Son dakika: Emekli maaşı 2 bin 324 TL oluyor! İşte tüm detaylar

Son dakika: Emekli maaşı 2 bin 324 TL oluyor! İşte tüm detaylar
YAYIN TARİHİ: 21.05.2020 16:19:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Emekli vatandaşların şu aşamada en düşük maaşı 1,500 TL ancak yeterli bir miktar olmadığı kanısına varan emekliler ve Türkiye Emekliler Derneği, konuyla alakalı isteklerini hem gündeme getirdiler hem de Cumhurbaşkanı’na mektupla durumu bildirdiler.

Emekli vatandaşların şu aşamada en düşük maaşı 1,500 TL ancak yeterli bir miktar olmadığı kanısına varan emekliler ve Türkiye Emekliler Derneği, konuyla alakalı isteklerini hem gündeme getirdiler hem de Cumhurbaşkanı’na mektupla durumu bildirdiler. Emekli vatandaşlarımızın zaten düşük bir maaş alması bir de üzerine katkı payının kalkmasını ayrıca intibak yapılmasını talep ettiler. Talep mektubunun içerisinde ek ödeme oranlarında yüzde 4 yerine yüzde 10’a varan emekli maaşı ek ödemesi talep ettiler. Bu istekler karşılığında henüz net bir açıklama yapmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin bir açıklama yapacağı belirtildi. İşte emekli maaşları 2020 güncel durumu…

Türkiye Emekliler Derneği, tarafından her yıl düzenli bir şekilde gündeme getirilmeye çalışılan emekli maaşına ek ödemenin artırılma talebi ilk defa bu yıl bu kadar gündeme geldi. Türkiye Emekliler Derneği taleplerine bakılacak olursa emekli maaşlarının ortalama olarak 2 bin 324 TL olması isteniyor. 2 bin 324 TL emekli maaşı fikri eğer gerçekleşecek olursa asgari ücretle eşitlenecek ve bu şekilde emeklilerin daha rahat geçinebilmeleri sağlanacak. 1,500 TL emekli maaşı ile emekli vatandaşlarımızın geçinebilmesi söz konusu bile değilken hızlı bir şekilde 2 bin 324 TL en düşük emekli maaşı yapılması bekleniyor. Ancak mevcut durumun içerisinde emekli maaşında zam yapılması en erken Temmuz ayında yapılacak olan Temmuz Enflasyon Zammı ile gerçekleşebilir. Türkiye Emekliler Derneği talebi içerisinde sadece emekli maaşına yapılması gereken zam talebi yoktu, Türkiye Emekliler Derneği aynı zamanda sağlıkta katkı payının kaldırılması, intibak yapılması ve her ay emekli maaşına ek olarak ödenen ek ödemenin yüzde 4’ten yüzde 10’a çıkarılması istendi.

2020 GÜNCEL EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?


2020 yılı içerisinde emekli maaşlarına iki defa zam yapıldı. Emekli maaşlarına yapılan zam miktarları ilk defa Ocak ayında artırıldı ve ikinci olarak ise Nisan ayı içerisinde en düşük emekli maaşı 1,500 TL durumuna getirildi. Aynı zamanda Ramazan Bayramı ikramiyesi, 3 yıllık maaş alma ikramiyesi ve Korona virüs yardımları ile beraber emekliler normalden daha fazla ödeme aldı. Bu sebeple emekliler için 2020 yılı oldukça yüksek ödeme alınan bir yıl oldu. Emekli vatandaşlarımız için bu kadar ödeme yapılmasının ana amacı tabii ki Korona virüs ancak zaten mevcut planlarda olan en düşük emekli maaşının 1,500 TL olması normal şartlarda Temmuz Enflasyon Zammı ile beraber gelecekti. Ancak Korona virüsün birden ülkemize gelmesi ve binlerce insanın enfekte olması sebebiyle en azından emekli vatandaşlarımızın finansal açıdan rahatlanması sağlandı.

2020 EMEKLİ MAAŞINA ZAM GELECEK Mİ?

Türkiye Emekliler Derneği, Cumhurbaşkanı’na ilgili taleplerini yazılı bir yolla ilettiler. Eğer Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile beraber emekli maaşı zam yapılacaksa en düşük emekli maaşı 2 bin 324 TL olabilecek. Ocak ayında ve Temmuz ayında olmak üzere yılda iki defa zam alan emekli vatandaşlarımızın son 10 yıl içerisinde almış olduğu en yüksek zam ödemesini bu şekilde alabilecekler. Ramazan Bayramı ikramiyesi ve 3 yıllık bankadan maaş alma ikramiyesi ile beraber çok yüksek ödemeler alan emekliler için 2020 yılı çok kazançlı bir yıl olduğu herkes tarafından biliniyor. Şimdi ise Kurban Bayramı ikramiyesi ve en düşük emekli maaşının 2 bin 324 TL olmasını talep eden emekliler için önümüzdeki günlerde neler olabileceğini göreceğiz. Eğer Cumhurbaşkanı bir kararname çıkartırsa en düşük emekli maaşında artış olacak, sağlıkta katkı payı ödenmesi kaldırılacak, her ay düzenli bir şekilde ödenen ek ödeme yüzde 4 oranından yüzde 10 oranına çıkartılacak.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR