Türkiye’nin Yerli İlk Sivil Helikopteri GÖKBEY Havalandı! GÖKBEY’in Teknik Özellikleri, Kapasitesi, Maliyeti

Türkiye’nin Yerli İlk Sivil Helikopteri GÖKBEY Havalandı! GÖKBEY’in Teknik Özellikleri, Kapasitesi, Maliyeti

Türkiye'nin yerli, ilk sivil helikopteri GÖKBEY sertifikasyon uçuşunu başarıyla tamamladı! GÖKBEY, tüm donanımıyla ilk kez havanlandı ve test uçuşunu gerçekleştirdi. Yerli genel maksat helikopter sınıfında harikalar yaratan GÖKBEY'in teknik özelliklerini, kapasitesini, maliyetini

Türkiye’nin yerli ilk genel maksat sivil helikopteri GÖKBEY, sertifikasyon uçuşunu tamamladı. 45 dakikalık sertifikasyon uçuşu için öncelikle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin alındı. SHGM’den alınan iznin ardından Gökbey’in tüm donanımlarıyla 45 dakikalık sertifikasyon uçuşu gerçekleştirildi. Başarıyla tamamlanan test uçuşu, Türkiye’nin milli ve yerli imkanlarla ürettiği Gökbey’in kabiliyetlerini de ortaya koydu ve başarılı bir proje olduğu tekrar tekrar gözler önüne serildi.

TAI tarafından tasarlanan ve modernize edilen GÖKBEY’in ilk testleri böylelikle başarıyla tamamlandı. T-625 Gökbey, ilk tam donanımlı uçuş sınavından alnının akıyla çıkmayı başardı. Yerli ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY, 2021 itibariyle seri üretime geçilerek üretim bandına girecek. Gökbey’in aviyonik sistemleri, gövdesi, iniş takımları, rötor sistemleri ve birçok ek teçhizatı-donanımı TUSAŞ imzasıyla yerli ve milli olarak hazırlandı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR