Servis Ücretleri İle İlgili Son Dakika Gelişmeler! Okul Servis Ücretleri İade Edilecek Mi?

Servis Ücretleri İle İlgili Son Dakika Gelişmeler! Okul Servis Ücretleri İade Edilecek Mi?

Korona virüs ülkemizde bir hayli artış göstermeye devam etmesiyle birlikte on binlerce vatandaşımız için olağanüstü fırsatlar sunulmaya devam etmektedir.

Korona virüs ülkemizde bir hayli artış göstermeye devam etmesiyle birlikte on binlerce vatandaşımız için olağanüstü fırsatlar sunulmaya devam etmektedir. Milyonlarca vatandaşımız için sunulan olanaklar ile beraber alınan tedbirler kapsamında açılan eğitim öğretim yılının tekrardan uzaktan eğitime geçilmesine karar verildi. Böylelikle okul servis ücretlerini peşin ödeyen vatandaşlarımız mağdur olarak servis ücretlerinin ne olacağı konusu merak konusu oldu. Böylelikle on binlerce vatandaşımız tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte dikkatleri üzerine çekerek son dakika gelişmeler gündemimizde ki yerini almaktadır. Eğitim öğretim yılına yıl sonuna kadar ara vermek zorunda kalan öğrencilerin velileri okul servis ücretlerini nakit ödemelerinden dolayı mağdur oldu.

Mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyeti engellenecek mi gibi pek çok sorunun gündemimizde bulunmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir. Veliler tarafından merak içerisinde araştırılan bu konu üzerine okul servis ücretlerinin iade edilip edilmeyeceğine dair araştırmalar sürdürülmektedir. Milyonlarca vatandaşımız bu fırsatları değerlendirebilmek için yapılan açıklamaları merak içerisinde araştırmasının ardından önemli açıklamalar gün yüzüne çıkmaktadır. Milyonlarca vatandaşımız için sunulan fırsatlar karşısında tüm ayrıntıları haber adresimiz üzerinden öğrenebilir ve detayları öğrenerek hakkınızı arayabilirsiniz. Peki, okul servis ücretleri iade edilecek mi? Okul servis ücretleri ne olacak? İşte konuya dair merak edilen tüm detaylar…

PEK ÇOK VELİ ÜCRET İADESİ ALAMIYOR

Çocuğu bir özel okulda 6. sınıfa giden Özgür Özkan, "Özel okullar yeni kayıt dönemlerinde yüzde 15-20 zam yapmalarına rağmen, uzaktan eğitime, almadığımız hizmetler için talep ettiğimiz indirimi ne yazık ki yapmadılar. Bunun dışında sene başında kayıt yaptırırken yönetmeliğe aykırı biçimde yemek, servis, kitap gibi ücretleri zorunlu olarak sundular. Dönem ortasında bir iade yapılmadı, sene sonunda yapılıp yapılmayacağı da belli değil. Veliler de sürekli özel okulları finanse etmekten bıktı. Arkadaşlarımızın çoğu 3 binle 5 bin lira arası değişen rakamlar ödedi. Çoğu UKOME'nin belirlediği ücretin üzerinde rakamlar. Okul bir servis firmasıyla anlaşıyor ve bunlarla ilgili de pek çok veli iade alabilmiş değil. Velilerin hakem heyetine başvuruları devam ediyor" ifadelerini kullandı.


"TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDUK"

Çocuğu bir özel okulda lise ikinci sınıfa giden veli, servis hizmeti almadığı için ücret iadesi talep ettiğini ifade ederek, "Oğlumun kaydını yaptırırken, servisle de anlaşma yapmam söylenmişti. Bu anlaşmayı görmeden tahsilat yapıldı. Bu duruma itiraz ettik. UKOME'nin açıkladığı fiyatlarla servisin bizden aldığı ücret arasında büyük bir fark vardı. Bu konuyla ilgili avukatlarım tarafından tüketici hakem heyetine dava açıldı ve kazandık. Fakat servis şirketi karar itiraz etmişti. 1 yıl sürdü bu dava ve haklı bulunduk. Servis şirketinden parayı aldık fakat biliyorsunuz okullar yüz yüze eğitime ara verdi. 13 Mart'tan günümüze kadar yapılması gereken servis hizmeti çocuklara verilmiyor. Biz de servis firmasından parayı talep ettik ama firma bu ücreti ödemeyeceğini söyledi. Biz de tüketici hakem heyetine tekrar gitmek zorunda kaldık. Halbuki MEB ve diğer özel okulların bağlı olduğu kurumlar, bu paraların ödenmesiyle ilgili karar almışlardı" diye konuştu.

"BU KONUNUN MUHATABI SERVİSÇİ DEĞİL, ÖZEL OKUL VE ARACI FİRMALAR"

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk ise, "Devlet okullarında çok fazla vatandaşın, servisçiye ödediği bir para yok. Zaten tam tersine servisçinin çalışıp da parasını almadığı birçok veli var ama daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda özel okullarda yüz yüze eğitim, devlet okullarına nazaran daha önceden başladı. Buralarda daha çok verilen paralar toplanmış. Yine mağdur olan vatandaşı özel okul ve hatta aracı firma paraları tam alsa bile ne vatandaşa geri ödüyor ne servisçiye.

Onun içinde buradaki bu konunun muhatabı servisçi değil, daha çok özel okullar ve aracı firmalar. Vatandaşlar geçen yıl olduğu gibi aldıkları hizmet kadar parayı ödemeli. Veya devlet okullarında olduğu gibi taşıdıkları ayın parasını öderlerse o zaman mesele zaten kökünden çözülür ama Devlet okullarında olduğu gibi özel okullarda olmuyor. Genellikle taşımamış hatta başlanmamış bir yılın parasını peşin ödeme yoluna gittikleri için de burada sürekli kaybeden vatandaş ve öğrenci velisi oluyor" şeklinde konuştu.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR