Son Dakika: 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşa Sokağa Çıkma Yasağı!

Son Dakika: 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşa Sokağa Çıkma Yasağı!

65 yaş ve üzeri vatandaşa sokağa çıkma yasağı geldi mi? Yasak hangi illerde geldi? Yasağın içeriği nedir? Sokağa çıkma saatleri var mı?

Yeni tip korona virüs vakasının Türkiye de ortaya çıkmasının ardından peşpeşe ir çok önlem devreye alındı. Bu süreçte toplumun sağlığını korumak adına sokağa çıkma yasakları ilen edildi. Özellikle uzun bir süre 65 yaş ve üzeri vatandaş için sokağa çıkma yasakları ilan edildi ve bu yasaklar uzun süre devam etti. 

Ayrıca 65 ya üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşları korunması adına bu yasaklar devreye alındı. Normalleşme süreci ile beraber ve öncesinde de belli günlerde izinle 65 yaş üzeri vatandaş sokağa çıkabiliyordu. Normalleşme süreci ile beraber bu yasak tamamen kalktı.

Ardından son günlerde vakaların tekrardan artması ile beraber yasakların ne zaman başlayacağı merak konusu olurken bir çok vatandaş yasakların tekrar gelmesini beklemektedir. Özellikle bazı şehirlerde vaka sayılarında büyük oranda artış yaşanması ile yasakları devreye aldı.

ERZİNCAN'DA 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Erzincan Valiliği tarafından son dakika gelen açıklama ile artan vaka sayıları sebebi ile Erzincan ilinde korona virüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi.

Alınan tedbirler kapsamında, 11.00 ve 18.00 saatleri arasında sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

Erzincan ilinde  yeni tip korona virüs tedbirleri kapsamı doğrultusunda 65 yaş ve üzeri vatandaş ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için günün 7 saati boyunca sokağa çıkma yasağı getirilmiştir.

Koorna virüs salgının ilk döneminde aylarca süren ve vatandaşın günlerce sokağa çıkmasını engelleyen kısıtlama 65 yaş üstüne sıkağa çıkma yasağı kademeli olarak sona ermişti.


Korona virüs salgınında risk grubunda yer alan 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik birçok şehirde yasaklamalar getirilmiştir. Geçtiğimiz hafta artan vaka sayıları ile beraber birçok ilde 65 yaş ve üstü vatandaşlara düğüne ve pazara gitmeme gibi yeniden yasaklar gelmeye başladı.

ANKARA DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Artan vakalarla beraber Ankara İl Pandemi Kurulu tarafından da bir çok önlemler devreye alınmaya başladı. Ankara da 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze merasimi, taziye, pazaryeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmelerinin önlenmesine ve sağlıklarının korunması adına yasak getirilmiştir. Ayrıca 65 yaş ve üzeri vatandaşın taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında şoför mahalli ile yolcular arasında fiberglas ile bölümleme yapılması kararı da alınmıştır.

BURSA DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Birçok ilimizde artan vakalar kapsamında yasaklar gelmeye başladı. Bunlardan biride Bursa olmaktadır. Bursa Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar ile risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların bu süreçte sağlığını korumak amacıyla sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlaması getirildiğini duyurusu yapılmıştır.

KOCAELİ DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından da alınan yeni karar açıklandı. Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için saat 06:00-10:00 ve 16:00-20:00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanma kısıtlaması getirilmiştir.

Sınırlama gelen 65 yaş ve üzeri vatandaş Kocaeli’de kurulan gıda, giyim, sosyete pazarı gibi tüm semt ve ilçe pazarları, alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro, konser, gösteri merkezi gibi yerlere girmeleri yasaklanmıştır.

Kocaelide 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, yakın akrabaları hariç olmak üzere asker uğurlamalarına, düğün, nişan, nikâh, kına gecesi, kız isteme, sünnet gibi topluca yapılan etkinlik ve organizasyonlara katılamaları yasaklanmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER