Ucuz Kasko Nedir? En Uygun Kasko Fiyatı İçin Ne Yapmak Gerekiyor? İşte Bilinmesi Gerekenler

Ucuz Kasko Nedir? En Uygun Kasko Fiyatı İçin Ne Yapmak Gerekiyor? İşte Bilinmesi Gerekenler
YAYINLANMA TARİHİ: 09.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve yoğun trafik ortamındaysanız, üstüne bir de aracınız varsa ve aracınızın başına birşey geldiğinde bunu garanti altına almak istiyorsanız o zaman bu haberin devamı tam da sizin gibi kasko yaptıranlar için hazırlandı...

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, aracı olanlar araçlarını güvence altına almak için kasko yaparlar. Kasko trafik sigortası gibi zorunlu değildir. İsteyen kasko yaptırır, isteyen de yaptırmaz. 

Kasko'yu özel sağlık sigortasına benzetebiliriz. Özel sağlık sigortası sizin sağlığınızı güvence altına alır. Yaptırmak zorunda değilsiniz ancak yaptırırsanız birçok önemli imkandan ücretsiz faydalanabilirsiniz. 

Kasko Eşittir Güvence

Kasko'da böyledir. Aracınızın kaportasını, farını, sileceğini, camını her şeyini korur aslında. Bizim için çok büyük ve önemli bir güvencedir. 

Son zamanlarda bazı vatandaş ve tamircilerin kasko şirketlerine karşı yapmış oldukları bazı (tabiri caizse) uyanıklık durumdan dolayı hem trafik sigortası hem de kasko fiyatlarında ciddi şekilde rakamlar yükseldi. Buna rağmen de bizler kasko yaptırmaya halen devam ediyoruz. Çünkü aracımızın başına birşey geldiğinde cebimizden karşılayamayacak olmamızın vermiş olduğu tedirginlik ve korku var.

Kasko Yaptırırken Neye Dikkat Ediyoruz

Peki kasko yaptırmaya karar verdik... Nelere dikkat ediyoruz? Birçok kasko şirketi var. Bu konuda Türkiye, Avrupa'ya göre oldukça ileri durumda. Kasko şirketlerinin varlığı ve kalitesi de oldukça iyi. Bizler seçim yaparken öncelikle aslında mevcutu korumaya yönelik işlem yapıyoruz mevcut durum baya kötüyse, yani zamlı bir tarifeyse o zaman yeni kasko şirketleri arayışına geçiyoruz.

Kasko şirketlerini ararken de en ucuz olanından maksimum verim almak istiyoruz. Yani en primi (ödediğimiz rakam) düşük getirisi yüksek (teminat) arıyoruz.

Peki ucuz kasko nasıl yaptırılır? Böyle bir şey varmı? En uygun kasko yaptırmak için ne gerekiyor?

Trafikteyseniz Risk Altındasınız, Park Halindeyseniz Bile!

Primi düşürmek aslında tamamen sürücünün elinde. Trafikte bulunan tüm araçlar gitsin veya park halinde olsunlar belirli bir kaza riski taşır. Bu sebeple aslında kasko yaptırmak biraz güvenceyi artırıyor.


İnternetten Satılan Sigortalar Popüler

İnternette oldukça popüler ve internet üzerinden hizmet veren sigorta şirketleri de mevcut. Bunlar girmiş olduğunuz bilgilerle size anında farklı kasko şirketlerinin teklifini sunuyorlar. Bu sayede bizler de primi en ucuz, teminatı en yüksek olanını rahatlıkla seçebiliyoruz.

Herkes Ucuza İyisini İstiyor!

Aslında herkes düşük prim ve yüksek teminat ister. Ancak bu konu herkes için eşit şartlarda değildir. Aracın fiyatı, motor gücü, aracın bulunduğu şehir, sürücünün cinsiyeti, geçmişte kaza yapıp yapmaması, ilk aracının olup olmadığı gibi çeşitli faktörler kasko priminizin hesabına etki eder. Yani formüle bunlar mutlaka yazılır.

Aracınızın Markası Bile Önemli

Bazı şirketlerde kasko fiyatının yüksek çıkmasının bir sebebi de aracınızın piyasada nadir olan araçlardan birisi olması. Bu sebeple nadir araçların servisi az ve pahalı, parçası az ve pahalıdır. Bu sebeple bir kaza veya olayda kasko şirketlerinin cebinen çıkacağı rakam daha yüksek olacağı için, size primi daha fazla olur. Yani kasko şirketine daha fazla para ödersiniz.

Yaşadığınız Yer Önemli

Aracınızın bulunduğu il yine aracınızın kasko primi için oldukça etkili. Çünkü bazı şehirlerde kaza yapma riskiniz az iken bazı şehirlerde neredeyse yok denecek kadar azdır. İstanbul'da yaşayan şehrin karmaşasını iyi bilir. Hem park halindeyken hem de trafikte her an bir kaza riskiyle karşı karşılaya kalabilirsiniz. Dolayısıyla kasko şirketi bunları dikkate alır ve yaşanan yer de kasko primi için oldukça önemli ve etkilidir.

Geçmişe Kaza Yapmamış Bir Sürücü

Geçmişte bir veya birkaç kaza yapan sürücü ile hiç kaza yapmamış bir sürücüyü aynı kefeye koymak eşitlik olmaz. Bu sebeple kasko şirketleri de bu görüşte işlem yapıyor. Yani kişinin yapmış olduğu kaza veya kazaları da formulize ederek size farklı rakamlarda kasko bedeli çıkartabiliyor. 

Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimini de buna ekleyebiliriz. Aslında kaza yapmamış bir müşteriyseniz ve farklı bir kasko şirketine ilk kez kasko yaptırıyorsanız yukarıdaki seçenek geçerli olmuş oluyor. Yani geçmişte kaza yapmamış bir müşteri olarak işlem görüyorsunuz ancak aynı kasko şirketindeyseniz durum değişiyor. Yani bir yıl boyunca kaza yapmazsanız ikinci yıl hasarsızlık indirimi denen bir indirimden faydalanıyorsunuz. Bu da hiç azımsanacak bir oran değil.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER