Yeni Destek Devreye Alındı! 1 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınacak? Karar Kimleri Kapsıyor?

Yeni Destek Devreye Alındı! 1 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınacak? Karar Kimleri Kapsıyor?

COSME Programı kapsamında KOBİ'lere yeni bir destek paketi hazırladı! Destek paketinin detayları...

Kredi Garanti Fonu'nun Avrupa Yatırım Fonu’ndan sağlamış olduğu 300 milyon TL’lik hibe ve kendi özkaynaklarından sağlanmış olan 300 Milyon TL’lik destek ile ortaya çıkan fon sayesinde KOBİ'lere 6 milyar TL tutarında kefalet sağlanacaktır.

KOBİ'LERE 7.5 MİLYAR TL DESTEK

"İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı" (COSME) kapsamı doğrultusunda, Kredi Garanti Fonu ve AYF iş birliği ile hayata geçirilmiş olan proje ile KOBİ'ler %80 KGF kefaletiyle beraber 1.125.000 TL’ye kadar kredi kullanabileceklerdir. KOBİ’lerin 1 yıl ödemesiz dönemli olarak, 60 aya kadar vade seçeneğinden yararlanabileceği kredinin faizi ise piyasa şartlarına bağlı olarak bankalar tarafından belirlenecektir. Devreye alınan bu Proje kapsamında bankalar tarafından KOBİ'lere yaklaşık 7,5 milyar TL tutarında kredi kullandırılması beklenmektedir.

Kredi Garanti Fonu sektör ayrımı yapılmadan işletmelerin oluşan işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması adına ve istihdam seviyesinin korunmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Kredi Garanti Fonu, COVID-19 korona virüs ile mücadele döneminde KOBİ’ler için hazırlanmış olan yeni destek paketleri ile de özellikle KOBİ’ler başta olmak üzere işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırmaktadır.

"BU DESTEK PAKETİNİN ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM"


Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü Akdeniz tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre,"Bu destek paketi KOBİ’lerin rekabet gücünün arttırılması amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan bütçe kapsamında Avrupa Yatırım Fonu aracılığıyla yürütülen COSME Programı içerisinde imzalanan protokolün devamı niteliğindedir.

Bu destek paketi kapsamında vereceğimiz kefaletler ile KOBİ’lerin finansmana erişimlerini kolaylaştırarak üretim, istihdam ve rekabet güçlerini artırmayı hedefliyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde, nakit akışının, üretimin ve istihdamın sürdürülebilirliği açısından finansmana erişimin ne kadar önemli olduğunun farkındayız.

Mümkün olduğu ölçüde yaygın ve katma değerli alanlarda kullanmayı hedeflediğimiz bu destek paketinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" ifadeleri kullanılmıştır.

KOBİ DESTEK KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

KOBİ'lere verilecek olan destek kredisi başvurusu bugün (8 Aralık 2020) tarihi itibarıyla başlamaktadır. Kredi başvuruları ilgili bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Yararlanacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kurulmuş olması, KOBİ tanımını haiz gerçek ve tüzel kişi işletmelerden biri olması şartı aranmaktadır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR