Sigortasız Çalışanlar Dikkat! Bundan Böyle Ciddi Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz!

Sigortasız Çalışanlar Dikkat! Bundan Böyle Ciddi Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz!
YAYINLANMA TARİHİ: 27.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Sigortasız çalışanlar dikkat! Bundan böyle ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz! İşte ayrıntılar...

Ülkemizde kayıt dışı yani sigortasız bir şekilde çalışan kişilerin sayısı oldukça fazla. Son dönemlerde özellikle 30 yaşın üzerinde sigortasız bir şekilde çalışmak isteyen veya zorla sigortasız bir şekilde çalıştırılan vatandaşlar için tehlike çanları çalmaya başladı. Başta sadece sigortasız olan kişileri çalıştıranlara verilen yüklü miktarda cezalar artık çalışanları da kapsayabilecek. Bu bağlamda her çalışanın mutlaka sigortalarını kontrol etmesi gerekecek. Zira bu uygulama artık zorunlu hale gelecek ve vatandaşlarımızın sigortasız çalışması onların suçu olarak sayılmıyor olsa da takibini yapmak ve sigortalarının yapılmasını talep etmek zorunlu hale gelecek. Eğer bir çalışanın 15 günden fazla sigortasız bir şekilde çalıştırılıyorsa bu artık yasal olarak bir suç haline gelecek. Bu sayede tüm çalışanların sigortalı ve kayıtlı bir şekilde çalışması zorunlu hale gelecek. Zaten sigortalı olarak çalışmak bir zorunluluk iken artık sigortalılık durumunun kontrol edilmesi ve kendisine sigorta yapmayan işyerinde ihbar vermeden çalışmaya devam etmek de suç haline gelecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konu ile alakalı açıklama yaparken öncelikli olarak sigortasız yani kayıtsız olarak çalışan vatandaşlarımızın artık geçmiş dönemlerde olduğu gibi direkt kendilerini alakadar etmeyen sorunlar olmamasının altını çizdi. Çalışana herhangi bir sorun yoktu, işverenden sigorta ücretini talep ederek çalışan, kontrol etmediği için sigortasının yatırıldığını düşünen insanların sigortasız bir şekilde çalışmaya devam etmeleri, işverenin sigorta yapmayanların ihbar edilmedikleri halde çalışmaya devam etmeleri durumunda artık çalışanlara da ciddi yaptırımlar uygulanabilecek. Kayıt dışı çalışanların kayıt altına alınması ve hem işverene hem işçiye ağır maddi yaptırımların uygulanması kararı gelecek. Bundan böyle her vatandaş kendi sicilini ve sigortalılık durumunu kontrol etmesi gerekecek. Eğer kişi sigortasız çalıştığının farkında değilse işverene 80 bin TL, işçiye 5 bin TL para cezası uygulanabilecek. Bu bağlamda Türkiye’de kayıt dışı çalışan kalmaması konusunda önemli adımlar atılmış olacak.

BUNDAN SONRA HERKES SİGORTASINI KONTROL EDECEK

Bundan böyle herkes e-Devlet üzerinden sigortalılık durumunu kontrol etmek zorunda olacak. Sigortalılık durumunu kontrol etmediği için sigortasının yatıp yatmadığını kontrol etmeyenlere 5 bin TL’ye kadar idari para cezaları uygulanacak. Ayrıca sigortasız personel çalıştıran kişilere ise 80 bin TL’ye kadar idari yaptırım cezaları uygulanabilecek.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMASININ TAMAMI ŞÖYLE:


"Rakamlarını Hazine Maliye Bakanlığı ile konuşuyoruz. Onlar için belirli brüt asgari ücret üzerinden planlarımız da var. Aslında hem istihdama dönüş desteği, aynı zamanda kayıt dışı istihdamı da içeriyor. Bildiğiniz gibi istihdam kayıtlı ve kayıt dışı olarak ayrılıyor. Biz bunu, kayıt dış istihdamı ne kadar kayıt içine çekebilirsek hem SHK anlamında, hem vatandaşların sigortalılık yönünde büyük fayda var. İstihdama dönüş desteğinde 3 etap var. Birincisi işini kaybedenlere yöneliktir. Ücretsiz izne geçenleri tekrar normal çalışma süresine döndürme. Bir diğer unsur ise kayıt dışında olanları kayıt içine çekme. Bunlar için de paket içine yeni destekler koyduk. Dolayısıyla inşallah kayıt dışı istihdamı da sigortalıya çekmek noktasında çalışma yapıyoruz."

SİGORTA NASIL KONTROL EDİLECEK?

Sigortasını kontrol etmek zorunda olan vatandaşlarımızın https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu web adresi veya mobil uygulama içerisinden kontrol etmeleri gerekecek. Sigortası yatırılmayan kişi işvereni uyarmak ve ihbar etmekle yükümlü sayılacak. Uyardığı halde sigortası yatırılmayan işçinin ihbar etme hakkı doğacak.

NEREYE İHBAR EDİLECEK?

Sigortasız personel çalıştıranları ihbar etmek için ALO 170 hattını kullanabilirsiniz. Gerekli işlemler bu hat üzerinden hızlı bir şekilde başlatılacaktır.
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER