TEB Arsa Kredisi Başvuruları Başladı

TEB Arsa Kredisi Başvuruları Başladı
YAYINLANMA TARİHİ: 09.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Teb Arsa Kredisi Nasıl Alınır? TEB Arsa Kredisi Başvurusu yapmak için şartlar nelerdir? TEB Arsa kredisi başvurusu ve şartları nelerdir? Sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Teb Arsa Kredisi Nasıl Alınır? TEB Arsa Kredisi Başvurusu yapmak için şartlar nelerdir? TEB Arsa kredisi başvurusu ve şartları nelerdir? Sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye’de son zamanlarda oldukça büyüyen bir inşaat sektörü bulunmaktadır. Bunun için kentsel dönüşüm kredileri, arsa kredileri de epeyce tercih edilmektedir. İnşaat sektörünün ilerlemesinden sonra arsa alım satan kişiler fiyatlarına artmasından şikayet etmektedirler. Bu sebeple sizde eğer bir arsa alımı yapacaksanız ve paranın tamamını bulamıyorsanız bankalardan destek alarak bu kredilere başvuru yaparak hemen TEB arsa kredisi alabilirsiniz.
TEB arsa kredisi başvurusu yapacak olan kişiler, bazı şartlara uygun olmaları gerekiyor. Özellikle kredi notu ve kredi sicilinizin bu kredilerde uygun olması ve krediyi ödeyebilecek bir gelirinizin de olması gerekmektedir. TEB arsa kredisi başvurusu yapacak olan kişiler ayrıca kredileri sadece banka şubelerinden başvurarak alabilirler. İnternet üzerinden ve SMS ile Arsa kredisi başvurusu yapılmamaktadır.

TEB Arsa Kredisi Başvurusu


TEB Arsa kredisi başvurusu yapacak olan kişiler,  alacakları arsanın ekspertiz değerine göre kredi alabilirler. TEB arsa kredisi 60 ay vadeye kadar verilmektedir. Bu kredilerin faizleri müşterilerin kredi notuna göre değişecektir. Normal bir kredi notuna sahip olan müşteri %1.45 faiz oranı ile işlem görürken, bankadan maaş alan müşteriler ve kredi notu yüksek olan kişiler bu kredileri %0.99 faiz oranları ile kullanabilirler.

Kredi başvurusunu çalışanlar, emekliler, esnaflar ve çiftçiler istedikleri zaman başvuru yapabilirler. Özellikle çiftçi olarak arsa alımı yapacaksanız ayrıca TEB tarafından verilen çiftçi kredileri ile birlikte bu krediyi devlet destekli olarak alabilirsiniz.

TEB Kredi Başvurusu Gerekli Evraklar

Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin aldıkları arsa’nın değerine göre kredi limiti verileceğini söylemek istiyoruz. Bankaya evraklarınız ile kredi başvurusu yaptıktan sonra banka size onay verirse, ekspertiz ücretini yatırdıktan sonra alacağınız arsaya ekspertiz gitmesini bekleyeceksiniz. Burada sizin aldığınız fiyat değil, bankanın gönderdiği ekspertizin biçtiği fiyat önemli olacaktır. Bu biçilen fiyatın değerinin %50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz. Kredilerinizi dilerseniz 3 ay ertelemeli, dilerseniz azalan taksitli, dilerseniz de artan taksitli olarak da kullanmanız mümkün. Çiftçi olan kişiler ÇKS belgeleri ile başvuru yaptıklarında bu kredileri senelik olarak ödeyebilmektedirler.
Teb Arsa Kredisi İçin Gerekli Evraklar şu şekildedir.
  • Kimlik
  • Arsa’nın tapu fotokopisi
  • Arsa’nın borcu yoktur kağıdı
  • Gelir Belgesi
  • TEB Arsa Kredisi Başvuru Formu
  • Kredi alacak kişi evli ise eş rızası belgesi
  • Diğer evraklar
TEB Arsa Kredisi Ödenmezse Ne Olur?
Kredi aldınız ve krediniz ödenmiyorsa banka sizi uyaracaktır. Bu uyarı en fazla 90 gün olarak belirlenmiştir. 90 günlük süre içinde hiç ödeme yapmazsanız banka sizi avukata verir ve aldığınız arsa ile birlikte olan tüm mal varlıklarınıza haciz koyar. Bu şekilde olursanız ayrıca kredi notunuz düşer ve kredi almak için bir daha başvuru yaptığınızda olumsuz yanıt alırsınız.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER