Vergi Borcu Olanlar! Borcunu Yapılandırmak İsteyenler! Başvuru Nasıl Yapılır? Son Gün Ne Zaman?

Vergi Borcu Olanlar! Borcunu Yapılandırmak İsteyenler! Başvuru Nasıl Yapılır? Son Gün Ne Zaman?

Son gün ne zaman? Yapılandırma hangi borçları kapsamaktadır? Faizler silinecek mi? Vergi borçlarından kurtulma yolları nelerdir? Başvurular ne zaman ve nereye yapılacak?

Milyonlarca vatandaş tarafından beklenen ve vatandaşı borçlarından kurtaracak olan yapılandırma süreci başlamıştır. Kredi başvurularının nereden yapılacağı merak edilirken, başvuruların internet üzerinden olacağına dair açıklama geldi. Bu karar ile faizler silinecek ve borlar ise 36 ay vadeya bülünecektir. Peki merakla beklenen vergi borçları nasıl yapılandırılacak? Başvurular nereden olacak? Hangi borçlarınızı yapılandırabileceksiniz? Son gün ne zaman?

MİLYONLARI İLGİLENDİREN YASA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ! BORÇLARINIZDAN KURTULUN!

- Yürürlüğe giren yasa ile, bütün vergi ve prim borçları yapılandırılabilecek.

- Yürürlüğe giren yasa ile, faizler silinecek, anapara taksitlere bölünecektir.

- Yürürlüğe giren yasa ile, Ödemeler iki ayda bir, isteyene 36 aya kadar vade seçeneği vardır.

- Yürürlüğe giren yasa ile, Müracaatlar internet üzerinden yapılabilecektir.

- Yürürlüğe giren yasa ile, Taksitler kredi kartı ile de ödenebilecektir.

- Yürürlüğe giren yasa ile, Son başvuru 31 Aralık, ilk ödeme 1 Ocak'ta başyayacaktır.

TÜM BORÇLARIN FAİZLERİ SİLİNECEK!


Milyonlarca vatandaşın beklediği ve yürürlüğe giren yasa ile kamuya olan vergi, ceza ve prim borçlarını kapsamakta olan yapılandırma düzenlemesi ile ilgili başvuru süreci devam etmektedir. Bununla ilgili olan tüm genelgeler de yayımlanarak ilgili kurumlara gönderilmiştir. Yapılandırma başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar sürecektir. Ayrıca başvuruların sonunda 31 Ağustos ve öncesinde oluşan tüm borçların faizleri silinecektir. Bununla beraberde 36 aya kadar taksit imkanı getirilecektir.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİRİYOR?

Yapılandırma kapsamına giren borçlar, Gelir Vergisi Borçları, Kurumlar Vergisi Borçları, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi Borçları, Özel Tüketim Vergisi Borçları, Emlak Vergisi Borçları, Gümrük Vergisi Borçları, İdari Para Cezaları, su, atık su, yol katılım payları, öğrenim kredisi borçları, SGK primi borçları, birlik aidatı gibi kamuya olan tüm borçlar yürürlüğe giren yasa ile yapılandırma kapsamında yer almaktadır.

BAŞVURULARU NE ZAMAN SONA ERİYOR?

Yapılandırma düzenlemesi ile ilgili başvuru süreci başlamıştır ve devam etmektedir. Yapılandırma başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar sürecektir. Son gün  31 Aralık 2020'dir.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Yapılandırması yapılacak olan, v
ergi, öğrenim veya katkı kredisi borçları, idari para cezası borçları için başvurularınızı www.gib. gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) adresleri üzerinden ya da ilgili vergi dairesine şahsen veya posta yolu ile yapılabilmektedir.

SGK'ya olan borçlar için ise işverenler başvurularını e-Sigorta kanalını kullanarak internet üzerinden yapabileceklerlerdir. Genel Sağlık Sigortası borçları için ise başvuru şartı aranmamaktadır. Emlak vergisi nborçları ve su borçları için ise de belediyelere başvurularınızı yapabilirsiniz.

ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Vergi borçlarının ilk taksiti 1 Şubat 2021 tarihinde başlayacak, SGK borçlarının ise 1 Mart 2021'e kadar ödenecektir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR