Yıpranma Payı İle Erken Emekliliğin Süresi Artırıldı! Yıpranma payı ile en az 6 yıl erken emeklilik!

Yıpranma Payı İle Erken Emekliliğin Süresi Artırıldı! Yıpranma payı ile en az 6 yıl erken emeklilik!
YAYINLANMA TARİHİ: 24.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Yıpranma payı ile erken emekliliğin süresi artırıldı! Yıpranma payı alabilene en az 6 yıl erken emeklilik verilecek! İşte detaylar…

Günümüzde normal ve sıradan işlerde çalışan vatandaşlarımız emekli olabilmek için 65 yaşı ya da mevcut durumu 60 yaşına kadar beklemek zorunda. Ancak sadece normal işler değil ağır işler yaparak 6 yıla kadar erken emekli olabilirsiniz. Devletimiz yıpranma payı yüksek olan meslekler için eskiden 180 güne kadar erken emeklilik hakkı verebilmekteydi. Ancak yapılan yeni düzenleme ile beraber bu işlerde çalışmakta olan vatandaşlarımız 6 yıla kadar erken emekli olabilecek. İnsanların en büyük sorunlarından bir tanesi prim doldurma çabası ve yaş şartı gibi eksikleri tamamlamak. Ancak bu mesleklerde çalışan kişilerin normal şartlarda emekliliği 60 yaşında gelecekse bu kişiler 54 yaşında emekli olabilecek. Bu kolaylığın en temel sebebi ise ağır işlerde çalışmalarıdır ve sadece kâğıt üzerinde yıpranma değil gerçek manada yıpranma payı aldıkları içindir.

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan erken emeklilik ile alakalı gün içerisinde belki onlarca haber çıkmaktadır. Ancak hiçbirisi yıpranma payı ile alınan erken emeklilik kadar önemli değildir. Özellikle doğum yapan kadınlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş olan erkekler ile yıpranma payına sahip olan kişiler kolay bir şekilde erkenden emekli olabilmektedir. Kadınlar doğum borçlanması yaparak 2 bin 160 gün, erkekler ise 365 gün erken emekli olabiliyorlar. Ancak yıpranmayı ile beraber en az 3 çocuk doğurmuş sigortalı çalışan bir kadın kadar erken emekli olabilmektedir. Ayrıca sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 41. Maddesi ile düzenlenmiştir. Her isteyen kendi isteğince borçlanma yaparak erkenden emekli olamaz. Erken emekliliğin kendi bünyesinde onlarca çeşitli maddesi vardır.

YIPRANMA PAYI NEDİR?


Yıpranma payı adı üzerinden de anlaşılacağı üzere ağır çalışma şartları altında uzun seneler çalışan ve sağlığını bozma yoluna kadar ilerleyen meslek hastalıkları sebebiyle erken emekli olabilme fırsatıdır. İnsanlar tozlu, kapalı ve kötü ortamlarda uzun seneler boyunca çalışarak sağlıklarını bozar ve meslek hastalığına kapılırlarsa erkenden emekli olabilirler. Doktorların artık çalışmaya el verişli olmadığına dair emsal kararı ile beraber kişi kaç yaşında olursa olsun devlet tarafından emekli edilirler. Bu şart fiili olarak genellikle 180 gün diye anılır ancak 35 yaşındaki bir birey hizmet verdiği işletmesi için kolunu kaybeder, bacağını kaybeder, iç organları zarar görür veyahut sağlığı ciddi bir şekilde bozulup çalışamaz duruma gelirse devlet o kişiyi hemen emekli eder. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda "fiili hizmet zammı" olarak geçen yıpranma payı ile çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran daha fazla gayret sarf edilen ve diğer mesleklerden daha fazla yıpranmaya maruz kalınan işlerde daha çabuk emekli olması amaçlanır.

YIPRANMA PAYI NASIL HESAPLANIR?

Normal çalışanlar yıl içerisinde 360 gün prim ödemesi yapabilirler. Ancak yıpranma payına sahip olan meslekleri icra eden kişilerin 420 gün ile 540 gün aralığında prim ödeme olanağı bulunur. O sebeple yıpranma payına sahip olan meslekleri icra eden kişiler 54 yaşında ya da 50 yaşında erkenden emekli olabilir. 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Yani çalışan 12 aylık bir yıl içerisinde sanki 15 ay çalışmış gibi kabul edilir bu her yıl tekrar eder.

YIPRANMA PAYI KİMLERE VERİLİR?
 • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60 - 90 gün
 • Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün
 • Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün
 • Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Kok fabrikalarıyla Termik santrallerde çalışanlar 60 gün
 • Alüminyum fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün
 • Döküm fabrikalarında çalışanlar 60 gün
 • Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90 ile 180 gün
 • Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün
 • Radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler radyoiyonizan maddelerle veya bütün diğer korpüsküler emanasyon kaynakları yapılan işler ile yapılan işlerde çalışanlar 90 gün.
 • Su altında çalışanlar 60 gün.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER