Tarihi Kredi İmkanında Rekor Seviye! 20 Günde 101 Bin Kişi, Kredilerde Patlama Yaşandı!

Tarihi Kredi İmkanında Rekor Seviye! 20 Günde 101 Bin Kişi, Kredilerde Patlama Yaşandı!
YAYINLANMA TARİHİ: 28.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Tarihi konut kredi imkanı'na büyük ilgi! Kısa sürede rekor alım gerçekleşti! Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası konut kredisi nedir? Özellikleri nelerdir? Ödemesiz dönem süresi ne kadardır? Sıfır ve ikinci el konutlarda ödemeler nasıl olacak?

Kamu Bankaları aracılığı ile alınan ortak karar ile kredi destek paketleri devreye alınırken bunlardan en önemli kalemlerden olan ve bu sayede ev alma hayallerine kavuşan bir çok vatandaş oldu.

Kredi 1 Haziran tarihi itibari ile duyurulup devreye alınmasının ardından vatandaşın en önemli ilgi odağı oldu. Vatandaş bu imkanı kaçırmamak adına bankalara akın etti. Kredilerde Konut kredisi başvuru ve alımlarında rekor seviyeler görüldü.

Ziraat Bankası, Halkbankası, Vakıfbank tarafından verilen kredi imkanından düşük faiz oranı ve avantajlı ödeme olanakları ile sıfır ve ikinci el daire sahibi olmak isteyen tüm vatandaşların bu krediler sayesinde hayalleri gerçekleşti. Düşük faiz oranları ve ödemesiz dönem gibi kolaylıklarla da ödemelerde her türlü imkan sağlanmaktadır. İşte kredinin özellikleri ve ödeme koşulları...

20 GÜNDE KONUT KREDİLERİNDE REKOR SEVİYE!

Korona virüs salgını ile beraber ekonomik yönden ülkemizde sıkıntılar oluşmasının ardından normalleşme sürecine girmemiz ile beraber duran ekonomiyi ve sektörleri canlandırmak adına bir çok kredi paketi kamu bankaları tarafından yerniden devreye alındı. 1 Haziran tarihi ile duyurulmasının ardından kredi paketleri 2 Haziranda zaman kaybetmeden hemen devreye alındı ve bunun üzerine ev sahibi olmak bu kampanyayı değerlendirmek siteyen Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası müşterileri bankaların yolunu tuttu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz hafta itibari ile katıldığı Türkiye Bankalar Birliği'nin 63. Genel Kurulu toplantısında konut kredileri konusuna da değindi. Albayrak toplantıda yaptığı, açıklamada 1 Haziran tarihinde kamu bankaları tarafından duyurulan 2 Haziran tarihinde başvuruları açıklanan uygun faizli konut kredisi kampanyasına ilişkin bilgilerede değindi ve bunlarla ilgili paylaşımda bulundu.

Bakan Albayrak tarafından verilen bilgiler kapsamında 20 günlük kısa bir süre içinde 133 bin kişi konut kredisi kullanmak için bankalara akın ettiği açıklamasında bulundu. Sözü edilen kişilerin 101 binine toplamda 25 milyar TL'lik konut kredisi kullandırılmıştır. 20 gün içinde konut kredilerine yapılan başvurunun ve 101 bin kişinin konut kredisi kullanmış olması ile beraber sektöre hakim kişiler tarafından rekor olarak değerlendirme yapılmıştır.

VAKIFBANK, HALKBANK, ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ

Kamu bankaları tarafından birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ile kredi imkanı sunulurken kredileri, 12 aya kadar ödemesiz dönemi olarak kullanma imkanı sağlanırken 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulma kararıda alınmıştır.

SIFIR KONUTLAR İÇİN ÖRNEK ÖDEME TABLOSU
KREDİ MİKTARI VE ÖZELLİKLERİ


Konut kredisi imkanı için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmıştır.

Üç büyük ilimizde İstanbul, Ankara ve İzmir konut kredisi miktarı 750.000 TL, olarak belirlenmiştir.

Diğer şehirlerimiz için ise en fazla 500.000 TL'ye kadar kredi imkanı sağlanmaktadır.

Konut Kredi kullanımında %10'dan başlayan, özkaynak/peşinat oranı uygulanmaktadır.

Bu kapsam doğrultusunda birinci el/sıfır konutlar için azami;

12 ay ödemesiz dönemli, olarak

 15 yıla kadar vadeli

Aylık %0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulmaktadır.

İKİNCİ EL KONUTLAR İÇİN ÖRNEK ÖDEME TABLOSUDİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER