Torunu Olan Vatandaşlara Müjdeli Haber Geldi! Devlet Torun Bakma Maaşı İçin Duyurularını Yaptı!

Torunu Olan Vatandaşlara Müjdeli Haber Geldi! Devlet Torun Bakma Maaşı İçin Duyurularını Yaptı!

Çeşitli devlet kurumları tarafından torun bakma maaşı olarak sosyal destek paketi yayımlandı.

Çeşitli devlet kurumları tarafından torun bakma maaşı olarak sosyal destek paketi yayımlandı. Genel olarak günümüzde pek çok kişi torununa bakmak durumunda kalıyor ve maddi anlamda oldukça zorlanıyor. Devlet ise bu kişilere maddi anlamda rahat olabilmesi için aylık maaş ödemeleri yapıyor. Özellikle korona virüs döneminde daha da artan bu yardım paketleri torunu olan kişilere son derece fayda sağlıyor. Yaşam koşullarının iyice zorlaştığı ve pahalılaştığı bu günlerde devlet tarafından torun bakma maaşı almak artık çok kolay. Torun bakma maaşı almak isteyen kişiler için gereken her şeyi aşağıda derledik.

TORUN BAKMA MAAŞI İÇİN GEREKEN KOŞULLAR NELERDİR?

Torun bakma maaşı almak isteyen kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Bunun yanında belli bir yerde ikamet ediyor olması isteniyor. Daha sonrasında ise annenin 18 yaşını geçmiş olması ve çocuğa iyi koşullarda bakabilecek olması şartlar arasında bulunuyor. Annenin ise torun bakma maaşını alabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna en az 360 günlük prim ödemesini yapmış olması gerekiyor. Bunların yanında çocuğa bakacak olan kişi ile çocuğun aynı şehirde olması isteniyor. Bu şartları sağlayan herkes başvuru yaparak torun bakma maaşına sahip olabiliyor. Şartların bir tanesi dahi karşılanmaz ise başvurular iptal edilerek maaş bağlanmıyor.

DEVLET TORUN BAKMA MAAŞI NE KADAR OLDU?

Devlet torun bakma maaşı 2020 yılında daha yüksek bir tutardan verilmeye başladı. 2017 yılından beri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardımın ise net tutarı aylık olarak 425 lira şeklinde belirtiliyor. Ancak Bakanlık bu yardımın verilebilmesi için çeşitli kontenjan koşulu ve maaş tutarı belirliyor. Her yıl belirlenen bu düzenlemeler sonrasında ise başvurular kabul edilerek kimlere yardım maaşı bağlanılacağı ortaya çıkıyor. Koşulları sağlayan kişiler ise 452 lira torun bakma desteğine sahip olarak aylık olarak maaş tutarını almaya başlayabiliyor. Gereken bütün maaş detayları ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesi içerisinde bulunuyor.


TORUN BAKMA MAAŞI NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Devlet torun bakma maaşı bakanlığın verdiği tarihler içerisinde geçerli olarak ödenmeye başlanacak. Genel olarak bakanlığın resmi web sitesinde ödemelerin nasıl ve ne zaman yapılacağı hakkında geniş bir bilgi veriliyor. Başvurusu onaylanmış olan kişiler ise bakanlık ile iletişime geçerek ödemeler ile ilgili daha detay bilgi alabiliyor. Şahsen ya da İnternet üzerinden yapılan başvurularda ise kişilere bilinmesi gereken her detay söyleniyor. Bakanlık başvuru yapan kişilere ödemelerin ne zamandan itibaren başlayacağı konusunda bilgilendirmelerini yapıyor.

TORUN BAKMA MAAŞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Torun bakma maaşına başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesine ulaşarak başvuru için ilgili sayfaya yönlenmelidir. Ancak bakanlık tarafından sağlanan bazı yardımlar şahsen yüz yüze başvurular kabul ettiği için bu koşullara dikkat etmek gerekiyor. Şu an ise korona virüs salgını nedeniyle tedbirler amaçlı online başvurular kabul ediliyor. Ancak normal koşullarda daha çok yüz yüze başvurular isteniyor.

Başvurusunu yapacak olan kişiler ise başvuru için gereken belgeleri bakanlığın sitesinden öğrenerek hazırlayabilirler. Başvurularda gereken evrak ve belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması halinde torun bakma maaşını alabilmek oldukça kolay hale gelecektir. Özellikle bu dönemde artan kontenjanlar sayesinde sosyal destek paketlerinden faydalanmak çok daha olanaklı hale gelmiştir. Başvurular dahilinde herkes torun bakma maaşı alabiliyor diyebiliriz.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER