Varlık Barışı Fırsatı Geldi! Varlık Barışı Nedir?

Varlık Barışı Fırsatı Geldi! Varlık Barışı Nedir?

Günümüzde ekonomik anlamda zor zamanlar yaşayan pek çok kişi devletten borç alarak bir süre sonra ödeyemez hale gelmiştir. Ancak devlet tarafından yeniden düzenlenen kararlarlarla birlikte borçlu olan ailelere müjdeli haber verildi.

Günümüzde ekonomik anlamda zor zamanlar yaşayan pek çok kişi devletten borç alarak bir süre sonra ödeyemez hale gelmiştir. Ancak devlet tarafından yeniden düzenlenen kararlarlarla birlikte borçlu olan ailelere müjdeli haber verildi. Geçtiğimiz zamanlarda devlete borçlanan ancak sonrasında ödemekte zorlanan aileler için borçlarda yeni bir yapılandırma yapılacağı ve ödemelerin kolaylaştırılacağı açıklandı. Bu açıklamanın ardından uzun zamandır merak edilen konulardan bir tanesi de varlık barışının ne anlama geldiği ve vatandaşlar için hangi faydaları beraberinde getirdiği hakkında oldu. Bu konu hakkında detaylar haberimizin devamında…

VARLIK BARIŞI NE DEMEKTİR?

Varlık barışı; son dönemlerde gündeme gelen ve 6. Kez uygulanacak olan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde borçlu olan vatandaşların borçlarına yeni yapılandırmalar yapılarak ödemelerde değişikliklere gidilebiliyor. Varlık barışının yapılmasındaki amaç yurt dışında bulunan varlıkların yurt içine getirilmesi ve değerlendirilmesidir.

Aynı zamanda yurt içinde bulunan ancak kayıtlı olmayan varlıkların da ülkeye kazandırılması amaçlanmıştır. Bu zamana kadar birçok kez uygulanan bu yöntemin 6.sı uygulamaya koyuldu. Geçtiğimiz hafta yapılan varlık barışı açıklaması sonrasında pek çok kişiye beyaz bir sayfa açma imkanı da sunuldu. Yurt dışında bulunan varlıkların ya da altın döviz gibi şeylerin ülkeye bildirilmesi veya getirilmesi durumunda bu fırsattan yararlanılabilecek.

Ancak varlıkların bildirilmesinin ardından en fazla 3 ay içerisinde ülke sınırları içerisine getirilmiş olması gerektiği de unutulmaması gereken çok önemli noktalardan birisidir. Her zaman olduğu gibi varlık barışından yararlanmak için de bazı koşulları yerine getirmek gerekir.

VARLIK BARIŞININ KOŞULLARI NELERDİR?


Yeni yapılmış ve halka duyurulmuş düzenlemelerden faydalanabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar bulunuyor. Varlık barışından yararlanmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken şeylerden bir tanesi devlete bildirilen varlıkların bildirme tarihinin ardından en geç 3 ay içerisinde ülke sınırları içerisine getirilmesi gerekiyor.

Ancak getirilmemesi durumunda 3 ay içerisinde mutlaka banka ya da herhangi bir aracı kurum aracılığıyla ülkemize transferinin gerçekleştirilmiş olması gerekir. Kısaca söylemek gerekirse ya ülke sınırları içerisine getirilmeli ya da banka aracılığıyla transferi sağlanmalıdır. Belirtilmiş olan varlıklar için vergi incelemesinin yapılmayacağını da bildiren Yeşin bu durumu şu sözlerle ifade etti;

"Mükelleflerce bu düzenleme kapsamında idareye beyan edilen varlıkların kaynağı da dahil olmak üzere hiçbir soru sorulmayacağını, buradaki temel amacın mükelleflerin özgür iradesiyle çekinmeden kayıt dışı varlıklarını beyan etmesini sağlamak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Mevcut düzenlemenin avantajlarından bir diğeri de; ilgili formların doldurulması ve beyanı konusunda mükellefi yalnız bırakmıyor olması. Bir önceki uygulamada da olduğu gibi mükellefler kayıt altında olmayan varlıklarının beyanını yaparken, bunları Türkiye'de bulunan banka veya finansal kurumlar aracılığıyla yapabilecek. Böylelikle mükellefin en büyük soru işaretlerinden biri olan beyanın idareye ulaşıp ulaşmadığı gibi konular da otomatik olarak ortadan kalkıyor.

VARLIK BARIŞININ FAYDALARINA DİKKAT!

Varlık barışı uygulaması sayesinde pek çok kişinin borçlarını ödeyerek bembeyaz bir sayfa açmasına imkân tanınmıştır. Aynı zamanda ülke açısından da yurt dışında bulunan varlıkların sınırlarımız içerisine gelmesi oldukça önemlidir. Yurt içinde bulunan ancak kayıtlı olmayan varlıkların da ülkeye bildirilmiş olması yine çok önemlidir.

Bu sayede hem vatandaşlar hem de ülke bu durumdan kolaylıkla yararlanır ve avantajlı olur. Bu nedenle devlete karşı borçlanmış olan kişilerin 6.kez uygulanan varlık barışı uygulamasından faydalanmaları çok önemlidir. Bu sayede borçlarda yeni yapılandırmalar ve düzenlemeler devlet tarafından yapılarak kolay bir şekilde ödenmesi sağlanır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR