Yılbaşında Emeklilere İki Ödeme Birden Yapılacak!

Yılbaşında Emeklilere İki Ödeme Birden Yapılacak!

Genel olarak her yıl binlerce emekliye çeşitli zamlar verilmektedir. Özellikle bu yıl yaşanan korona virüs salgını sonrasında daha çok beklenen zam oranı ise halen duyurulmamıştır.

Genel olarak her yıl binlerce emekliye çeşitli zamlar verilmektedir. Özellikle bu yıl yaşanan korona virüs salgını sonrasında daha çok beklenen zam oranı ise halen duyurulmamıştır. Ancak yakın bir zamanda beklenen bu zam oranının daha üst yüzdelerle verileceği düşünülmektedir. Dolar ve altının arttığı bugünlerde emekli maaşları için güzel bir zam oranı beklenmektedir. Bu zamların ise yılbaşında iki zam birden olacak şeklinde beklendiği görülmektedir. SSK ve Bağkurlu olan bu emeklilerin alacağı zam oranı ise halen duyurulmamıştır. Zam oranı duyurulduktan sonra ise yılbaşından sonra ilk zamlı maaşlar yatacaktır.

SSK ve Bağkurlu olan emeklilerin ise genel olarak alacağı zam oranlarından söz edecek olursak çok değişik tutarlarda olacağından bahsedebiliriz. Öncelikle ise Bağkurlu olan emeklilerin yüzde 4,79 zam oranı alacağı düşünülmektedir. Normalden daha iyi bir şekilde sağlanacak olan bu zamlarla birlikte alım gücü daha da artacaktır. Dolayısıyla da en düşük esnaf bin 977 lira, SSKlılar ise de 2 bin 340 lira maaş alabilecektir.

TÜFE TAHMİNİ YÜZDESİ

Tüketici Fiyat Endeksi olarak bilinen oran ise bu yıl yüzde 10,82 şeklinde belirlenmiştir. Bu yüzde ise önümüzdeki dönemde emekli maaşlarının ve diğer yardımların daha da artacağını göstermektedir. Yıl içerisindeki enflasyon oranlarına ve diğer koşullara bağlı olarak da SSK ve Bağkurlu emeklilerin yüzde 4,79 zam alacağı düşünülmektedir. Fakat bu zam oranı yılbaşına kadar değişebilecektir. Genel olarak ülkenin ekonomik durumuna bağlı olarak azalıp yükselen zam oranları net bir şekilde resmi kaynaklardan duyurulacaktır. Şimdilik ise daha net olmayan ancak öngörülen zam oranları söylenebilmektedir.


DEVLET SOSYAL YARDIMLARI NE KADAR ZAM ALACAK?

Bilindiği üzere maddi durumu kötü olan birçok vatandaş devletten çeşitli yardımlar almaktadır. Bu yardımlar ise genel olarak yıl içerisinde zamlanarak artmaktadır. Bu sosyal yardımlar olarak da aile ve çocuk yardımlarının 2021 yılında biraz daha zam alacağı düşünülmektedir. Bu zam olarak da eş yardımının 351 liradan 364 liraya çıkacağı ve çocuk yardımının da 0-6 yaş için 77 liradan 80 liraya çıkacağı duyurulmuştur. Yardım kapsamında 6 yaşından büyük olan çocuklar için de 38,62 lira olan yardım miktarı 40,08 liraya çıkacaktır. Son olarak ise 6 yaşından küçük olan ve 2 çocuğu olan eşi çalışmayan memurların aylık 505 lira yerine 524 lira sosyal destek alacağı belirlenmiştir. Bunun yanında ise eşi vefat etmiş olan kadınlar için dul yardımları ve diğer şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları da yılbaşında zamlanacaktır.

YENİ YILDA EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM GELDİ!

Emekli maaşları genel olarak bilindiği üzere yaşam koşulları için yeterli olamamaktadır. Her şeyin pahalılaştığı bu dönemlerde ise birçok emeklinin gözü zam yapılacak olan haberlerde olmaktadır. Bu emekli vatandaşlar için de sonunda sevindirici haber gelmiştir. Bu haberin detaylarına inecek olursak da emekli kişilerin yeni dönemde maaşlarına 317 lira zam yapılacağı söylenebilmektedir. Yıl içerisinde enflasyona ve diğer değerlere göre belirlenen bu zam oranları ekonomiyi sıkıntıya düşürmeyecek şekilde hesaplanmaktadır. Ancak her ne kadar zam alınsa da vatandaşların alım gücü hizmet zamlarından dolayı halen düşük olmaktadır. Hal böyle olunca da emekli vatandaşlar bayram zamanlarındaki ikramiye ve promosyonları beklemektedir. Bu konu ile ilgili de açıklama yapılacak olursa 2021’de bu miktarlara da zam yapılacağı söylenebilmektedir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER