TYP ile Kamuya Personel Alınacak!

TYP ile Kamuya Personel Alınacak!
YAYINLANMA TARİHİ: 06.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

TYP yani Toplum Yararına Program kapsamında kamu kurumlarına personel alımları yapılacak.

TYP yani Toplum Yararına Program kapsamında kamu kurumlarına personel alımları yapılacak. İlk defa 2017 yılında başlatılan Kamu Yararına Program ve Toplum Yararına Program adları ile kamu kurumlarına 9 aylık geçici süreliğine personel alımları yapılmıştı. Vatandaşlarımız iş bulamamaları konusunda mağdur olmamaları için İŞKUR üzerinden başlatılan program kapsamında çeşitli kamu kurumlarına 9 aylık geçici süre ile personel alımları yapılmıştı. Korona virüs sonrasında ise TYP yani Toplum Yararına Program kapsamında 9 milyon kişi başvuru yapmıştı. Ancak TYP adı altında kamu kurumlarına 9 aylık geçici süre ile sadece 2 bin 285 kişi işe alınmıştı. Ancak yapılan yeni çalışma ile beraber en az 200 bin kişiye kadar personel alımı yapılacak. Vatandaşlarımızın TYP yani Toplum Yararına Program kapsamından faydalanabilmesi için öncelikle İŞKUR kaydı olması gerekmektedir. 2020 İŞKUR TYP personel alımı ilanları için başvuru yapacak olan kişilerin öncelikle İŞKUR TYP kapsamında profil oluşturması ve sadece bazı ilanlar için İŞKUR TYP eğitimlerini almış olması gerekiyor.

2020 İŞKUR TYP personel alımı ilanı her gün yayınlanır ancak başvuru yapan sadece 20 kişi TYP kapsamında kamu kurumlarına 9 aylık geçici süre ile işe alınır. Vatandaşlarımızın Korona virüs gibi zor dönemlerinde işsiz kalan kişilerin kamu kurumlarında istihdam edilmesini ve en azından 9 aylık geçici süre ile istihdam edilmelerini sağlayan İŞKUR TYP ile beraber yaklaşık toplam 200 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.  TYP ilanı bekleyen adaylar 2020 yılı TYP personel alımı ilanı İŞKUR tarafından her gün yayınlanır ve katılımcıların büyük bir çoğunluğu İŞKUR tarafından belirtilmiş olan kurslara verilir. Bu kurslar katılımcılara gerekli olan eğitimleri alabilmelerini sağlar. Temizlik, çevre düzenleme ve güvenlik görevlisi kadrolarına yapılacak TYP personel alımlarında adaylar okullarda istihdam edilecek.

TÜRKİYE GENELİNDE 200 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Korona virüs gibi önemli bir salgın hastalık sonrasında kamu kurumlarında 9 aylık geçici süre ile çalışabilmesini sağlayan İŞKUR TYP kapsamında Türkiye genelinde en az 200 bin kişi istihdam edilecek. Türkiye genelinde toplam 200 bin kişinin istihdam edilebilmesi için ise en az 70 bin kişi TYP eğitimleri alacak. Bu sayede kamu kurumlarında çalışabilmek için gerekli olan tüm katılım şartlarını taşımış olacak. TYP eğitimlerine katılmamış olan kişilerin tamamı TYP kapsamından çıkartılacak. İşsiz kalan vatandaşlarımızın göz bebeği olan İŞKUR sadece özel sektöre personel sağlamak değil aynı zamanda kamu kurumlarının personel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gerekli olan tüm materyalleri içerir.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

TYP personel alımında başvuru genel koşulları şu şekilde:
  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
  • Öğrenci olmamak (açık öğretim ve açık lise öğrencileri hariç),
  • Öte yandan TYP personel alımında adaylar ikamet ettikleri şehre yapılan personel alımlarına başvuru yapabilir.
OKULLARA PERSONEL ALIMI YAPILACAK


İlk aşamada sadece ilköğretim ve lise okullarına temizlik personeli ve güvenlik hizmetleri açısından personel alımı yapılacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Başvuruların ne zaman başlayacağı konusunda net bir açıklama hala yapılmadı ancak tahmini olarak Ağustos ayına doğru personel alımları başlayacak.

YÜKLENİCİ SORUMLULUKLARI

Katılım şartları ve diğer tüm şartlara ilişkin bilgi ve belge kontrolünden yüklenicinin sorumlu olduğuna ve yüklenicinin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek her türlü fazla veya yersiz ödemenin yükleniciden yasal faizi ile birlikte tahsil edileceğine dair hüküm getirilmiştir.

Yüklenicinin katılımcılar için vergi ve sosyal güvenliğe ilişkin ödemeleri ilgili kurumlara yapmaması durumunda yükleniciye süreli ihtarda bulunulacağına, verilen süre içerisinde ilgili ödemelerin yapılmaması durumunda yüklenici kurum ile düzenlenen tüm TYP'lerin sonlandırılarak yüklenici ile otuz altı ay süreyle bu yönetmelik kapsamında kurs ve programlar düzenlenmeyeceğine ilişkin hüküm getirilmiştir.

TYP'lerde yüklenici kuruma yapılan ödemelerden yüklenici kurum gerekli ödemeleri yaptıktan sonra fazla tutar kalması halinde, söz konusu tutarın Kuruma iade edilmesi gerektiğine dair hüküm getirilmiştir
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER