SGK’dan Emekli Olmak İsteyenlere Sevinderecek Uygulama

SGK’dan Emekli Olmak İsteyenlere Sevinderecek Uygulama

Hem bedensel hem de zihinsel olarak yıpranan çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik imkanı sunuyor.

Ülkemizdeki çalışma koşulları ve imkanları göz önüne alındığında uzun yıllar boyunca çalışmanın vermiş olduğu yıpranmalar oldukça fazladır. Hem bedensel hem de zihinsel olarak yıpranan çalışanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erken emeklilik imkanı sunuyor. Yıpranma payı olarak kabul edilen bu durumda 3600 gün çalışma koşulu ile çalışmalar esnetiliyor. Devlet tarafından yapılan yeni düzenlemelerde daha erken yaşta emeklilik imkanı sağlanabilecek. Konu hakkında henüz kesin kararlar olmasa da SGK Daire Başkanlığının bu konu hakkında çalışmalarının devam ettiği söylentiler arasında yer alıyor.

Erken emeklilik hayali ile çalışan milyonlarca insan bu kararı büyük bir merakla bekliyor. SGK’  nın belirleyeceği bazı mesleklerde uygulanacak olan bu karar 3600 gün üzerinden emekli olma koşullarını yeni şartlar ile değiştirebiliyor. Meslekler kendi içlerinde bile ağırlık yönünden ayrılık gösterebiliyorlar. Bazı meslekler fiziksel olarak daha fazla zorlayabiliyor. Bazı meslek gruplarında ise psikolojik anlamda yüklenmeler söz konusu olduğu için zihinsel olarak yıpranmalar oluşuyor. Bu gibi durumlar için daha önce bir karar verilmişti. Ve bu kararlar doğrultusunda çalışanlar ile ilgili daha hafif koşullar ve imkanlar sağlanmaya çalışılmıştı. Ancak şimdi yeni değişiklikler ile durum daha da hafifletilerek iyileştirilecek. Bu sayede gerekli hizmetini tamamlayan kişiler emeklilik için daha fazla beklemeyecekler. Yeni gelecek olan kararı bekleyen vatandaş oldukça heyecanlı ve ne zaman açıklanacağı konusunda araştırmalara başlamış durumda. Ancak düzenlemeler hala devam etmekte fakat artık sona yaklaşıldığı söyleniyor.

ERKEN EMEKLİLİK SAĞLAYAN MESLEKLER NELERDİR?


Erken emeklilik için verilecek kararı büyük bir merakla bekleyen vatandaş hangi meslek alanlarıyla ilgili çalışmalar ve düzenlemeler yapıldığını merak ederek araştırmalara başladı. SGK’nın belirlediği bazı meslekler için geçerli olacak olan erken emeklilik imkanı cıva üretimi işleri sanayisi, kurşun ile arsenik işleri, cam fabrika ve atölyeleri, çimento fabrikaları, sahil güvenlik komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetler, su altında çalışılan alanlar, radyoaktif ve rasyoiyonizam işleri, madencilik ve yer altı işleri, asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, basın ve gazetecilik mesleğinde çalışan kişiler, döküm fabrikaları, demir ve çelik fabrikaları, alüminyum fabrikaları, kok fabrikaları ile termik santraller, emniyet polis ve mit çalışanları, itfaiye veya yangın söndürme bölümünde çalışanlar, TRT de haber hizmetinde çalışanlar, sağlık fizikçisi, odyolog, fizyoterapist, toplum sağlığı teknisyeni, hasta bakıcı hemşireler, ebeler, eczacılar, diş doktorları, tabip, ihtiyat pilotları, ceza ve infaz kurumunda çalışan kişiler, bakanlar, cumhurbaşkanı yardımcıları, TBMM yasama organ üyeleri, anestezi teknikeri, diyaliz teknikeri, ağız ve diş sağlığı teknikeri, tıbbi görüntüleme teknisyeni teknikeri, tıbbi laboratuar gibi alanlarda yeni düzenlemeler yapılarak emeklilik yaşının daha öne alınması konusunda kararlar alınacak. Ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.
Daha önce geçerli olan sistemde yıpranma hakkı olan mesleklerde yıpranma yapı indirimi yapılıyordu. Ancak son zamanlarda 360 gün şartı ile 10 yıl çalışma koşulu aranıyordu. Yani 2008 yılından önce ve sonra toplamda 3600 gün çalışma süresi olan kişiler yaş indiriminden yararlanarak daha erken emeklilik hakkı kazanıyorlar.

3600 GÜN ÇALIŞMA KOŞULU NEDİR?

Emniyet, itfaiye, acil tıp teknisyenliği, ebelik, su altında çalışanlar ve bunun gibi alanlarda çalışan milyonlarca insanın çalışma koşulları değerlendirildiğinde yıpranma haklarının olduğuna karar verilmiştir. Normalde emekli olunması gereken yaştan yıpranma payıyla beraber verilen indirim düşürüldüğünde emeklilik yaşında indirim sağlanmış oluyor. Bu ve buna benzer meslek alanları için ilave kararlar ve yenilikler yapılacağı konuşulanlar arasında yer alıyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER