Vergi ve İdari Para Cezası Bulunanlar İçin Yapılandırma Müjdesi!

Vergi ve İdari Para Cezası Bulunanlar İçin Yapılandırma Müjdesi!

Vatandaşlara müjde! Vergi ve idari para cezası bulunanlar için yeni bir yapılandırma kararı geldi.

Vatandaşlara müjde! Vergi ve idari para cezası bulunanlar için yeni bir yapılandırma kararı geldi. Yapılan son açıklamalara göre vergi ve idari para cezası bulunan ve yapılandırma fırsatından yararlanan kişilerin borçlarını peşin olarak ödemeleri durumunda  Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak olan miktarın yüzde 90’lık bölümünün silineceği açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının kararı Resmi Gazetede yayınlandı. Borçlu olan kişilerin borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebilmeleri için yapılacak olan yapılandırmaların detayları haberimizin devamında…

BORÇLARINI YAPILANDIRMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR BURAYA!

Vergi ve idari para cezası bulunan vatandaşlar için yapılmış olan yeniliklerle birlikte borçlarını yapılandırma hakkı tanındı. Ancak yapılandırma yapılabilecek olan borçların 31 Ağustos 2020 tarihi ve öncesi döneme ait borçlar olması şartı bulunuyor. Aynı zamanda borçlarını yapılandıracak olan vatandaşların borçlu oldukları kurum ve kuruluşlara 31 Aralık 2020 tarihine kadar yazılı olarak başvuruda bulunmaları gereklidir. Bu tarihe kadar başvuruda bulunmayan kişilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyen kişilerin başvuru tarihlerine çok dikkat etmeleri gerekiyor.  

YAPILANDIRMA İÇİN BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Borçları bulunan vatandaşlar için ödeme kolaylığı sağlayan borç yapılandırma uygulamasından yararlanmak için başvuru tarihleri içerisinde başvuru yapmaları çok önemlidir. Ancak vatandaşların en çok merak ettikleri konuların başında başvuruların nasıl gerçekleştirileceği yer alıyor. Bu konuyla alakalı detaylı bilgilendirmeyi haberimizin devamında yapacağız…

Yapılandırma için başvuru çeşitleri bulunuyor. İlk olarak içerisinde bulunduğumuz korona virüs salgını sürecinde kalabalık ve toplu ortamlara girmek istemeyen kişiler için ilk olarak sağlanan seçeneklerden bir tanesi Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) ya da e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Bu sayede hem güvenli hem de sağlıklı bir başvuru süreci yaşarlar.
Aynı zamanda yapılandırma başvuru seçeneklerinden bir diğeri ise borcunuz bulunduğu kuruma veya kuruluşa posta yoluyla ve bireysel olarak giderek de başvurunuzu yüz yüze gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken en önemli nokta birden fazla kuruma veya kuruluşa borçlu olan kişilerin her bir kurum için ayrı ayrı başvuru yapması gerektiğidir.

BORÇ YAPILANDIRMALARI NASIL ÖDENECEK?

Borçlarını yapılandırmayı düşünen kişiler için borçların yapılandırılmasından sonra da çok büyük bir ödeme kolaylığı sağlanacak. Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak olan miktarı ikişer aylık ödeme planı şeklinde 18 taksitle kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda ilk taksitin ödenme süresinin son tarihi de 1 Şubat 2021 tarihi mesai saati bitiminde sona erecek şekilde belirlendi. İkişer aylık ödeme şeklinde 18 aylık taksitlerle ödeme yapacak olan kişiler ilk taksitlerini 1 Şubat 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar ödemek zorundadırlar.

Ancak 18 taksitle ödemek istemeyen kişiler için de çeşitli ödeme imkanları sunuluyor. 6, 9 ve 12 eşit taksitte ödeme seçenekleri arasından isteğinize ve bütçenize uygun olacak şekilde ödeme planınızı ayarlayabilir ve kolay bir şekilde borçlarınızı yapılandırarak ödeyebilirsiniz. Borç yapılandırması yapacak olan kişiler için bir diğer seçenek ise peşin olarak ödeme seçeneğidir. Bu şekilde çok avantajlı olarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Vatandaşların en çok karda olacağı ödeme yöntemi olmasının nedeni ise Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak olan miktarın yüzde 90’lık bölümünün silinecek olmasıdır. Aynı zamanda da idari para cezalarında yüzde 25’lik bir indirim uygulanacaktır. Bu nedenle de pek çok vatandaşın borçlarının yapılandırılmasının ardından tercih edeceği bir ödeme şekli olacaktır.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR