Yapı Kredi Şekerbank ve Albaraka Türk de Coronavirüs Nedeniyle Kredi Borçlarını Erteliyor

Yapı Kredi Şekerbank ve Albaraka Türk de Coronavirüs Nedeniyle Kredi Borçlarını Erteliyor
25.03.2020

Bu yazıda Yapı Kredi, Şekerbank ve Albaraka Türk bankasının ekonomik destek tedbirleri hakkında verdikleri bilgileri sizler için derledik ve paylaşıyoruz.

Yapı Kredi Bankası Tarafından Alınan Coronavirüs Kaynaklı Ekonomik Tedbirler
Ekonomik tedbirler hakkında açıklama yapan Yapı Kredi Bankasının CEO’su Gökhan Erün kredi borçları için, müşterilerinin talebi doğrultusundan erteleme kararı aldıklarını bildirdi.
Gökhan ERÜN tarafından açıklanan Yapı Kredi Bankası ekonomik tedbirleri şunlardır:

•    Müşterilerin bireysel ya da tüzel olduğuna bakılmaksızın, 30 Nisan 2020’ye kadar ödemeleri gereken borçları, bankadan erteleme talep etmeleri halinde 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenebiliyor.
•    Müşterilerin günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari faaliyetlerine destek verirken aynı zamanda, yine müşterilerin talepleri doğrultusunda olmak koşuluyla limit artırımı istekleri de gerçekleştiriliyor.
•    Bütün bunların yanı sıra Yapı Kredi Mobil Şube, Yapı Kredi İnternet Şubesi ve Yapı kredi ATM’leri kullanılarak gerçekleştirilen EFT, havale, kartsız para yatırma, kartsız para çekme vb. bankacılık işlemlerinden herhangi bir ücret alınmıyor. Bu uygulamanın 30 Nisana kadar  
sürdürüleceği bildirildi.

Şekerbank Tarafından Alınan Coronavirüs Kaynaklı Ekonomik Tedbirler


Şekerbank da Dünya üzerinde problem yaratan salgına karşı aldığı ekonomik tedbirleri basına açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bankanın aldığı tedbirler şunlardır:
•    Salgından olumsuz etkilenen bireylerin 30 Nisana kadar olan ödemelerinde sıkıntı yaşamaları halinde bankaya talepte bulunmaları koşuluyla, borçlarının erteleneceğini bildirildi.
•    Banka ayrıca sağlık sektöründe görevli bireylerin mevcut bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını müracaat ederek istekte bulunmaları halinde,  Haziran 2020 tarihine kadar erteleyeceğini açıkladı.
•    Bunların yanı sıra KOBİ’ler için banka tarafından önerilen ekonomik tedbir programları şunlardır:
o     Kobilere 3 ay ödemesiz kredi verilecek,
o    Maaş ödemelerini Şekerbank üzerinden yapan firmalara, işten personel çıkarmamaları yani mevcut istihdamı korumaları halinde, 3 aylık maaş ödemesi kadar ek kredi verilecek.
o    İşletmeler POS cihazı üzerinden ödeme kabul ediyorlar ise, Nisan 2020 sonuna değin yapılan işlemlerden banka komisyonu alınmayacak.
•    EFT ve havale işlemlerinde banka 30 Nisana kadar ücret almıyor.
•    Maaşını Şekerbank üzerinden alan emekli vatandaşlara, SGK tarafından verilen maaş promosyonuna ek olarak 250 TL ilave promosyon verilecek. Bu ödenek emekli vatandaştan herhangi bir talep olmasına gerek kalmadan, direk olarak emekli maaş hesaplarına yatacak.
•    Şekerbank çalışma saatleri ikinci bir düzenlemeye kadar 12:00 - 17:00 olarak düzenlenmiştir.

Albaraka Türk Bankası Tarafından Alınan Coronavirüs Kaynaklı Ekonomik Tedbirler

Albaraka Türk tarafından yapılan açıklama uyarınca COVID -19 salgın nedeniyle piyasalarda oluşabilecek sıkışıklığın rahatlatılması için biri dizi önlem alındı. Banka tarafından basına yapılan ekonomik destek önlemleri şunlardır:
•    Bireysel ya da ticari işyerlerinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan borçları, erteleme isteğinde bulunduklarını bankaya iletmeleri halinde Haziran 2020 tarihine kadar erteleniyor.
•    Personel maaşlarını Albaraka Türk üzerinde ödeyen şirket ya da firmaların mevcut personel istihdamını korumaları halinde, kendilerine 3 aylık personel gideri tutarında ek limit sağlanacağı bildirildi.
•    Müşterilerin yapılandırma talebinde bulunması halinde, bahse konu borçlar için mevcut vadelerden daha uzun dönemlerde yapılandırma imkanı sağlanıyor.
•    Albaraka Türk müşterilerinin özellikle işletme sermayesi kapsamında ek limit talebi için istek yapmaları halinde, konu ile ilgili işlemler acilen tamamlanıyor.
•    Albaraka Mobil ve Albaraka İnternet şubesinden yapılacak EFT ya da havale işlemlerinden de komisyon alınmıyor.
•    Banka, müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda POS ve ÖKC tahsilatlarını da 3 ay süre ile erteleyecek.
•     Müşteriler Albaraka Türk ve PTT bankamatiklerinden para çekme ve yatırma işlemi yaptıkları takdirde banka bu işlemlerden herhangi bir komisyon almıyor.
Albaraka koronavirüs önlemleri hakkında telefon bankacılığından daha detaylı bilgi edinilebilir.

 DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER