SGK’ dan Yapılandırma Müjdesi Geldi! Yapılandırma Nasıl Yapılacak? Faizler Silinecek Mi?

SGK’ dan Yapılandırma Müjdesi Geldi! Yapılandırma Nasıl Yapılacak? Faizler Silinecek Mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal güvenlik kurumları prim borçlarının yapılandırılmalısıyla ilgili vatandaşlara çok büyük bir ödeme kolaylığı sunulacağının altını çizdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından her zaman olduğu gibi yine vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlamak için borçlarını yapılandırma desteği gündeme geldi. Son dönemlerde çok fazla konuşulan ve vatandaşlar tarafından merak edilen konulardan biri aline gelen borç yapılandırmaları hakkında sosyal güvenlik kurumu tarafından bir açıklama yapıldı. Sosyal güvenlik kurumları prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili başvurular 17 Kasım 2020 tarihi itibariyle de başlamış bulunuyor. Borçlarında yapılandırma düşünenler için başvuru tarihlerini kaçırmamaları çok önemlidir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal güvenlik kurumları prim borçlarının yapılandırılmalısıyla ilgili vatandaşlara çok büyük bir ödeme kolaylığı sunulacağının altını çizdi. Korona virüs salgını nedeniyle iş yerlerinin kapanması pek çok vatandaşın da işsiz kalmasına neden oldu. bu süreçte borçların ödenmesi konusunda da ciddi sorunlar yaşanıyor olması sosyal güvenlik kurumu tarafından yapılan yapılandırmalara olan talebi arttırdı. Yapılandırmalar hakkında ise son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020, ilk taksit son ödeme süresinin ise 1 Mart 2021 olacağı açıklandı.

YAPILANDIRMALAR BAŞLADI!

Korona virüs salgını nedeniyle maddi anlamda zorluklar yaşayan vatandaşlar için borç yapılandırmaları başladı. En çok merak edilen konulardan bir tanesi ise hangi borçların yapılandırma kapsamında olduğu hakkındaydı. Bu konu hakkında da detaylı bilgilendirme bakan tarafından yapıldı. Yapılan açıklamalara göre sigorta primlerinin, genel sağlık sigortası priminin, işsizlik sigortası priminin, idari para cezalarının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan alacakların, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların yapılandırmaya dahil olduğu açıklandı. Bunun ardından en çok merak edilen konu ise faizlerin silineceği haberlerinin doğruluğu hakkında oldu.

SGK PRİM BORÇLARININ FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlarının yapılandırılacak olması pek çok kişinin aklına faizlerin silinip silinmeyeceği sorusunu da getirdi. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre faizlerin silineceği açıklandı. Aynı zamanda yeni yapılacak olan hesaplamaların da Yİ-ÜFE ile güncelleneceğini belirtti.

Ödeme seçeneklerinin de sunulmasının ardından iki taksitte ödeyen kişilere yüzde elli indirim de bulunulacağı açıklandı. Ancak iki taksitte ödemek istemeyen kişiler için de çeşitli ödeme imkanları sunuluyor. Yapılandırılan sosyal güvenlik kurumları prim borçları 6,9,12 ve 18 taksit seçeneği ile ödenebilecek. Bu sayede her vatandaşımız istediği ve kolay ödeyebileceği şekilde ödeme planını çıkaracak ve herhangi bir zorluk yaşamadan yapılandırılmış olan borçlarını ödeme fırsatı yakalayacak.

 

SGK PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRMA BAŞVURULARI NASIL YAPILACACAK?

Yapılan açıklamaların ardından borçlarını yapılandırmak isteyen kişilerin de sayılarında ciddi artışlar yaşandı. Bununla birlikte en çok merak edilen konu ise yapılandırma başvurularının nasıl gerçekleştirileceği hakkında oldu. bu konu hakkında gerekli bilgilendirme yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu açıklamada işverenlerin başvurularını e-Sigorta yoluyla internet üzerinden kolaylıkla yapabileceklerini açıkladı. Aynı zamanda bireysel olarak giderek yüz yüze elden veya posta yolu ile de başvuruların kolaylıkla yapılabileceğini açıkladı. Ancak son dönemlerde toplu alanlarda korona virüsü salgını nedeniyle bulunulmuyor olması internet üzerinden yapılacak olan başvurulara talebin artmasına neden oldu.

Başta Bağ-Kur sigortalıları olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların da başvurularını yine internet üzerinden E-Devlet aracılığı ile kolaylıkla yapabileceklerini açıkladı. Aynı zamanda iş verenler de olduğu gibi sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine bireysel olarak giderek yüz yüze elden veya posta yolu ile de başvuruların kolaylıkla yapılabileceğini açıkladı. İnternet üzerinden güvenli ve sağlıklı bir şekilde başvuruların gerçekleştiriliyor olması ise vatandaşlar için oldukça avantajlı oldu.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR