Vatandaşlara İndirim Uyarısı Geldi! Yapılan İndirimlere Dikkat!

Vatandaşlara İndirim Uyarısı Geldi! Yapılan İndirimlere Dikkat!

Son zamanlarda pek çok internet sitesi üzerinden uygun fiyata birçok satış gerçekleştiriliyor.

Son zamanlarda pek çok internet sitesi üzerinden uygun fiyata birçok satış gerçekleştiriliyor. Özellikle de geçtiğimiz ay indirim günlerinin yapılması ve internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin bu konuda çok dikkatli olmaları için uyarı geldi. Yapılan kampanyaların ve indirimlerin yanlış olduğunun dile getirilmesinin üstüne bu konuyla alakalı Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu tarafından bazı açıklamalar yapıldı.

Kasım ayı itibariyle pek çok kez yapılan indirim kampanyalarının adil olmadığı ve müşterilerin avantajlı olarak gördükleri kampanyaların aslında öyle olmadığını anlatmak için Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyon Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, "Bazı firmaların bu sahte kampanyalarla bire bin katma çabası adil değil." Şeklinde konuyla ilgili açıklama yaptı.

İNDİRİM KAMPANYALARINA UYARI!

Kasım ayında yoğunluklu olarak yapılan indirim kampanyalarına vatandaşlar tarafından oldukça fazla talep geldi. Bunun üstüne bu konuyla ilgili Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyon Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada bu kampanyaların vatandaşlar için değil firmalar ve markalar için çok büyük bir avantaj olduğunu açıkladı. Bu alışveriş çılgınlığının durdurulması gerektiği hakkında da yapılan açıklamalar halkı uyarmak amacıyla yapıldı. Aynı zamanda yılbaşının da yaklaşmasıyla birlikte çeşitli kampanyaların halen devam etmesi ve bunlara Efsane Cuma, Yalnızlar Günü, Efsane Kasım gibi isimler verilerek halka sunulmasının doğru olmadığı düşünülüyor.

TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONUNDAN AÇIKLAMA GELDİ!

Son dönemlerde yayılan ve herkesin büyük bir talep gösterdiği indirim günleri Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyon Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından tepki gördü. Yapılan son açıklamalarda; “Bu tür alışveriş çılgınlıkları vatandaşlarımız için değil bazı firmalar için bir fırsat alışverişidir. Günümüzün rekabet piyasasında hiç kimse yüzde 80 zarar ederek satış yapmaz. Her ürünün maliyeti ve satış fiyatı ortalama olarak bellidir. Ürünlere birkaç gün öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırıp sonra yılın belli günlerinde indirim diye pazarlamak haksız kazançtır.” Sözlerine yer verilerek bu gibi indirim kampanyalarına vatandaşların talep göstermemesi gerektiğinin altı çizildi. Ancak son dönemlerde yapılan indirim günleri pek çok kişinin indirim günlerinde alışveriş çılgınlıklarına kapılmasına neden oldu.
Yapılan indirim kampanyaları hakkında sözlerine şu sözlerle devam eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyon Genel Başkanı Bendevi Palandöken; “Yılardır dile getiriyoruz, kampanyaları kurala bağlayalım, mağduriyetlerin önüne geçelim. Çünkü bu satış kampanyalarında sadece kuralsız ürün satışı değil, merdiven altı ürünler de piyasaya sürülüyor. Stokları tüketmek için fırsat, indirim günü, kapatıyoruz gibi aldatıcı satış teknikleri uygulanıyor. Bu tarz yanıltıcı kampanya ve reklam yapan firmalara cezai işlem uygulanmalı. İndirim sezonu yılda iki kez olmak üzere sınırlandırılmalı ve indirimler izinle olmalı.” Şeklinde sözlerine devam etti. Bu konuyla ilgili vatandaşlar uyarıldı.

İNDİRİM GÜNLERİNE DİKKAT!

Son dönemlerde özellikle Kasım ayı itibari ile pek çok marka ve firma tarafından çeşitli tarihlerde ve çeşitli isimlerle pek çok kampanya düzenlendi. Alışveriş çılgınlıklarına neden olan bu indirimlerin vatandaşların gereksiz harcamalar yapmasına neden olması nedeniyle tepki gördüğü biliniyor. Aynı zamanda bu konuda vatandaşlar kendilerini avantajlı olarak değerlendiriyor olsa bile bu indirim günlerinin amacının markalara ve firmalara avantaj sağlamasının amaçlandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyon Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından vatandaşlar pek çok kez uyarıldı. Önümüzdeki günlerde yılbaşının da yaklaşıyor olması nedeniyle bu indirim günlerinin devam edeceği bekleniyor. Vatandaşların bilinçli alışverişler yapması için gerekli uyarılar yapıldı. İlerleyen günlerde indirim günlerine olan talepler de bir azalış olup olmayacağı merak konusu oldu.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR