Son Dakika: Kredi Borçları Erteleniyor mu? Kredi Borçlarına Af mı Geldi?

Son Dakika: Kredi Borçları Erteleniyor mu? Kredi Borçlarına Af mı Geldi?

Hangi borçlar erteleniyor? Hangi borçlara af geliyor? Çiftçilerin borçları silinecek mi? Af geldi mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi mi?

Milyonlarca vatandaşın beklediği haber geldi. Beklenen borçlarla ilgili gelişmeler yaşanmaya başladı. Bu borçlar masaya yatırılmaya başlandı. Hükümet tarafından, yeni ekonomi ve yargısal reform paketleri kapsamı doğrultusunda, vatandaşların, iş dünyasının, esnafın ve çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ile ilgili yeni önlemler görüşülmeye başlanmış ve masaya yatırılmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından düğmeye basıldı. Yeni tip korona virüs salgınından etkilenen pek çok kesimin sıkıntıları, görüş ve önerileri dinlenmiştir ve reform ve bu konuda destek paketleri hazırlığına başlanmıştır. Geçtiğimiz ay devreye alınan borç yapılandırma süreci devam etmektedir. Ayrıca diğer yandan da vatandaşların kredi borçları için de çalışma yapıldığı belirtilmektedir.

YENİ REFORM PAKETİ MASAYA YATIRILACAK!

Hükümet tarafından kredi ve SGK borçları ile ilişkili olarak yeni reform paketini masaya yatırmaya hazırlanıyor. Hükümet tarafından vatandaşlar ve iş dünyası ve farklı kesimlerden kişilerin görüşlerini dinlerken, ekonomi ve yargı alanlarında yapılacak olan reformlar için iş dünyası ve vatandaşlar, kredi yapılandırması ve kredi borç ertelemesi gibi yeni tip korona virüsün ekonomik etkilerini en aza indirmek amacı ile bir çok çalışma yapılmaktadır.

Korona virüs salgınının yoğun bir şekilde etkisinin devam ediyor olması ile beraber, yeni yasak ve kısıtlamaların da devreye alınması üzerine, bu durumdan en çok etkilenmekte olan kesimleri rahat bir nefes aldırmak amacı ile yeni önlemler hükümet tarafından masaya yatırılmıştır. Korona virüsün etkilerini en aza indirmek amacıyla başta vatandaşın kredi borçları ve SGK borçları olmak üzere özellikle küçük işletmelerin ve çiftçi ve esnafa nefes aldıracak olan ekonomik önlemler gündeme alınmıştır.

KREDİ BORÇLARI NE OLACAK? ERTELENİYOR MU?


Yeni ekonomi reformu ile ilgili tüm detaylar merak edilmeye ve araştırılmaya devam ediyor. Hükümetin masasında yer alan bu konu ile ilgili olarak konorovirüs ile ilgili, iş dünyasında, esnaf ve küçük işletmelerin rahat bir nefes almasını sağlamaları üzerine çözümlerin masada olduğu belirtilmektedir.

 Ayrıca, SGK prim, vergi borçları gibi konuların üzerinde durulmaktadır. Yeniden yapılandırma taksitleri dahil olmak üzere ödemelerin bir süre daha ertelenmesi üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda kredi borçlarının ödemesinin ertelenmesi gibi işletmelerin sıkıntılarını azaltmak adına formüller üzerinde durulmaktadır.

ÇİFTCİ BORÇLARI NE OLACAK?

Çiftci borçlarıda bu kapsam doğrultusunda hükümetin gündeminde yer almaktadır. 5 milyar liraya ulaşan çiftci borçlarıda masaya yatırılmıştır.  Bu kapsamda hukuk reformu çerçevesinde ise özellikle ticaret hukukundan kaynaklanmakta olan sıkıntıların aşılmasına yönelik yapılan yeni düzenlemelerin çalışma kapsamında yer alması beklenmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, ekonomi ve yargıda reform müjdesi vererek şu ifadeleri kullanmıştır; "Ekonomide istikrar, büyüme ve istihdam odaklı yeni bir seferberlik başlatıyoruz" açıklaması yapılmıştır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamaları şu şekilde olmuştur; "Ekonomide dünyanın ve ülkenin içinden geçtiği süreci dikkate alan yeni bir yaklaşımı hayata geçireceğiz. Bakanlıklarımız ve kurumlarımız yanında ilgili tüm kesimlerle yakın diyalog ve iş birliği halinde ülkemizde ekonomide ve hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz. Ekonomisi güçlü olmayan bir ülkenin diğer alanlardaki kazanımlarını koruyamayacağının bilinciyle yeni bir istikrar, büyüme ve istihdam odaklı seferberlik başlatıyoruz. Amacımızın dünyanın siyasi ve ekonomik bakımdan tarihi bir değişim sürecinden geçtiği şu dönemde ülkemizi hedeflerimiz doğrultusunda geliştirmek ve kalkındırmak olduğunun altını tekraren çiziyorum" ifadeleri kullanılmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR