Son Dakika!Kamu Bankaları Şartlara Uymayan Otomobil Firmalarını Kredi Kampanyasından Çıkardı!

Son Dakika!Kamu Bankaları Şartlara Uymayan Otomobil Firmalarını Kredi Kampanyasından Çıkardı!
YAYINLANMA TARİHİ: 28.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası tarafından anlaşmalı otomobil firmaları hangileridir? Neden kampanyadan çıkarılmışlardır? Hangi markalar kampanya kapsamından çıkarılmıştır? İşte detaylar...

Kamu bankaları ortak kararı ile devreye alınan tarihi avantajlı düşük faizli kredi kampanyası salgın sürecinde hem vatandaşın hem sektörün yanında olarak yerli üretimede destek olmak amacı ile başlatılmış kredidir.

Bu krediden çok fazla vatandaş yararlanmıştır. Kredide bankalar tarafından belirlenmiş olan anlaşmalı markalar bulunmaktadır. Fakat bankalar bu kampanyada oluşturulan şartların dışına çıkarak ayrkırı hareket sergiledikleri için kampanya kapsamı dışında kalmışlardır.

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası tarafından sunulmakta olan kredide anlaşmalı firmalar, Fiat, Renault, Toyota, Honda, Hyundai ve Ford markalarının kredi kampanyası kapsamından çıkarıldığı açıklaması yapılmıştır.

BANKALAR TARAFINDAN YAPILAN ORTAK AÇIKLAMA! HANGİ MARKALAR KAPSAM DIŞI KALDI!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından alınan ortak karar ile verilen krediden Ülkemizin ihracatının lokomotiflerinden olan Otomotiv Sektörünü ve sektöre bağlı olarak çalışan yan sanayide yerli üretimi desteklemek amacı ile, bireysel ve kurumsal müşterilerin taşıt alımını sağlamak için finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılamaları amaçlarıyla 1 Ekim 2019'dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürünü banka müşterilerine sunulmaya başlanmıştır.


Bu kapsam doğrultusunda Türkiye'de üretim yapan otomotiv markaları ile işbirlikleri gerçekleştirilmiştir. Anlaşmalı firmalardan sıfır km. binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank  müşterilerine firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmaktadır.

Bu kapsamda yapılan işbirlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen bankaların müşterilerine uygun koşullar ile finansman sağlanmış, hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Bu sağlanan finansman imkanı ile otomotiv sektöründen de büyük övgüler alınmıştır.

Taşıt kredisi kampanyası, diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından bu kredi ile beraber fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi durumu sonucunda ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması adına; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet göstermekte olan firmalar ile çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtmakta olan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı kararı alınmıştır ve  02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştur.

Bu kapsamda bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota gibi firmaların belirtilen açıklamalara ve sunulan şartlara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür.

Kamu bankaları kredisi, yerli üretime destek ve teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal banka müşterilerinin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket ettiklerinden dolayı, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kamu bankaları ortak kararı ile anlaşmalı olunan kredi paketi kapsamından çıkarılmışlardır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER