Son Dakika: Yeni Bakan Elvan Açıkladı! Takipte Olan Kredileri Açıkladı!

Son Dakika: Yeni Bakan Elvan Açıkladı! Takipte Olan Kredileri Açıkladı!

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan TBMM Genel Kurulu'nda konuşarak açıklamalarda bulundu!

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan TBMM Genel Kurulu'nda konuşarak açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan tarafından burada yapılan açıklamalara göre, bankacılık sektörü ile ilgili olarak açıklamalar yaparken, yakın izlemede 382 milyar TL, takipte 151 milyar TL kredi olduğunu açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, TBMM Genel Kurulunda yaptığı açıklamasında, bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçeleri ile ilgili olarak açıklamar yaperken, yaptığı konuşmada takipteki olan kredileri ve yakın izlemede olan kredilere ilişkin de bilgiler verdi.

Bakan Elvan, Takipteki alacaklar ve ayrılan karşılıkların riskte olduğu konusunda eleştirilere cevap verirken, "Üçüncü grup dediğimiz takipteki alacakların miktarı 151 milyar liradır. 151 milyar liraya karşılık bankalarımız 113 milyar lira karşılık ayırmıştır. Bu oran yüzde 75'e tekabül etmektedir. Bu oran, Avrupa genelinde yüzde 45 seviyesindedir" ifadelerini kullandı.

YAKIN İZLEMEDE OLAN KREDİLER 382 MİLYAR LİRA!

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, yakın izlemede olan toplam miktarın 382 milyar TL olduğunu ifade etmesinin ardından, buna karşılık olarak ise 58 milyar TL ayrıldığı kaydedildi. Belirtilen  oranın %15 olduğunu ifade eden Bakan Elvan, "Avrupa standartlarındaki bu oran yüzde 6'dır. Bankalarımız son derece güvenilirdir, güvendedir ve sağlıklıdır. Bunun takibini de yakinen BDDK Başkanlığımız yapıyor." diye  ifade etmiştir.

Korona virüs salgını nedeniyle takibi yapılan alacaklar grubuna alınma süresini 90 günden 180 güne çıkardıklarını ifade ederek, korona virüs salgını nedeniyle de belirtilen bu süreyi Haziran sonuna kadar uzattıklarını hatırlatması üzerine şu şekilde devam etti,"Diğer gelişmiş ülkelere, Avrupa'ya, ABD'ye baktığımızda, onların bankalara yönelik aldığı önlemlerle karşılaştırdığımızda, bizim aldığımız önlem son derece mütevazı bir önlemdir." açıklamalarında bulundu.

Bakan Elvan Avrupa Merkez Bankasının, bankalara, "Merkez Bankamıza ödemeniz gereken yükümlülüğünüzü yüzde sıfır faizle 1 yıl öteliyorum." dediğini hatırlatarak, diğer taraftan bankaların, müşterileri için "Ben de sizin yükümlülüklerinizi 1 yıl öteliyorum." dediğini ifade etti. Bakan Elvan, Avrupa ve gelişmiş ülkelerin aldığı tedbirlerle ilgili olarak, kendilerinin de bankacılık sektöründe aldıkları tedbirleri karşılaştırdığında, son derece mütevazı bir yaklaşım içinde olduklarının net olarak ortaya çıktığı görüşünü ifade etti.


"ÜÇ BANKAMIZIN ORANLARINI SÖYLÜYORUM!"

Bakan Elvan, bankacılık sektörünün döviz pozisyon açığı olmadığını ifade ederek, 3,3 milyar dolar artıda olduğu açıklamasında bulundu.

Bakan Elvan, üç kamu bankasının 2,7 milyar dolar pozisyon açığı bulunduğu açıklamasını yaparken, ancak oluşan bu açığın öz kaynağa oranının %20'yi geçmemesi gerektiği görüşünü belirterek sözlerine şu şekilde devam etti;

"Üç bankamızın oranlarını söylüyorum; bir kamu bankamızın oranı yüzde 12, diğer bankamızın oranı yüzde 10, üçüncü bankamızın oranı da yüzde 9'dur yani yüzde 20'lik kriterin oldukça altındadır. Özel sektöre ait bankaların döviz pozisyonlarına baktığımızda da toplam 6 milyar dolar fazlaları olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bugüne kadar BDDK tarafından bankacılık sektörüne yönelik alınan kararlar, son derece rasyonel ve piyasaya olumlu etkisi olan kararlardır. Bugün BDDK'nin almış olduğu karar da daha önce alınan kararlarla hiçbir şekilde tezat teşkil etmiyor."

"YENİDEN CANLANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Finansman kalitesini arrtırma hedefleri olduğunu belirten Bakan Elvan; "Bu alandaki öngörülebilirliği artırarak yabancı yatırımcıların devlet iç borçlanma senetlerimize ilgisini yeniden canlandırmayı hedefliyoruz. Gelecek yıl yabancı para cinsinden iç borcun payını azaltıp iç borç çevirme oranımızı bütçe açığının ima ettiği seviyenin altında, yüzde 120 dolaylarında gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Alacağımız ilave tedbirle bu oranı daha da azaltmak temel politikalarımızdan biri olacak. Diğer taraftan Hazine garantileri ve borç üstlenim taahhütleri nedeniyle oluşabilecek koşullu yükümlülük kaynaklı risklerimizi de sınırlandırıyoruz. Bu çerçevede 2021'de hem Hazine garantili imkan ve dış borcun ikrazı limitini hem de borç üstlenim taahhüt limitini 4,5'er milyar dolar olarak belirledik." açıklamalarında bulundu.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR