Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? Tediye, Kurban’dan Önce Ödenecek Mi?

Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? Tediye, Kurban’dan Önce Ödenecek Mi?
YAYINLANMA TARİHİ: 11.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Tediye Kurban Bayramı’ndan önce ödenecek mi? Bilindiği gibi taşeron işçiler ile sürekli işçi kadrosuna alımı yapılan 4D’li personellerin tamamı yılın 52 gününün ücretlerini yıl içerisinde toplam dört taksitte alıyor.

Tediye Kurban Bayramı’ndan önce ödenecek mi? Bilindiği gibi taşeron işçiler ile sürekli işçi kadrosuna alımı yapılan 4D’li personellerin tamamı yılın 52 gününün ücretlerini yıl içerisinde toplam dört taksitte alıyor. Bu da taksit başına 900 TL ile bin 100 TL arasında ödeme yapıyor. Her kişinin aldığı tediye ödemesi farklı olabiliyor. İnsanlar tediye ödemeleri ne zaman yapılacak? Sorusuna doğru bir cevap arıyor ancak hükümet kanadından tediye ödemeleri ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı henüz. Üstüne üstün, Kurban Bayramı’ndan önce yapılması planlanan tediye ödemelerinin henüz yapılmamış olması, Kurban Bayramı’ndan önce tediye ödemelerinin yapılamayacağı algısını yarattı. Özellikle sosyal medyada derinlemesine tartışılan konular arasında yer alan tediye ödemeleri ile alakalı ciddi tartışmalar sürüyor. İnsanlar tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak etmeye devam ediyor. İşte tediye ödemeleri ile alakalı tüm ayrıntılar…

"Tediye ödemeleri ne zaman yatırılacak?" sorusu her geçen gün çığ gibi büyüyor. Kamu kurumlarında 4D’li olarak ve taşeron olarak sürekli işçi sınıfında çalışmakta olan vatandaşlarımızın yılda dört taksit şeklinde 52 günlük ücretlerini alıyorlar. Toplam 52 günlük ücret yıl içerisine dört taksite bölünerek 4D’li işçilere, taşeron işçilerine ve sürekli işçi kadrolarında çalışmakta olan kamu kurumu çalışanlarında çalışan işçilere ödenmektedir. Ancak bu zamana kadar hala ilk iki ödeme yapıldı. Üçüncü taksit ödemesi hala yapılmadı, vatandaşlarımızın telaş içerisinde olmasının en büyük nedeni ise her yıl tediye ödemelerinin Kurban Bayramı’ndan önce yapılmasıydı. Ancak bu yıla baktığımız zaman hala üçüncü taksit tediye ödemeleri yapılmadı. Vatandaşlarımız arama motorlarında Tediye ödemeleri ne zaman yatırılacak gibi soruları sormaya devam ediyor. Özellikle Facebook gruplarında sürekli olarak tartışılan en büyük konulardan bir tanesi olan tediye ödemeleri ile alakalı ciddi konuşmalar yapılıyor. Bu yıla ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak'ta, ikinci taksiti ise 22 Mayıs'ta ödendi. Peki, Taşeron ve kamu işçileri 3. tediye ödemesi ne zaman? İşte merak edilenler...

TEDİYE ÖDEMESİ NE ZAMAN YATIRILACAK?


Kamu kurumlarında çalışan 4D sözleşmeli personeller, taşeron işçiler ve sürekli işçi sınıfına alınan kamu kurumu çalışanları yılda dört defa toplam 52 günlük ücretlerini alırlar. Bu 52 günlük ücret 4 taksite bölünür ve yıl içerisinde kamu çalışanlarına verilir. 2020 yılında tediye ödemelerinin ilk iki taksiti ödendi. Birinci tediye ödemesi 31 Ocak tarihinde, ikinci taksiti ise 22 Mayıs’ta ödendi. Ancak üçüncü tediye ödemesi hala yapılmadı. Üçüncü tediye ödemesi genellikle son yıllarda Kurban Bayramı’na denk geldiği için Kurban Bayramı’ndan önce yapılmaktaydı. Bu yıl da öyle olacağı düşünüldü ancak henüz bu konu ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı. 2020 yılına ait 3. ve 4. taksit ödemelerin ise ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Ancak tediyelerin ödeneceği tarih henüz belli olmadı. Bu yıl Kurban Bayramı 31 Temmuz - 3 Ağustos 2020 tarihleri arasında idrak edilecek. Tediyelerin üçüncü taksiti bayram öncesinde ödenebilir. Böyle olursa kamu işçileri bayram öncesi ilave tediyelerini alabilirler. Resmî Gazete'de Cumhurbaşkanı kararı yayımlanınca tediyelerin ödeneceği tarih netleşecek.

HANGİ KURUMLARDA ÇALIŞANLARA TEDİYE ÖDEMESİ YAPILIR?

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:
  • Genel ve katma bütçeli kurumlar
  • Özel bütçeli idareler
  • Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar
  • Kamu iktisadi teşekkülleri
Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışa

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER