SGK’dan Ödenek Almak İsteyenlere Müjde! SGK’ dan Artık Bu Ödeme Alabileceksiniz!

SGK’dan Ödenek Almak İsteyenlere Müjde! SGK’ dan Artık Bu Ödeme Alabileceksiniz!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlar için yapılan destekler ve yardımlar oldukça fazladır. Yapılan bu yardımlara ve vatandaşlara maddi anlamda destek olmak için katkılarda bir yenisine daha karar verildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlar için yapılan destekler ve yardımlar oldukça fazladır. Yapılan bu yardımlara ve vatandaşlara maddi anlamda destek olmak için katkılarda bir yenisine daha karar verildi. Sosyal güvenlik kurumu; korona virüs salgını nedeniyle hastalık yaşayan ve işine gidemeyen vatandaşlar için ödemeler yapılacağını açıkladı.

Uzun süredir ülkemizde ve dünyada yayılan korona virüs salgını nedeniyle pek çok kişi işinden oldu. Aynı zamanda işine devam edebilen kişiler de korona virüs nedeniyle hastalanarak işlerine gidemez hale geldiler. Bu noktada sosyal güvenlik kurumundan vatandaşların yüzünü güldürecek bir haber geldi. Detaylar haberimizin devamında…

SGK’DAN ÖDENEK ALMAK İSTEYENLERE MÜJDE!

Korona virüs salgını nedeniyle pek çok kişinin sağlıksal sorunlar yaşaması ve işlerine gidememeleri büyük sorunlara yol açtı. İşe gidemeyen vatandaşların maaşlarında kesintiler yaşanması ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşların sayısında da artışa neden oldu. geçtiğimiz günlerde korona virüse yakalanan vatandaşların istirahat raporu almak için yeniden doktora gitmeleri gerekirken yeni yapılan düzenlemelerle birlikte istirahat raporları sosyal güvenlik kurumları tarafından doktora gitmeye gerek kalmadan otomatik olarak işleme alınabilecek. Bu sayede vatandaşların kolay bir şekilde işe gidemedikleri günler için iş göremezlik ödeneği almaları sağlanacak.

İSTİRAHAT RAPORU NEDİR VE KİMLER ALABİLİR?

Son dönemlerde en çok gündeme gelen ve konuşulan konulardan bir tanesi olan istirahat raporu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. İstirahat raporu ilk olarak korona virüs salgını nedeniyle hastalanarak işe gidemeyen kişilerin alabilecekleri ve bu süreçte işe gidemedikleri için maaşlarındaki kesintilerin maddi anlamda zorluklara yol açmaması için vatandaşlara sosyal güvenlik kurumları tarafından ödenen ödeneklerdir.


Bu ödenekler sayesinde işe gidemeyen vatandaşlar maddi zorluklar yaşamazlar. Bu nedenle istirahat raporu almak isteyen kişilerin de bazı önemli şartları yerine getirmeleri gerekir. bu şartların başında da işe gidemeyecek durumda olunması ve ekonomik anlamda zorluk yaşanacak olması geliyor.

SAĞLIK BAKANINDAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ!

İstirahat raporu almak konusunda yapılan yeni güncellemelerle birlikte sağlık bakanından da yeni açıklamalar geldi. Sağlık bakanı bu konuyla ilgili şu sözlere yer verdi;  "Artık çalışanlarımızın istirahat raporu almak için tekrardan doktora müracaat etmesine gerek kalmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) üzerinden düzenlediği istirahat raporları SGK tarafından otomatik olarak işleme alınabilecek.

Böylece çalışanlarımıza karantinada kaldıkları süre için düzenlenen raporlara ait iş göremezlik ödeneklerini ödeyeceğiz" şeklinde açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından ise şu sözlerle devam etti; "İzolasyonda olması nedeniyle çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz. Aynı zamanda toplum sağlığı için bulaş riskini azaltarak, hastanelerimizdeki yükü de hafifletmeyi planlıyoruz". Sağlık bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre korona virüs salgını nedeniyle işine gidemeyen çalışanlar için maddi anlamda destekler sağlanıyor.

İSTİRAHAT RAPORU ALMANIN KOŞULLARI NELERDİR?

İstirahat raporu almak isteyen kişilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar ise rapor almış olduğu günden önceki 1 sene boyunca belirlenmiş ve ödenmiş olması gereken prim gün sayısını ödemiş olması en önemli şartlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda ödenmesi gereken prim gün konusu hakkında da vatandaşlar yeterli bilgiye sahip olmadıkları için araştırmalar yapmaya başladılar.

Ödenmesi gereken prim günü 90 gündür. Bu şartları tamamlayan kişiler istirahat raporunu almaya hak kazanırlar ve sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlanacak olan iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilirler. İş göremezlik ödeneği ise normalde günlük olarak alınan maaşın yarısı olarak da hesaplanabilir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR