Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir? Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde Tüm Bilinmesi Gerekenler…

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir? Tamamlayıcı Emeklilik Sisteminde Tüm Bilinmesi Gerekenler…
YAYINLANMA TARİHİ: 24.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Günümüzde ilgili bakanlıklar tarafından son zamanlarda gündeme gelen konular arasında yer alan yeni tamamlayıcı emeklilik sigortası sistemi yani kısa adıyla TES merak konusu olarak bulunuyor.

Günümüzde ilgili bakanlıklar tarafından son zamanlarda gündeme gelen konular arasında yer alan yeni tamamlayıcı emeklilik sigortası sistemi yani kısa adıyla TES merak konusu olarak bulunuyor. Pek çok vatandaşımız TES uygulaması ile ilgili her geçen araştırmalarına devam ediyor. Peki, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi nedir? Tamamlayıcı emeklilik sistemi günümüzde ki vatandaşlarımız için faydaları nelerdir? Tamamlayıcı emeklilik Sistemine katılmak zorunlu mu? Gibi pek çok sorunun cevaplarını sizler ile paylaşmak isteriz.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, istihdam Paketi Kalkanı kapsamında devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini yürürlüğe koyacaklarını belirtti.  Böylelikle pek çok vatandaşımız tarafından merak edilerek Tamamlayıcı emeklilik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Sorusunu araştırmaya başladı. AA muhabiri tarafından edinilen bilgiler kapsamında tamamlayıcı emeklilik sistemi yani sisteme dair tüm merak edilen sorular ve yanıtlarını sizler ile paylaşmak isteriz.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

TES, emeklilikte oluşacak gelir kaybını telafi edecek, çalışma dönemindeki yaşam standartlarını korumayı sağlayacak ek emeklilik gelirinin oluşmasını ve hane halkı tasarruflarının artırılmasını amaçlayan bir sistem olarak kurgulandı. TES, çalışan, işveren ve devlet tarafından, çalışanın bireysel hesabına yapılacak nakdi katkıların emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirileceği ve bu fonların seçiminin ve birikimlerin fonlar arasındaki dağılımının çalışan tarafından yapılacağı bir ikinci basamak emeklilik sistemi olarak planlandı.

KATILIMDA ZORUNLULUK OLACAK MI? UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Sistem 1 Ocak 2022 itibarıyla başlayacak ve tüm özel sektör çalışanları yeni sisteme girecek. Kapsam dâhilindeki tüm çalışanlar karma TES'e dâhil olacak, sonra dileyen kişi isteğe bağlı TES'e geçiş yapabilecek.

GEÇMİŞ KIDEM HAKLARI NASIL KORUNACAK, HAK KAYIPLARI OLACAK MI?


1 Ocak 2022'de kanunun yürürlüğe girmesiyle tüm çalışanların kıdem tazminatına tabi geçmiş döneme ilişkin hakları aynı şekilde korunacak. Çalışanın bu tarihten önceki çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatına ilişkin hakları güvenceye alınarak karma TES'e geçiş yapılacak. Dolayısıyla 1 Ocak 2022'den sonra kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten ayrılan çalışan, geçmiş kıdem tazminatını alabilecek, ayrıca yeni sisteme bir aktarım yapılmayacak. Çalışanlar açısından bir hak kaybı söz konusu olmayacak. Kıdem tazminatı sisteminde brüt ücretinin yüzde 8,33'ünü kıdem tazminatı olarak alan işçi, karma TES'te yüzde 5,33'ü kıdem tazminatı, yüzde 3'ü işveren katkısı olmak üzere toplamda yüzde 8,33'lük hakka sahip olacak. Yüzde 3'lük işveren katkısı bireysel fon hesabında toplanacak.

Mevcut durumda çalışan istifa ettiğinde yüzde 8,33'lük kıdem hakkının tümü yanarken, karma TES'te bireysel fon hesabındaki yüzde 3'lük hakkı saklı kalacak. Çalışanların karma TES'e geçmeden önceki kıdem tazminatı hakkı da saklı olacağından herhangi bir hak kaybı söz konusu olmayacak. İsteğe bağlı TES kapsamında bireysel fon hesabında biriken tutar, çalışanın bazı istisnalar dışında her durumda ve aynı iş yerinde 1 yıldan fazla çalışması kaydıyla işten kendisi ayrılması koşullarında da kazanılmış hakkı olacak.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANIN EMEKLİLİKTE ALACAĞI TUTAR NE OLACAK?

Asgari ücretlilerin emeklilik aylığı, emeklilik yaşı gelmeden önce sistemden kısmi çekiş hakkını kullanma yılı ve oranına, emekli olduğu dönemde toplu para çekecek ise toplu çıkış oranına, çalışanın karma sistemde mi kalacağı veya isteğe bağlı sisteme mi katılım sağlayacağına, isteğe bağlı TES'e geçiş yaparsa sistemde kalış süresine göre değişecek.
Bir asgari ücretli 25 yıl çalışma süresini isteğe bağlı TES'te geçirdiğinde bireysel fon hesabında 68 bin lira birikecek. Eğer bireysel fon hesabında biriken tutardan toplu ödeme almazsa kendisine 15 yıl boyunca yaklaşık olarak 461 lira emekli aylığı ödenecek.
Asgari ücretli 25 yıl çalışma süresini karma TES'te geçirdiğinde bireysel fon hesabında 37 bin lira birikecek. Bireysel fon hesabında biriken fondan toplu ödeme almazsa kendisine 15 yıl boyunca bu sistemden yaklaşık 251 lira emekli aylığı ödenecek.

SİSTEM SGK KAPSAMINDAKİ EMEKLİLİKTE BİR DEĞİŞİKLİK GETİRECEK Mİ?

TES ikinci basamak emeklilik sistemi olarak kurgulandı. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındaki birinci sütun emeklilik sistemiyle ayrışıyor. Çalışan emeklilik yaşı geldiğinde SGK'dan emekli olacak, ayrıca 60 yaşına geldiğinde TES kapsamında ikinci emekli aylığını alacak. Kişi, iki emekli aylığını da herhangi bir kesinti, oransal azalma olmadan aynı anda alabilecek.

Tamamlayıcı emeklilik yaşı 60 olarak belirlendi fakat emekli olmak için herhangi bir süre şartı bulunmuyor. Çalışan adına ödenen katkılar kişinin bireysel fon hesabında yer aldığı için her çalışan emeklilik yaşını doldurduğunda hesabındaki birikime hak kazanmış olacak. Başka bir deyişle 5 yıl çalışana da 30 yıl çalışana da 60 yaşını doldurduğunda bireysel fon hesabındaki birikim kapsamında ödeme yapılacak.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER