Sivilcelere İyi Gelen Yiyecekler

Sivilcelere İyi Gelen Yiyecekler
YAYINLANMA TARİHİ: 23.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Sivilce her ne kadar ergenlik döneminde ortaya çıksa da bazen bu problem ilerleyen yıllarda da devam edebiliyor. Sivilce oluşumunun nedenleri arasında sağlıksız beslenmenin de rolü büyük. İyi bir cilt bakımının yanında, sağlıklı bir beslenme düzeni o

Sivilce her ne kadar ergenlik döneminde ortaya çıksa da bazen bu problem ilerleyen yıllarda da devam edebiliyor. Sivilce oluşumunun nedenleri arasında sağlıksız beslenmenin de rolü büyük. İyi bir cilt bakımının yanında, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturup, sivilcelere iyi gelen yiyecekler tüketerek bu sorunu ortadan kaldırma konusunda önemli bir adım atmış olursunuz.
 
Sivilcelere İyi Gelen Yiyecekler
 
Sivilce oluşumunu engellemek için bu besinleri düzenli olarak tüketin. Bu besinler hem genel sağlığınız hem de cilt sağlığınız için önemli rol oynar. Şimdi, sivilcelere iyi gelen yiyecekler nelerdir, sırasıyla inceleyelim;
 
1.Domates
 
Domates, içerdiği likopen ile cildinizi dışarıdan gelen etkilere karşı korurken, C vitaminiyle de vücudunuzu temizler. Böylece sivilcelere karşı hem içerden hem dışarıdan savaşmış olursunuz. Domatesi tüketmenin yanında domatesle yapılan cilt bakım maskelerini de kullanabilirsiniz. Böylece daha güçlü bir etki elde edebilirsiniz.
 
2.Yoğurt
 
Yoğurdun içinde bulunan laktobasil cildinizin doğal halini korumakta önemli bir rol oynar. Cilt sağlığı ve sivilce problemine karşı, beslenme düzeninize doğal sütten yapılmış doğal yoğurt eklemeyi ihmal etmeyin.
 
3.Sarımsak
 
Sarımsak antibakteriyel özelliğiyle doğal bir antibiyotik görevi görür ve pek çok konuda olduğumu gibi sivilce problemi konusunda da bizlere çözüm sunar. Cilt ve genel sağlığınız için sarımsak tüketin.
 
4.Havuç
 
A vitamini yönünden oldukça zengin olan havuç, sivilce oluşumunu engellemek için bolca tüketilmelidir. Havucun içindeki A vitamini, antioksidan etki gösterir ve vücudu arındırır. Bu etki cildiniz için de geçerlidir. Cilt sağlığı için bolca havuç tüketin.
 
5.Lahana
 
A vitamini bakımından oldukça zengin olan bir diğer gıda ise lahanadır. Lahana da A vitamini ve antioksidan özellikleriyle vücudunuzu arındırır ve cilt sağlığınıza önemli ölçüde katkıda bulunur.
 
6.Limon
 
Sivilce oluşumunu önlemenin bir diğer yolu da C vitamini tüketmektir. C vitamini, A vitamininde olduğu gibi antioksidan etki gösterir. Böylece sivilcelerden kurtulma konusunda yardımcıdır. Limonu tüketmenin dışında maskelerde de kullanarak etkisinden daha fazla yararlanabilirsiniz.
 
7.Portakal
 
C vitamini bakımından zengin olan portakalı da tüketerek sivilce probleminin önüne geçebilirsiniz.
 
8.Tam tahıllı ekmek
 
Tam tahıllı ürünler bol miktarda mineral, vitamin ve lif içerir. Bu sayede kanın dolaşımı düzenlenir. Düzenli kan dolaşımı hormonal dengesizlikleri engeller ve daha sağlıklı olmamızı sağlar. Böylelikle düzenli kan dolaşımı ve dengeli hormonlar sivilce oluşumunun önüne geçmiş olur.
 
9.Balık
 
Sağlıklı ve düzenli bir beslenme için A ve C vitamininin yanında çinko ve omega 3 yağı almamız da çok önemlidir. Bu nedenle balık tüketerek ihtiyacınız olan omega 3 ve çinkoyu almış olursunuz. Beslenme düzeni ne kadar sağlıklı olursa sivilce oluşumunu da o kadar engellemiş olursunuz.
 
10.Elma
 
Elma, E vitamini ve folik asit içeriğiyle cildimizin kirlerden arınmasını sağlayarak sivilce oluşumu nedenlerinden birini ortadan kaldırmış olur. Elmayı yemenin dışında, kabuklarını sivilceli bölgeye koyarak bekletebilirsiniz. Elma içeren cilt bakım maskeleri yapabilirsiniz.
 
Sivilcelere iyi gelen yiyecekler tüketerek iyi bir beslenme düzeni ile daha sağlıklı olabilirsiniz. Beslenmenin yanında, sivilce oluşumunu engellemek için hijyen ve cilt bakımınız da oldukça önemlidir. Ancak, yoğun bir sivilce problemi yaşıyorsanız, tüm bunlara dikkat etmenin yanı sıra uzman bir hekime danışmanızı öneririz.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER