Vefat Eden Kişilerin SGK Primleri İade Alınabilecek! En Düşük İade Bedeli İse 79 Bin TL Olacak!

Vefat Eden Kişilerin SGK Primleri İade Alınabilecek! En Düşük İade Bedeli İse 79 Bin TL Olacak!
YAYINLANMA TARİHİ: 25.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Vefat eden kişilerin SGK primleri iade alınabilecek! En düşük iade bedeli ise 79 bin TL olacak! Hemen başvuru yapın!

Sosyal Güvenlik sistemi her geçen gün yepyeni gelişmeler ve çalışmalar ile birlikte gündemimizde ki yerini almaktadır. Vefat eden anne ya da babanızın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki parasını iade alma hakkına sahip olabilirsiniz. Üstelik iade alabileceğiniz en düşük miktar ise 79 bin TL olarak belirlendi. İade alınacak olan bedel kapsamı doğrultusunda annenizin ya da babanızın çalışma süreleri de alınacak miktarlar doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Peki, hangi şartlar kapsamında SGK iadesi alınabilir? Kimler SGK’dan para iadesi alabilecek? İşte bu konuya dair tüm ayrıntılar…

Sosyal Güvenlik sistemi günümüzde en hantal çalışan sistem gibi görünmesine rağmen son yıllar içerisinde önemli gelişmeler ve yenilikler kaydetmesi ile sürdürebilirliğini arttırma olanağını yakalamaktadır. Üstelik vatandaşlarımızın faydalanabilmesi için pek çok yeniliği de beraberinde getirmektedir. Sosyal Güvenlik hem vefat eden bireylerin hem de hala çalışan vatandaşlarımız için en önemli unsurlar arasında bulunan ihtiyaçlar arasında bulunmaktadır. Sigortalı olarak çalışanlar vatandaşlarımız belirlenen şartlara uyum sağlaması doğrultusunda emekli olma olanağına sahip olabilmektedir. Böylelikle yaşlılık sürecinde maaşa bağlanma fırsatını elde edebilmektedir. Bir diğer önemli unsur ise sigortalı bireyin vefat etmesi durumunda SGK tarafından birikilen tüm miktarlar çocuklarına iade yapılabilmektedir. Ancak bu durum için en önemli unsur ise vefat eden kişi çalışma sürecinde belirlenen şartlara uyum sağlamış olması gerekmektedir.

SGK’DA BİRİKEN TÜM PARALARINIZI İADE ALABİLİRSİNİZ!

Yapılan son açıklamalar doğrultusunda vatandaşlarımız Vefat etmeden SGK’dan biriken tüm paralarını iade alma hakkına sahip olabilmektedir. Para iadelerinin alınabilmesi için en önemli unsur ise SGK’ya dilekçe ile bizzat başvurularınızı iletmeniz gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her dilekçe ile SGK’ya başvuru yapan bireyler para iadesi alma hakkına sahip olamamaktadır. Bundan dolayı belirlenen şartlara uyum sağlamak gerekmektedir.
Günümüzde pek çok vatandaşımız gençlik yıllarını çalışarak geçirmeleri doğrultusunda emekli olma hayallerini gerçekleştirmek istemektedirler. Ancak SGK tarafından belirlenen unsurlara uyum sağlamadığından dolayı emekli olma hakkına sahip olamamaktadırlar. Bu durum karşısında SGK da biriken tüm paranızı almanın en önemli yolu ise tüm paranızı iade almak olacaktır. Emeklilik fırsatından yararlanamayan vatandaşlarımız için yapılan açıklamalar doğrultusunda para iadesi alma fırsatı sunulmaktadır. Ayrıca SSK’lı olarak çalışırken vefat eden anne ya da babası bulunan çocuklar da anne ya da babalarının tüm paralarını şartlara uyum sağlanması durumunda iade alma olanağına sahip olabilmektedirler.


TAVAN ÖDEMEYİ AŞANLAR İADE ALABİLİR

Yapılan açıklamalar sonrasında günümüzde pek çok vatandaşımız tarafından para iadesinin nasıl alınacağı merak edilerek araştırılmaktadır. İlk gün sigorta başlangıcından iade alınması için öncelikle SSK prim tutarının tavan ödemeyi aşmış olması en önemli unsurlar arasında bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse sigortalı kişi birden fazla yerde çalışmış olması ya da SSK primlerinin haddinden fazla yatırılmış olması ile istenilen şartlar kapsamında uzun prim gününün bulunması gerekmektedir. Tavanı geçen hisse sonrasında 79 bin TL’yi buluyor ise o tutar sigortalıya ödenmektedir. Aynı zamanda sigortalı vefat etmiş ise bu durumda çocukları bu durumda SGK tarafından anne ya da babasının iadesini alma fırsatını bulabilmektedir.

5510 SAYILI KANUN NE DİYOR?

5510 sayılı Kanun’un 82’nci maddesine göre, sigortalıların birden fazla işte çalışması nedeniyle ödenen primler toplamının, prime esas kazanç üst sınırını aşması halinde, aşan kısmın tamamının sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödeneceği ön görülmüştür. SGK prime esas kazanç tavanını aşan sigorta primi işçi hissesinin iade edilebilmesi için işçinin ilgili SGK müdürlüğüne dilekçe ile talepte bulunması gerekir. Yazılı dilekçe ile talepte bulunulmadığı takdirde SGK kendiliğinden ödeme yapmaz.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER