SGK’dan 3 Maaş Birden Alma Yöntemi Açıklandı! İşte Bu Kişiler 3 Maaş Birden Alabilecek!

SGK’dan 3 Maaş Birden Alma Yöntemi Açıklandı! İşte Bu Kişiler 3 Maaş Birden Alabilecek!
YAYIN TARİHİ: 26.06.2020 14:17:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Son zamanların en çok dikkat çeken konuları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen 3 maaş bulunmakta. Pek çok vatandaşımız 3 maaşı birden nasıl alacağını merak ederek araştırmakta.

Son zamanların en çok dikkat çeken konuları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen 3 maaş bulunmakta. Pek çok vatandaşımız 3 maaşı birden nasıl alacağını merak ederek araştırmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyurular doğrultusunda hem kendi maaşınızı hem eşinizden dul aylığı hem de anne ya da babanızdan yetim aylığını alma olanağına sahip olabilirsiniz. Bu üç maaşı birlikte alabilme olanağına sahip olarak bilinmesi gereken şartları sizlere aktaracağız. İşte ayrıntılar…
osyal Güvenlik Kurumu hak sahibi olan vatandaşlarımız için hem maaş hem dul aylığı hem de yetim maaş ödemelerini birlikte yapmaktadır. Bu ödemeler kapsamında aynı anda alınabilmesi amacıyla belirlenen şartlara uyum sağlamak önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda bu şartlara vefat eden sigortalının da uyum sağlaması gerekmektedir. İşte 3 maaş birden nasıl alınır? 3 maaştan kimler yararlanabilir? gibi sorularınızın cevabını vermek isteriz.

SGK TARAFINDAN 3 MAAŞ ALMAK İSTEYENLERE MÜJDELİ HABER GELDİ! KADINLARIN İÇİN ÖNEMLİ UNSURLAR!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kadınları için 3 maaş birden verilmektedir. Ancak önemli unsurlara dikkat etmek gerekmektedir. Aynı dönem içerisinde ve emekli sandığında prim ödemiş olan anne ya da babasından yetim maaşı alma olanağına sahip olunabilmektedir. Yapılan son dakika gelişmeler kapsamında SSK’lı olarak çalışan vatandaşlarımız maaşlarını alma olanağına sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda SSK’lı olarak çalışan bir kadın çalışmaya devam ediyor ise maaşını alma fırsatını da elde edebilmektedir. BAĞ-KUR’lu kocası vefat ettiği için kocasından dul aylığı, anne ya da babanız emekli sandığından emekli ise yetim aylığı alma olanağına sahip olabilirsiniz. Bu kapsam doğrultusunda belirtilen önemli unsurlara dikkat etmek gerekmektedir.

DUL VE YETİM MAAŞI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?


Dul ve yetim maaşından yararlanmak isteyen bireyler tarafından başvuru işlemleri yazılı olarak yapılmaktadır. Vatandaşlarımız il ya da ilçelerinde bulunan en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne bizzat başvurularını yapmaları gerekmektedir. Böylelikle dul ya da yetim aylığı alma fırsatının yanı sıra ikisini de alma fırsatını bulabilirsiniz.

HER İKİSİNİ DE ALABİLİR
  • Kocası ölen bir kadın eğer emekli ise hem kendi emekli maaşını hem de kocasından kalanı maaşı alabiliyor. Yani çift maaş alır.
  • Dul kadın çalışabilir. Hem kocasından hem de sigortalı olarak çalıştığı yerden maaş alır ve şartlar oluşursa emekli de olur.
  • Kız çocuk çalışmıyorsa, ölen anne babasından aylık alıyor.
  • Kız çocuk çalışmaya başlarsa, SSK ya da Bağ-Kur'dan bağlanan aylık kesiliyor.
  • Emekli Sandığı'ndan bağlanan aylık ise kız çocuğu SSK'lı ya da Bağ-Kur'lu olarak çalışıyorsa, kesilmiyor. Memur olursa kesiliyor.
  • Çalışmayan bekâr kız çocuğunun da çift maaş alma imkânı var. 1 Ekim 2008'den itibaren, yetim kız çocuğu ölen anne ve babasından iki maaş alabilir. Yüksek olanın tamamı, diğerinin ise yarısını alıyor. Evlenince maaşı kesiliyor.
  •  1 Ekim 2008'de 5510 Sayılı Yasa yürürlüğe girmeden önce, dul kalan ve çalışmayan kadına kurumlar (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) farklı olmak şartıyla, eşten ve babadan aylık veriliyordu. 1 Ekim 2008'den sonra çift maaş kalktı.
 
 
  

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR