Sicili bozuklara 0,49 faizli 10.000 TL bayram kredisi! Temel ihtiyaç kredisinin son fazı!

Sicili bozuklara 0,49 faizli 10.000 TL bayram kredisi! Temel ihtiyaç kredisinin son fazı!
YAYINLANMA TARİHİ: 22.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde finansal sıkıntısı yaşayan vatandaşlara destekte bulunmayı öngören yüzde 0,49 faizli Ramazan Bayramı Kredisi, bayramda sicili bozuk vatandaşlara da tanımlanacak. Son değerlendirmeler neticesinde..

Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde finansal sıkıntısı yaşayan vatandaşlara destekte bulunmayı öngören yüzde 0,49 faizli Ramazan Bayramı Kredisi, bayramda sicili bozuk vatandaşlara da tanımlanacak. Son değerlendirmeler neticesinde, sicili bozuk vatandaşlara da bayram kredisi şeklinde temel bayram kredisi tanımlanmaya başlandı. İşte ayrıntılar…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programı kapsamında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler silsilesinde nakit problemi yaşayan herkese istisnasız 3.000 TL, 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL temel bayram kredisi tanımlanacağını ifade etmişti. Bayramda da temel ihtiyaç kredisinin tanımlanacağını açıklamış ancak sicili bozuk vatandaşların başvuruları askıda bekletilmişti. Temel destek bayramları ilk olarak 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak halka aktarılmıştı fakat kredi puanı düşük olan birçok vatandaşa 3.000 TL tanımlanması da büyük tepki çekmişti. Temel ihtiyaç kredisinin son fazında sicili bozuklara da 10.000 TL’ye kadar bayram kredisi tanımlanmaya başlandı.

Sicili bozuk vatandaşların temel ihtiyaç kredileri bayramda!

Milyonlarca vatandaşı yakından takip ettiği yüzde 0,49 faizli 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL tutarlarındaki temel destek bayram kredilerinde sicili bozuk vatandaşlar beklemeye alınmıştı. Temel ihtiyaç kredisinin başvuranlardan sicili bozuk olmayan vatandaşlar ile maaş bordrosu olanların kredilerinin ilk fazı 10 Nisan tarihinde yatmıştı. Sigortada son 6 ay içinde kaydı olmayanların başvurunu henüz ilk aşamada reddedildi. Sicili bozuk olanların başvurularını bankalar almalarına rağmen bayram kredisi kapsamına ilk etapta almamıştı.

Sicili bozuk vatandaşa Ramazan Bayramı Kredisi!


Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde vatandaşın kısa vadeli finansal problemlerini çözümleyebilmek için Ziraat Bankası, VakıfBank, Halkbank yüzde 0,49 faiz oranlı 3.000 TL, 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL temel bayram kredilerini dalgalar halinde vatandaşa tanımladı. Temel bayram kredileri ilk olarak 10 Nisan Cuma günü hesaplara tanımlanmaya başlandı ancak sicili bozuk olan vatandaşların temel bayram kredileri beklemeye alındı. Yapılan son dalgada sicili bozuk vatandaşlara da 10.000 TL’ye kadar temel destek bayram kredileri tanımlanmaya başlandı.

Bankalar Ramazan Bayramı’nda sicili göz ardı ediyor!

Berat Albayrak, “herkes için bayram kredisi” diyerek kamuoyuna duyurduğu bayram kredisine başvuruları bankalar değerlendirmeye aldı. Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamında “herkes için bayram kredisi” ile vatandaşın sicil durumu ne olursa olsun içinde bulunulan bu zor dönemde dikkate alınmayarak, kısa vadeli sıkıntılar çözüldü. Bankalar koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı oluşan finansal darboğaz durumunı göz önünde bulunduracak sicil dosyalarını bir kenara itti ve vatandaşa kolayca bayram kredisi kullandırmaya başladı. Artık, bankaların tümü sicili gözardı ederek vatandaşa bayram kredisi kullandırıyor.

Sicil affı gündemde!

Bayram kredisi başvurularının sicil bozukluğu nedeniyle kabul edilmemesiyle hükümetin gündemine sicil affını getirdi. Son yapılan sicil affının 2017 yılında olmasının ardından sicil affı yapılan yüz binlerce insan, bankalardan finansman sağlamış, ekonomik istikrarı sağlayacak şekilde yatırımlarını yürütmüştü.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER