20 dakikalık video çekerek asgari ücretin 2 katına kadar para kazanabiliyor. Bu da Youtube’u vazgeçilmez bir iş kaynağı haline getiriyor. Hal böyle olunca komik videoları yerine artık insanlar kendi yaşamlarını, bildikleri ve ustası oldukları konuları ya da yeni öğrendikleri konuları anlatarak, göstererek videolar çekmeye başladı. Youtube’da prodüksiyon da oldukça genişledi, arka plan ekibi, montaj ve senaryo yazarlığı, video montaj ekibi, ışık ve kameraman gibi hatta videonun çekileceği ana kişi ile beraber Youtuberlik artık geçerli bir meslek haline geldi.

Youtube, muhteşem üçlü olarak anılan Chad Hurley, Jawed Karim ve Steve Chen tarafından 2005 yılında kurulan popüler bir sosyal ağdır. Youtube’a ilk video, sitenin kurucularından Jawed Karim aracılığıyla “San Diego Hayvanat Bahçesi” adıyla yüklenmiştir. Videolar üzerinden kişilerin birbirine erişim sağlaması için kurulan Youtube, 2016 yılından sonra markaların ve bireysel olarak kişilerin dikkatini çekmeye başladı. Daha sonraki dönemlerde Youtuber olarak isimlendirilen kişiler, siteye çeşitli nedenlerle video paylaşmaya başladı. Böylece Youtube milyonlarca kişiye erişim sağlanabilen ve yüksek kazançların elde edilebildiği yeni bir iş sektörü haline dönüştü.

YOUTUBE’DAN PARA NASIL KAZANILIR?

Youtube’dan para kazanmak isteyen kişilerin artık daha profesyonel videolar çekmeye ihtiyacı var. Youtube İş Ortağı Programı’na katılım sağlayarak çektiğiniz tüm videolardan oldukça yüksek miktarda paralar kazanabilmeniz mümkün hale geldi. Şu an Youtube’da en az kazanan kişiler asgari ücret seviyesinde para kazanıyor. Bu da orta düzey kitleye sahip olan kişilerin elde ettiği kazançtır. Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin ilk adımda Youtube İş Ortağı Programı’na başvurulması ve programa kabul edilmesi gerekir. Bunun için kişilerden Youtube kanalı oluşturması beklenir. Kanalın adı, paylaşım yapılacak içerikler ve kanalın görselleri tamamen kişilerin tercihlerine bağlı olarak düzenlenir. Ancak bu noktada; Youtube’nin genel toplum kurallara aykırı içeriklere ve telif problemleri nedeniyle kullanılan müziğe dikkat ettiğini söylemek gerekir. Aktif olarak içerik üretenler belirlenen kurallara uyulması halinde para kazanma özelliğini aktifleştirebilirler.


YOUTUBE’DA PARA KAZANMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

Youtube’dan para kazanmak için kanalın en az 1000 abone, 10000 kanal görüntülenmesi ve son 12 ayda 4000 saat izlenmiş olması gerekir.

YOUTUBE KANALI NASIL AÇILIR?

Youtube kanalı açmak, oldukça basit birkaç işlemden oluşur. Hatta günümüzde çoğu kişi fark etmeden kendi adına kanal oluşturur. Youtube kanalı aslında üyelikle temelde aynı şekilde ilerler, eğer Youtube’da bir kanala abone olabiliyorsanız; bu kanalınız olduğu anlamına gelir. Youtube kanalı açmak için izlenmesi gereken adımlar belirlenmiştir:
  • İlk adımda Gmail hesabı oluşturmak
  • Kanal adı ve yüklenecek içeriklere ilişkin hesap ayarlarını tamamlamak
  • Son olarak ise Youtube’un ana sayfasına giriş yapmak
Kanalınız aktif oldu demektir. Bu adımdan sonra çekeceğiniz tüm videoları Youtube kanalınıza upload yani yükleme yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR