Yakını Vefat Edenler Dikkat! Hemen O Ödemeleri Toplu Alabilirsiniz!

Yakını Vefat Edenler Dikkat! Hemen O Ödemeleri Toplu Alabilirsiniz!

Türkiye’de uzun bir süre sigortalı çalıştıktan sonra vatandaşlarımızın vefat etmeleri halinde yakınlarına çeşitli türde maaşlar bağlanabiliyor.

Türkiye’de uzun bir süre sigortalı çalıştıktan sonra vatandaşlarımızın vefat etmeleri halinde yakınlarına çeşitli türde maaşlar bağlanabiliyor. Özellikle birinci derece yakınları olan çocukları, eşi ve annesine yapılabilecek olan ödemeler için kişilerin vefat durumu ve tarihinden sonra en geç beş yıl içerisinde başvuru yapmaları halinde bu ödeneklerden her ay yararlanabiliyorlar. Eğer eşiniz vefat etti ve siz ekonomik açıdan mağduriyet yaşıyorsanız hemen bu ödeneğe başvuru yaparak yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kısa bir başvuru yapmak ve her ay devletten gelecek olan ödeneği beklemek olacak. Vatandaşlarımızın ekonomik olarak mağduriyet yaşamaması için elinden geleni yapan devletimizin artık vefat eden kişilerin de çeşitli şekilde ödenekler alabilmesi için gerekli olan tüm çalışmalar yapılacak. Siz de hemen kısa bir başvuru yaparak aylık bu ödeneklerden faydalanabileceksiniz. Vatandaşlarımızın ekonomik olarak tekrar iç pazara katkı yapabilmesi ve herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına başlatılan bu uygulama ile beraber herkes bu ödeneklerden faydalanabilecek. İşte vefat eden kişinin yakınlarına verilecek olan tüm ödenekler…

Uzun bir süre sigortalı çalıştıktan sonra vefat eden kişilerin birinci derece yakınlarına verilebilecek olan bu çeşitli ödenekler ile beraber insanlarımızın gönül rahatlığı ile geçinebilmeleri ve ekonomik olarak mağdur olmamaları sağlanıyor. Devletimi z sosyal devlet olanaklarının tamamına yakınını vatandaşları için uygulayan bir devlet profiline doğru gitmektedir. Dul ve yetim maaşı ile beraber insanlar daha rahat bir şekilde geçinebilmektedir. O nedenle eğer birinci derece yakınınızın vefat etmesi durumunda hemen bu ödeneklerden faydalanabilir ve kendinizi ekonomik olarak garanti altına alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hemen gerekli başvuruları tamamlamak olacak.


SGK tarafından vatandaşlara çeşitli ödemeler de yapılmaktadır. Bu ödemelerden biri de dul ve yetim aylığı.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?
  • Eşi vefat eden bir kadın ya da erkek dul aylığını başka bir evlilik yapana veya ölene kadar alabilir.
  • Eşi vefat eden dul kişinin SGK kapsamında sigortalı olarak bir işe başlaması durumunda ise maaşın yarısı kesilebilir. Aynı zamanda kişinin SGK çerçevesinde kendi emekli maaşı olması halinde; dul aylığında belirli bir kesinti yapılır.
  • Anne ya da babasını kaybeden çocukların yetim maaşı almasında cinsiyet oldukça etkilidir. Erkek çocuk 18 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim maaşını alır. Ancak öğrenci olarak hayatını devam ettirmesi durumunda yetim maaşı alma yaşı 25'e çekilmiştir. Erkek çocuklarının malullük yaşaması halinde ise yetim maaşı alma yaşı şartı ortadan kaldırılır ve süresiz olarak verilmeye devam eder.
  • Kız çocuklarının yetim aylığı almasında ise belirlenen bir yaş sınırlaması yoktur. Kız çocuklarının resmi nikâh ile evlenmesi ya da sigortalı bir işte çalışması halinde yetim aylığında kesinti yapılır.
  • Vefat eden sigortalının anne/babasının ölüm aylığı alabilmesi için; hiçbir sosyal güvence ve gelirinin bulunmaması, mal varlığının olmaması gerekir. Aynı zamanda aylığa hak kazanan anne ve babanın sigortalının vefat etmesinden önce bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında yer alması şarttır.
  • Dul ve yetim aylığına dair ödeme vefat eden kişinin ölüm tarihini takip eden ilk aybaşında yapılır. Başvuruda yaşanan gecikmeler sonrasında başvuru tarihini izleyen aybaşında ödenir.
DUL VE YETİM MAAŞI NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Dul ve yetim maaşına başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Vefat eden kişinin emekli maaşı 1500 TL olduğu için; dul aylığı kapsamında eşin %75 hak oranı varsa 1.125 TL; %50 ise 750 TL ödeme yapılacak. Yetim aylığı kapsamında ise %25 hak sahibi olan çocuklar 375 TL almaya başlayacak.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER