Tüketici Kredilerinde Vade 60 Aydan 36 Aya Düşürüldü

Tüketici Kredilerinde Vade 60 Aydan 36 Aya Düşürüldü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK) tüketici kredileri vadelerinde değişikliğe gitti. İşte BDDK’nın milyonlarca vatandaşı ilgilendiren önemli kredi kararı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK) milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren karara imza attı.  BDDK tüketici kredileri vadelerinde değişikliğe gitti. Alınan karar ile tüketici kredileri 60 aydan 36 aya indirildi.

Alınan bu karar analistler tarafından olumlu değerlendirilirken özellikle koronavirüs döneminde geçim zorluğu daha da artan vatandaşlar için ise olumsuz karşılanmakta. Uzun vadeli krediler ile geri ödemelerini daha rahat yapan vatandaşların bundan sonra ekonomik planlarını daha dikaktli yapmaları gerekiyor.

BDDK'nın internet sitesindeki duyuruda şöyle denildi:

''Kurulun 04.09.2020 tarihli toplantısında, 04.09.2020 tarih ve 24049440-045.01[4/5]-E.13116 sayılı yazı ve ekinin incelenmesi neticesinde; -Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin (Kredi Yönetmeliği) 12/A maddesinin altıncı fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin (Finansal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, Kredi Yönetmeliğinin 12/A maddesinin üçüncü fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliğinin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının altmış aydan otuz altı aya indirilmesine,-Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir'.'
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER