Son Dakika Haberi Geldi! Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?

Son Dakika Haberi Geldi! Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak Mı?
YAYINLANMA TARİHİ: 05.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Koronavirüs döneminde salgın ile mücadelede önemli rol oynayan hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasının 6-7 Haziran 2020 tarihlerinde devam edip etmeyeceği konusunda İçişleri Bakanlığından son dakika açıklaması geldi.

Koronavirüs döneminde salgın ile mücadelede önemli rol oynayan hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasının 6-7 Haziran 2020 tarihlerinde devam edip etmeyeceği konusunda İçişleri Bakanlığı’ndan dün son dakika açıklaması gelmişti.

Normalleşe sürecinde vaka sayılarının azalmasıyla  birlikte hafta sonları için sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Haziran’da yaptığı açıklamada 6-7 Haziran 2020 tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanmayacağını ancak vaka sayılarında artış olması halinde bu kararı değiştirebileceklerini söylemişti.

İçişleri Bakanlığı’ndan son dakika yapılan açıklamada; 15 ilde 5 Haziran 2020 tarihi saat 24:00 ile 7 Haziran 2020 tarihi saat 24:00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını bildirmişti. 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN KARARI DEĞİŞTİRDİ! 

Ancak karar yeniden değiştirildi. Son dakika haberine göre sokağa çıkma yasağı iptal edildi! Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu kararını az önce duyurdu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak sokak kısıtlamasının iptal edildiğini açıkladı.  Yasaklamalarla ilgili açıklamasını Twitter üzerinden yapan Cumhurbaşkanı şunları söyledi

“15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, maske-mesafe-temizlik kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum”

"Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, maske-mesafe-temizlik kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum"


DİĞER



DİKKAT ÇEKEN HABERLER