SGK’dan Emekli Olamayan Veya Çalışır Durumda Olan Vatandaşlara Dikkate Alması Gereken Açıklamalar!

SGK’dan Emekli Olamayan Veya Çalışır Durumda Olan Vatandaşlara Dikkate Alması Gereken Açıklamalar!

Sosyal Güvenlik Kurumu 2020 yılında pandemi sürecinden dolayı emekli olamayan veya çalışır durumda olan vatandaşlara duyurularda bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu 2020 yılında pandemi sürecinden dolayı emekli olamayan veya çalışır durumda olan vatandaşlara duyurularda bulundu. Sosyal Güvelik Kurumu emeklilik hakkı elde edemeyen çalışanlara Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini geri ödemeye başladı.  Belirli şartlar arayıcılığıyla yapılan bu ödemelerden yararlanmak için vatandaşların yerine getirmesi gereken maddeleri de eksiksiz olarak aktarmaktadır. Ülkemizde milyonlarca vatandaşa her ay düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumundan prim ödemeleri yapılmaktadır. Bu yapılan prim ödemleri de ilerde çalışanların yaşlandıklarında yani emekli maaşını alabilmeleri ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumundan düşünülerek verilmektedir. Emekli olmanın gerekçelerini yerine getiren vatandaşlar prim gününü ve yaşlarını tamamladıktan sonra emekli olma şartlarını kazanmış oluyorlar.  Fakat bazı durumlarda farklı nedenlerden dolayı vatandaşların çoğu emeklilik elde edemiyorlar. Bunun için de devlet, bu mağdurluğu yaşayan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu toplu para iadesi yapmaktadır.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNUN SAĞLADIĞI ÖZEL HAKLAR

Sosyal Güvenlik Kurumunun verdiği toplu para ödemesi, emekli olmak için gerekli şartları yerine getirememiş vatandaşlar için verilmektedir. Fakat toplu para ödemesi belirli kişilere sağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemlere göre uygulanan mevzuatta, toplu parayı almak isteyen vatandaşların kendilerine ait bir işyeri olmaması gerekmektedir veya o işi yürütüyor olmamaları gerekmektedir. Bu belirtilen gerekçe dikkate alınarak toplu para almak isteyen vatandaş titizlikle araştırılır. Aksi takdirde sağlanan ödemelerden yararlanamayacağı söylenmektedir.  Buna göre de kişinin kendi işi olmaması gerekiyor. Sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışır durumda olan kişiye de toplu para iadesi uygulaması henüz bulunmamaktadır.


SOSYAL GÜVENLİK KURUMU PARA İADESİ İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumunun emekli olamayan kişilere sağladığı toplu para ödeme uygulamalarının yaş sınırı belirlenmiştir. Kadınlarda belirlenen yaş sınırı 58 olarak belirlenmiştir. Erkeklerde de 60 yaş olması kurum tarafından belirlenmiştir.
Sosyal Güvenlik Tarafından belirlenen toplu para ödeme işlemleri emekli olma şartlarını yerine getiremeyen vatandaşlar için geçerlidir. Bu kapsamda kendi işini yürütmeyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen toplu para ödemelerinden faydalanabilir.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TOPLU PARA İADE BAŞVURU ŞARTLARI AÇIKLANDI!

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan toplu para iadesi almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken şartlar.
  • Bu ödeme gün ve yaş şartını sağlamış ancak prim eksiği olan vatandaşlara ödeniyor.
  • SGK'dan toplu para alabilmek için erkeklerde 25 yıl kadınlarda 20 yıl şartının sağlanması gerekiyor.
  • Toplu para iadesi halen sigortalı çalışan ya da kendi işini yürütenlere sağlanmıyor.
Bu şartları sağlayan vatandaşlar başvurularını yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna iletebilirler. Böylelikle başvuru şartlarına uyum sağlayan bireyler özellikle korona virüs ile mücadele dönemi içerisinde güçlük çekmeleri sebebiyle anında toplu para iadelerini alma olanağına sahip olabilmektedir. Günümüzde emeklilik pek çok vatandaşımızın en büyük hayalleri arasında bulunmasıyla birlikte bu olanakları değerlendiremedikleri için araştırmaları sürdürmektedir. Emeklilik için belirlenen şartlara uyum sağlamayan bireyler toplu olarak yatırmış oldukları sigorta prim ödemelerini alma fırsatını bulabiliyor.
Başvuru şartlarına uyum sağlayan bireyler emekli olamıyor ise bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile başvurunuzu iletmeniz önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Böylelikle başvurularını gerçekleştiren vatandaşlarımız sigorta prim ödemeleri üzerinden toplu prim ödemelerinden yararlanma hakkına sahip olabilmektedir.
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER