Torba Yasada 5000 Güne Maaş Meclisten Geçti

Torba Yasada 5000 Güne Maaş Meclisten Geçti
YAYINLANMA TARİHİ: 13.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Torba Yasada 5000 güne maaş meclisten geçti. 5000 prim günü olanlar ne zaman emekli olacaklar? Erkek emeklilik ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. TBMM meclisinde tartışılan tüm sorunlar torba yasa olarak sunuldu ve bu torba yasanın onay alması halinde ...

Torba Yasada 5000 güne maaş meclisten geçti. 5000 prim günü olanlar ne zaman emekli olacaklar? Erkek emeklilik ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. TBMM meclisinde tartışılan tüm sorunlar torba yasa olarak sunuldu ve bu torba yasanın onay alması halinde tüm içindeki yasalar kabul edilmiş sayılacaktır. Bu torba yasada en çok merak edilen konulardan birisi de 5.000 prim günü olan ve emeklilik şansı olan kişilerin hangi şartlarda emekli olacakları konusudur.

5000 Gün veya 20 Yıl Prim günü Olanlara Emeklilik Müjdesi


Daha önceki çalışmalarda ve yazılı basın açıklamalarında 17 yıl olarak verilen emekli olma yaşı 20 yıl olarak ön görülmüştür. TBMM üzerinde verilen torba yasanın içinde olan bu sistemin 20 yıl sigortalı çalışanlar ve 5.000 prim günü yatıranlar erken emekli olabilecekler. Bu maaşları alacak olan kişilerin gaziler ve malulen emeklileri de kapsadığı belirtilmektedir. Çıkan Torba Yasada eğer onay alınırsa şartlara uygun olan kişiler erken emekli olabileceklerdir.

Torba Yasa Maddeleri Neler?

Bu verilen torba yasada birçok konu tartışılacak. Bu tartışılacak maddeler arasında en çok merak edenler şu şekildedir. 
  • Çalışan başına 75 TL asgari ücret desteği ödenecektir. Bu para 2 milyondan fazla iş yeri için verilecektir.
  • Bu yasa onayından itibaren Konaklama tesisleri Turizm Bakanlığına bağlı kalacaktır.
  • Gurbetçi olan vatandaşlarımıza döviz ile BES imkanı tanınacaktır.
  • Emekliler yurtdışında çalıştıklarında maaşlarından bir para kesilmeyecektir.
  • 5 bin iş günü ve 20 yılı dolduran gazilere ikinci maaş bağlanacaktır.
  • Eğer vakıf üzerinden bir kiralama yaptıysanız ve bu kirayı 3 dönem ödemezseniz hemen devlet tarafından size tahliye kararı çıkacaktır.
  • İzinsiz olarak silah satışı yapanlara ve izinsiz ruhsatsız silah taşıyanlara 5 yıla kadar hapis cezası verilecektir.
Torba yasa onay aldığı zaman bu verdiğimiz bilgilerin hepsi işleme geçecektir. Bu maddelerde özellikle Döviz yatırarak BES sistemine giriş de epey bir tartışılmaktadır. Bu durumda yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız BES yatırımlarını artık döviz ile yapabilecek ve bu yatırımları yaparken TL olmadığı için kendi maaşları üzerinden zarar etmeyeceklerdir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER