Yıllık İzin Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yıllık İzin Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Vatandaşlarımız tarafından yıllık izinlerin nasıl hesaplanacağı oldukça merak ediliyor. Yıllık izinler bir yıl boyunca çalışan dinlenmeye hiç fırsatı olmayan vatandaşlarımız için oldukça önemlidir.

Vatandaşlarımız tarafından yıllık izinlerin nasıl hesaplanacağı oldukça merak ediliyor.  Yıllık izinler bir yıl boyunca çalışan dinlenmeye hiç fırsatı olmayan vatandaşlarımız için oldukça önemlidir. Fakat vatandaşlarımızın çoğu bu sene korona virüsün kış aylarında işlerde sokağa çıkma yasaklarıyla ve bununla birlikte karantinalar dolayısıyla da vatandaşlarımız için şimdi izinler verilemiyor.

İznini kullanmayan vatandaşlarımız da yıllık izinlerinin parasını almak istiyorlar. Vatandaşlarımızın bu konu ile ilgili araştırmaları oldukça merak ediliyor. Merak eden ve araştıran vatandaşlarımız özellikle bazı soruları merak ediyorlar. Vatandaşlarımız tarafından 2020 yıllık izin ücretlerini, geriye dönük yıllık izin parasını ve yıllık izin süresi hesaplamanın nasıl yapılır?  Yıllık izin ücreti bordrosunun nasıl oluşturulur? Gibi sorular merak ediliyor. Merak eden ve araştıran vatandaşlarımız için ayrıntıları haber kaynağımızda yer verdik.

Vatandaşlarımız özellikle korona virüsün etkisi de olmak üzere diğer nedenlerden dolayı da kullanamadıkları izinlerinin paralarını almak istiyorlar. Vatandaşlarımıza herhangi bir nedenden dolayı izin kullanmadıkları zaman kullanamadıkları iznin parası ödeniyor. Vatandaşlarımız bu ödemelerden yararlanmak istiyorlar. Korona virüs bütün vatandaşlarımızı oldukça ekonomik anlamda olumsuz etkiledi.

Bunun yanında vatandaşlarımız bir de izinlerini kullanamadılar ve oldukça yorgun düştüler. Bu izinlerin parasını kullanmak isteyen vatandaşlarımız da bir nebze olsun ekonomik sıkıntılarından aldıkları para ile kurtulmak istiyorlar. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan bu izin ödemeleri için vatandaşlarımız hesaplamalara başladılar. Merak eden vatandaşlarımız için detayları haberimizde buluşturduk.

Yıllık İzin Ücreti Hesaplama!

Vatandaşlarımız tarafından yıllık izin ücretinin hesaplanması konusu oldukça önemlidir.  Herhangi bir nedenden dolayı kullanılamayan izinler için vatandaşlarımıza bu izin kadar para ödenir. Yıllık izin ücreti hesaplanırken kullanılan yöntem ile vatandaşlarımız iş yerlerinden alması gereken ücreti öğrenirler.

Bunun için Kişinin brüt maaşı otuza bölünerek günlük kazanç miktarı elde edilir. Sonrasında kullanılmayan izin günü sayısı ile çarpılır ve brüt olarak ne kadar izin ücreti alacağı belirlenir. Bu brüt ücret üzerinden çeşitli kesintiler yapılır. Bu kesintiler gelir vergisi, damga vergisi ve SGK vergisidir. Bir kişi işten ayrıldığı vakit çalıştığı yıla ait kullanılmamış yıllık izinlerin ücreti o kişiye ödenir.


Kullanılamayan izinlerin paraya dönüştürülmesi sadece özel sektör için geçerlidir. Bu dönüştürme işlemi sadece özel sektörde yapılabilir. Devlet memurları için böyle bir ha bulunmamaktadır. Çalıştığı yerde resmi olarak bir yılını dolduran herkesin yıllık izin hakkı bulunmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında garanti altına alınan bu hak 14 ile 26 iş günü arasında değişir.

2020 Yılında Yıllık İzin Ücretleri Ne Kadar Oldu?

2020 yılında yıllık izin ücretleri arttı vatandaşlarımız bu artışın ne kadar olduğunu ve güncel hesaplanan tutarın ne kadar olduğunu merak ediyor. Vatandaşlarımız güncel tutarı hesaplamak istiyorlar bunun için de gelen zamları merak ediyorlar. Çalışan kişilerin yaşı da yıllık izin süresi üzerinde etkilidir. 18 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilerin yıllık izin süreleri deneyim süresinden bağımsız bir biçimde 20 gündür.

 Geçen sene izin ve izin ücretlerine dair yönetmelikte pek çok değişiklikler meydana geldi. İşleyişi belirleyen bu yönetmelikler değişti. İş yerinde bir yılını doldurmuş olan buna deneme süresi de dâhil olan kişilere yıllık izin sürelerinde 2016’dan beri ilk defa güncelleme yapıldı. Yenilenen yönetmeliğe göre bir iş yerinde daimi olarak çalışan kişilerin yıllık izin süreleri şöyle oldu:

1-5 yıl iş deneyimi için 14 gün

5-15 yıllık iş deneyimi için 20 gün

15 yıllık deneyimden fazlası için 26 gün  
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR