Yeni Yılda Asgari Ücret Değişecek! Yeni Asgari Ücret Fiyatları Belli Oldu Mu!

Yeni Yılda Asgari Ücret Değişecek! Yeni Asgari Ücret Fiyatları Belli Oldu Mu!

Yen yılda beklenen asgari ücretlerde değişiklik olacak. Uzun zamandır herkes tarafından beklenen artış gerçekleşecek.

Yen yılda beklenen asgari ücretlerde değişiklik olacak. Uzun zamandır herkes tarafından beklenen artış gerçekleşecek. 2020 yılında verilen asgari ücretler vatandaş tarafından yetersiz görülmekteydi. Düzenlemeler ve zam bekleyen vatandaşın yüzü gülecek. Yalnızca yılın başında bir defa yapılan zam bir sene boyunca çalışanların alacakları asgari ücreti belirler. Bu nedenle de bu sene ki toplantıların yapılacağı günler zam bekleyen vatandaşlar için oldukça meraklı bir süreçtir. Uzun zamandır bu konu hakkında görüşmeler yapılmaktaydı. Bu sürecin ne kadar devam edeceği bilinmese de uzun bir süreç olacağı düşünülüyor. Hala devam eden görüşmeler sonucunda verilecek karar merakla bekleniyor. Bu kararın ise aralık ayında açıklanması ihtimali oldukça yüksektir.

ASGARİ ÜCRET NEDİR?

Asgari ücret, kelime karşılığı olarak çalışanlara çalıştıkları günün karşılığında verilen minimum ücret anlamına gelmektedir. Sadece kişiye temel ihtiyaçların karşılanabileceği kadar ücretin hesaplanması ile verilen maaş türüdür. Bu nedenle de ülkemizde artan fiyatlar sonucunda asgari ücret alan çalışanlar oldukça zor zamanlar geçirmektedirler. Alınan ücret ile temel ihtiyaçları bile karşılamakta zorlanan vatandaş zam bekliyor.

2021 YILI ASGARİ ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

2021 yılındaki gelecek olan zamla birlikte asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda henüz netlik kazanmış bir bilgi mevcut değildir. Ancak geçen sene yapılmış olan yüzde on beşlik zam göz önüne alındığında 2021 yılında yapılacak olan zamla birlikte 2672 TL asgari ücret tahmin ediliyor. Her sene yalnızca bir kere yapılan bu zam için görüşmeler yapılacaktır. Yeni asgari ücret kararlaştırıldıktan sonra ise vatandaşa bilgilendirme yapılacaktır. Yeni asgari ücret vatandaşa duyurulduktan sonra 2021 yılının ocak ayında vatandaşa yeni zamla birlikte sunulacaktır.


ASGARİ ÜCRET ZAMMI NEDİR?

Asgari ücret zammı; yılda yalnızca bir kez kurulun toplanması ile çalışan vatandaşların maaşlarına yapılan artışlardır. Asgari ücret tespit komisyonu tarafından kararlaştırılan kararda emekli ve memurlar yılın ilk yarısında bu zamdan faydalanamazlar. Ancak gerçekleşecek olan zam aralık ayının son çeyreğinde kesinleşip vatandaşa duyurulacaktır.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İLK KEZ NE ZAMAN UYGULANACAK?

Asgari ücret zammı; tespit kurulu tarafından karara bağlandıktan sonra vatandaşlara duyurulur. Belirlenen zam oranları 2021 yılının Ocak ayında ilk kez vatandaşların maaşlarına yansıtılır. Ocak ayında çekilecek olan ilk maaşlar zamlı halleriyle vatandaşların elinde olacaktır.

ASGARİ ÜCRET ALANLAR NET MAAŞLARINI NASIL HESAPLAYABİLİR?

Asgari ücret 2020 yılında 2943 TL olarak belirlenmiştir. Ancak belirlenen bu tutar vatandaşa net olarak kalan miktar değildir. Vergiler ve kesintiler vatandaşın maaşının belli bir kısmını maalesef azaltır. Bu durumdan rahatsız olan vatandaş ise kendisine net olarak kalan asgari ücreti hesaplamak için kolları sıvar. 2943 TL asgari ücretten 129 TL işsizlik sigortası primi, 154 TL gelir vergisi, 220 TL asgari ücret geçim indirimi, 0,759 TL damga vergisi kesintisi yapılır. Tüm bu kesintiler toplamı 618 TL kesinti anlamına gelmektedir. Bunu gören vatandaş ise oldukça sıkıntılı zamanlar yaşamaktadır. Tüm bu kesintiler sonucunda elde kalan asgari ücret ise 2324 TL dir. Bu nedenle ülkemizdeki alış fiyatlarının yanında asgari ücret oldukça düşük kalmaktadır. Yeni yapılacak olan düzenlemelerde ise daha kolay geçim için vatandaş yüksek bir zam beklemektedir.
Vatandaşın temel ihtiyaçları olan gıda, giyim, konut, ulaşım, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçların tamamı karşılandığında sosyal anlamda harcanacak para kalmamaktadır. Bu nedenle ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaş yeni gelecek olan 2021 zammıyla beraber yüzünün gülmesini beklemektedir.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER