Sayılı Günler Kaldı! 31 Aralık Son Gün! Kaçırmayın Pişman Olursunuz! Rekor Başvuru Devam Ediyor!

Sayılı Günler Kaldı! 31 Aralık Son Gün! Kaçırmayın Pişman Olursunuz! Rekor Başvuru Devam Ediyor!

Ne zaman sona eriyor? İlk taksit ödemesi ne zaman? Başvuruları nereden yapılacak? Başvurular nasıl yapılacak?

Kısa süre önce açıkalması yapılan ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapılandırma başvuruları alınmaya devam ediyor. Yapılandırmanın açılanmasının ardından ilk 10 gün içerisinde 1 milyon vatandaş tarafından başvuru alan uygulamada başvurular hala devam ediyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), öğrenim kredisi, trafik cezası gibi borçlar yapılandırma imkanları devam etmektedir. Devreye alınan bu yapılandırma fırsatını kaçırmamak için başvurular 31 Aralık'a kadar devam etmektedir.  Kredinin ilk taksit tutarı ise 1 Şubat 2021 tarihine kadar ödenebilecektir. Borç ödemelerinde ise %25 indirim fırsatı sunulmaktadır.

TAKSİT SEÇENEKLERİ 31 ARALIK TARİHİNE KADAR DEĞİŞEBİLECEK!

Yapılandırma da başvuru dilekçeleri alınmaya devam etmektedir. Vatandaş bu fırtsattan yararlanmak için başvurularına devam ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılandırma için ödeme planları çıkarmaya başlandı. Yapılandırma işleminizin ödeme planını internet üzerinden de sorgulamasını yapabilirsiniz. Yapılandırma işlemlerinde vatandaşlar işaretledikleri taksit seçeneklerini 31 Aralık tarihine kadar değiştirebilme imkanıda sağlanmaktadır.

ÖDEMELER NE ZAMAN OLACAK?

Yapılandırma yaparak düzenlenmiş borçlarınızı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na, Ticaret Bakanlığı'na, il özel idarelerine, belediyelere, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları'na (YİKOB) bağlı tahsil dairelerine yapacağınız ödemelerinizin tutarlarını ilk taksitleri 1 Şubat 2021'de SGK'ya ödenecek olan tutarların ilk taksiti ise 1 Mart 2021 tarihine kadar ödenebilecektir.

Devreye alınan ve sayılı günler kalan yapılandırma imkanından yararlanabilmek için yapılandırılmış olan borcun ilk iki taksitinin zamanında ve tam ödenmesi şart olmaktadır. Buna göre belirlenmiş olan taksitlerden, bir takvim yılında 2 taksit zamanında ödenmesi yapılmazsa eğer, borçluya bir şans daha verilmektedir.


Borçlu olan yapılandırma yapan kişinin ödemediği 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla beraber ödendiği taktirde kanundan yararlanmaya devam edilebilecektir. Yapılandırma yapılmış olan borcun taksitinin bir kısmı ödenmezse eğer, ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalmaktadır. Kalan borç ise ilgili mevzuata göre takip ve tahsil edilecektir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Yapılandırma işlemlerinde Vergi borçları, öğrenim veya katkı kredisi borçları, trafik cezaları da dahil olmak üzere idari para cezası borçlarının, başvurularını internet üzerinden www.gib.gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) adreslerine giriş yaparak ya da ilgili olduğunuz vergi dairesine şahsen veya posta yolu ile başvurunuzu yapabilmeniz mümkündür.

Bu borçlar için ilk taksit ödeme süresi 1 Şubat 2021 günü sona ermektedir. Yapılandırma ödemelerinizi anlaşmalı olduğunuz bankaların banka kartı ve kredi kartı ile de yapabilirsiniz.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Vergi borçları, öğrenim kredisi veya katkı kredisi borçlarını, idari para cezası borçlarınızıda başvuruları internet üzerinden www.gib.gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) adreslerinden yapabilirsiniz. Dilerseniz de başvurunuzu ilgili vergi dairesine şahsen veya posta yolu ile yapabilirsiniz.

SGK'ya olan borçlar için ise işverenler yapılandırma başvurularını e-Sigorta kanalı aracılığı ile internetten yapabilirsiniz. Başvurularınızı isterseniz elden ya da posta yoluyla bağlı olduğunuz SGK il müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezi'ne de yapabilirsiniz.

Ayrıca Genel Sağlık Sigortası borçlarınız için ise başvuru şartı aranmamaktadır. Tüm borçlar otomatik olarak SGK tarafından yapılabilecektir. Emlak vergisi borçlarınız için ve su borçlarınız için belediyelere başvuru yapabilirsiniz.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR