SGK’lı Vefat Etmiş Anne Veya Babanın Tüm Primleri İade Alınabilir!

SGK’lı Vefat Etmiş Anne Veya Babanın Tüm Primleri İade Alınabilir!
YAYINLANMA TARİHİ: 28.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

SGK’lı vefat etmiş anne veya babanın tüm primleri iade alınabilir! Sadece bu yolla başvuru yapanlar iade alabilir! Hemen başvuru yapın!

Sosyal güvenlik sistemimizde yapılan önemli değişiklikler sonucunda milyonlarca vatandaşımızın ailesinden kalan paraları iade alma şansı ortaya çıktı. Daha önce sadece kız çocuklarına belli bir miktar ödenen SGK’lı vefat etmiş anne ya da babanın prim ödemelerini iade alma şansı artık herkese verilebilir bir duruma geldi. Vefat eden annenizin veya babanızın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) parasını iade alabileceksiniz. İade alabileceğiniz en düşük bedel ise 85 bin TL olarak belirlenmiş durumdadır. Bundan böyle tüm SGK’lı vefat etmiş anne ya da babaların sigorta prim iadesi yapılabilecek. Sadece çocuklarına yapılabilecek olan ödemeler için tüm çocukların eş zamanlı olarak başvuru yapması gerekecek. Bireysel olarak yapılacak olan başvuruların tamamı reddedilecek ve kardeşlerin tamamının gelmesi istenecek. Bu sayede kardeşler arasındaki ödemelerin daha sağlıklı bir şekilde yapılması sağlanacak.

Devletimiz her koşulda vatandaşını düşünen önemli bir organizma haline geldi. Bundan önce yapılan ödemelerin sadece yüzde 15’lik kısmı kız çocuklarına anne ya da babanın isteği üzerine verilmesi ile biliniyordu Ancak geçtiğimiz haftalarda sosyal güvenlik sistemimizde yapılan önemli değişiklikler sonucunda milyonlarca vatandaşımız annesinin ya da babasının SGK’da biriktirdiği primleri iade alabilecek. Sosyal güvenlik hem mezardaki hem de hayattaki vatandaşlarımız için faydalı bir en temel ihtiyaçtır. Sigortalı çalışanlarımızın iki adet ödülü var, birincisi eğer vefat edilmezse emekliliktir. Bir diğeri ise eğer sigortalı çalışan kişi vefat ederse SGK’da biriktirilen tüm tutarlar çocuklarına para iadesi olarak verilebilir. Ancak para iadesi alabilmek için sigortalı çalışırken vefat eden kişinin tüm gerekli şartları tamamlamış olması gerekmektedir. Eğer vefat etmiş kişi tüm şartları taşımıyor ise sadece toplam biriken miktarın yüzde 5’i iade edilebilecek.

TAVAN ÖDEMEYİ AŞANLAR İADE ALABİLİR

Tüm SGK’lı çalışanlar emekli olamadıkları durumlarda SGK’da biriktirmiş oldukları SGK primlerini iade alabilirler. Ancak SGK’lı çalışan vefat etmesi durumunda prim iadelerini alabilmek için her kardeşin beraber olup SGK’ya başvuru yapması gerekiyor. Ancak ödemeler öyle hemen yapılmıyor. O nedenle yapılacak olan başvurularda sabırlı olunması gerekiyor.


5510 SAYILI KANUN NE DİYOR?

5510 sayılı Kanun’un 82’nci maddesine göre, sigortalıların birden fazla işte çalışması nedeniyle ödenen primler toplamının, prime esas kazanç üst sınırını aşması halinde, aşan kısmın tamamının sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini takip eden ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödeneceği ön görülmüştür. SGK prime esas kazanç tavanını aşan sigorta primi işçi hissesinin iade edilebilmesi için işçinin ilgili SGK müdürlüğüne dilekçe ile talepte bulunması gerekir. Yazılı dilekçe ile talepte bulunulmadığı takdirde SGK kendiliğinden ödeme yapmaz.
Sosyal Güvenlik Kanunu olan 5510 Sayılı Kanun aynen bu şekilde anlatmaktadır.

SADECE TAVAN ÖDEMEYİ AŞAN İADE ALIR!

Vefat etmiş olan kişilerin ilk aşamada sigorta başlangıç tarihi ve toplam prim gün sayısı ve tutarına bakılır. Eğer tavan ödeme vefat etmiş kişi tarafından aşılmış ise kişiye mutlak ödeme yapılır. Tavan ödeme hissesi 85 bin TL olarak belirtiliyor. Bu ödemeyi aşan kişilerin ölümü halinde çocuklarına 85 bin TL sigorta prim iadesi yapılır.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER