Son Dakika: 32 Günlük Vadeli Mevduat Oranları Yeniden Değişti!

Son Dakika: 32 Günlük Vadeli Mevduat Oranları Yeniden Değişti!

Bankalar Aralık 2020 oranları güncelledi? Oranlar ne kadar oldu? En yüksek 32 günlük mevduat hesabı faizi veren bankalar hangileridir? En düşük faiz oranı veren bankalar hangileridir?

Sürekli olarak oranlarda değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle parasını mevduat hesabına yatırarak kazanç sağlamak isteyen kişiler için değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. 32 Günkük vadeli mevduat hesabına yatıracaklar için faiz oranları yeniden güncellendi. Bankalar bu konuda yarış yapmaya başladı. Bu kapsamda bankada parası olanlara müjdeli haber geldi. Bankada parasını mevduat hesabında olanlar için 32 günlük oranlar artmaya başladı hızlı yükseliş yaşandı.

ARALIK 2020 EN YÜKSEK 32 GÜNLÜK MEVDUAT ORANLARI?

Bankalar müşterilerine sundukları, 32 günlük mevduat hesapları için verdikleri faiz oranlarında değişikliğe gitmeye başladı ve oranlar güncelleniyor. 2020 Temmuz ayı sonuna doğru bankalar tarafından hoş geldin faizleri verilmeye başlandı. Verilen bu hoş geldin faizlerinin özellikle e-vadeli hesap açan vatandaşlara yüksek faiz vermesi yatırımcıyı endişelendirmektedir.

Bunun ardından vadeli hesap faiz oranlarının düşmesi ile beraber yatırımcılar alternatif kanallar aramaya başlamışlardır. Bu kapsamda konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi indirimleri derken bankalar tarafından tekrar vadeli mevduata faiz oranlarını yükselmeye başladı.

PEKİ VADELİ MEVDUATTA FAİZ ORANLARI NE OLDU?

Korona virüs salgını sonrasında bankalar tarafından 32 günlük mevduatı olan vatandaşlar, bankaların konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredi kampanyaları sonrasında bununla beraber mevduat faiz oranlarını da düşürmesiyle beraber şok yaşamışlardı. Arından bankalar aktif rasyosu oranı tutturma zorunluluğu getirmesinin ardından BDKK tarafından, bankaların mevduat oranlarının bir kısmını kredi olarak dağıtma zorunluluğu gelmişti.

Bankalar bu kapsamda aktif rasyosu oranını tutturamazlarsa eğer bankalara yüksek oranda para cezaları kesilecekti. Gerçekleşen bu uygulamaların sonrası bankalar tarafından indirimli kredi dağıtmak istemedikleri için daha az vadeli mevduat hesabı tutma yöntemini seçmesi ile beraber vadeli mevduat faiz oranlarında yaşanan yüksek düşüş de şaşrtmıştı.

Bununla beraber bankada parası olan kişilerin TL hesaplarında büyük hızla erime yaşanması enflasyonun çok gerisinde kalmıştır. 2020 Ağustos ayı itibari ile bazı bankalar tarafından da vadeli mevduat oranları tekrardan güncellemiştir. Değişiklik gitmişlerdir.

 Bunların ardından şimdi ise bankaların konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde görülen faiz oranlarının güncellemesi ile beraber 32 günlük vadeli mevduata verilen faiz oranları da güncellenmiştir. Arından bankaların faiz oranlarını değiştirmesi sonucunda, bankada parası olan vatandaşlar farklı yatırım araçlarını araştırmalasına sebep olmuştur. Böylece bazı yatırım fonlarının da risksiz oluşu ve sabit bir faiz getirinin olması vatandaşa daha cazip gelmektedir.

ARALIK 2020 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUATA EN ÇOK FAİZ HANGİ BANKALAR VERİYOR?

Aralık 2020 ayına baktığımızda en yüksek faiz oranlarını veren bankalar geçen aya göre güncellenmiştir. 10.000 TL'lik 32 günlük Banka Mevduat Faiz Oranları Fibabanka, Aralık ayınında gelmesi ile 32 günlük vadeli mevduata en fazla faiz oranı veren banka olmaktadır.

Fibabanka tarafından 32 günlük vadeli mevduat hesapları için faiz oranı %16.50 olarak müşterilerine cazip fırsatlar sunmaktadır. En yüksek oranı sunan Fibabanka'nın ardından, ING Bank Turuncu Hesap gelmektedir, CEPTE TEB Marifetli Hesap ve Odeabank %16.00'lık faiz oranı ile beraber ikinci sırada yer almaktadır.

Aralık 2020 ayında en yüksek mevduat faizi veren bakaları listelemek gerekirse, 3. sırayı ise %15.50 faiz oranı ile Alternatif Bank VOV Mevduat Hesabı almaktadır.

Bunların ardından Garanti BBVA ve CEPTE TEP Vadeli Hesap ise en az 2020 Aralık ayı ile beraber 32 günlük vadeli mevduata en az faiz oranı veren banka olmaktadır.

2020 ARALIK BANKALARIN VADELİ FAİZ ORANLARI?

İŞBANKASI


32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 10.10

AKBANK

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 10.00

CEPTE TEB

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 9.7


GARANTİ BANKASI

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 5.50

FİBABANKA

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 16.5

ODEABANK

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı Oksjen Hesap Faiz Oranı % 16.00

ING BANK

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı takvim.com.tr Aralık Faiz Oranı % 16.00

CEPTETEB

Marifetli 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 16.00

ALTERNATİF BANK

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 15.50

HALKBANK

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 15.25

DENİZBANK

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 12.50

ENPARA

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 12.50

HSBC

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 12.00

YAPI KREDİ BANKASI

32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Aralık Faiz Oranı % 10.75

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR