Sağlık Personellerine Devletten 20 Sosyal Olanak Ücretsiz Sağlanacak!

Sağlık Personellerine Devletten 20 Sosyal Olanak Ücretsiz Sağlanacak!
YAYIN TARİHİ: 11.09.2020 00:00:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bilindiği üzere 2020 yılının Mart ayında korona virüs salgını ülkemizde patlak vermişti. Bu salgın sonrasında ise uzun bir dönem karantinada çalışmalar sürdürülmüştü.

Bilindiği üzere 2020 yılının Mart ayında korona virüs salgını ülkemizde patlak vermişti. Bu salgın sonrasında ise uzun bir dönem karantinada çalışmalar sürdürülmüştü. Daha sonrasında ise geçilen normalleşme süreci tekrardan vaka sayılarının artışına neden olmuştu. Bu vaka artışları dolayısıyla tekrardan sağlık personellerinin esnek çalışma düzeni geçerli olabilecek gibi duruyor. Bu esnek çalışma düzeni ise hafta içerisinde daha az işe gidilip gelinecektir diye açıklanabilmektedir. Sağlık personellerinin dönüşümlü şekilde vardiyalı gerçekleştireceği bu esnek çalışma düzeni ikinci bir korona virüs dalgasına karşı geçerli olmuştur. Sağlık personelleri esnek çalışma düzeninde çalışmalarını sürdürecektir.

81 ŞEHİRDE YAYIMLANAN GENELGE GEÇERLİ OLDU!

Tam olarak 81 ilde geçerli olacak olan sağlık çalışanlarının esnek çalışma düzeni bu hafta itibariyle geçerli olmuştur. Bu düzen dahilinde çalışanlar artık daha az bir çalışma saatine bağlı olarak görevlerine devam edecektir. Dünya genelinde etkili olan COVİD-19 salgını vaka sayısını daha aza indirgemek için böyle bir çalışma düzenine geçilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre ise uzaktan çalışabilecek sağlık personellerinin hastaneye gitmesine gerek kalmamaktadır. Tamamen çalışma sürelerini evden İnternet üzerinden doldurabilmektedirler. Bunun yanında ise bütün özel koşul ve şartların dahil olduğu genelgeye Sağlık Bakanlığı resmi İnternet sitesinden ulaşabilirsiniz.

SAĞLIK BAKANLIĞI ESNEK ÇALIŞMA DÜZENİ DETAYLARI


Yayımlanan esnek çalışma düzeni genelgesine göre çalıştırılma biçimine bakılmaksızın bütün hastane personelleri esnek çalışma düzenine geçmek zorundadır. Genel olarak korona virüs salgını kapsamında en riskli grupta olan bu personellerin hastane içerisinden virüsü kapması ya da hastaneye virüsü taşıması engellenmek istenmektedir. Bunun yanında oluşan vaka sayılarını da en aza indirgemek için kalabalık çalışma koşullarını ortadan kaldıran bu genelge korona virüs vaka sayılarındaki artış miktarına göre geçerliliğini sürdürecektir. Uzaktan çalışabilecek olan hastane personelleri ise hastaneye çağırılmayacaktır. Bunun yanında dönüşümlü çalışma ya da esnek çalışma olarak adlandırılan çalışma gününü azaltan bu sistem Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge içerisinde daha detaylı şekilde açıklanmıştır.

HAMİLE VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR İDARİ İZİNLİ

Genelgenin ardından Ankara Valiliği, il sınırları dahilinde uygulanacak kamuda esnek mesai esasları belirlendi. Bu kapsamda salgından etkilenmeleri daha muhtemel hamile ve kronik hastalığı olan kamu çalışanları idari izinli sayılabilecek. Düzenleme ile 10 yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personeller, ikinci bir emre kadar evden çalışabilecek.

ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN İMZASIYLA YAYINLANAN GENELGEDE ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:
  • Covid-19 salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına yönelik ilave tedbirleri içeren 26 Ağustos 2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 26 Ağustos 2020 tarih ve 31225 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanmıştır.
  • Genelgede, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği esası getirilmiştir.
  • Valiliğimizce; sağlık ve güvenlik personeli hariç, esnek çalışma yöntemlerine ilişkin aşağıda belirlenen usul ve esaslar dikkate alınmak kaydıyla ilçe kaymakamları ve Valiliğimize bağlı kurum amirleri kendi kurum ve birimlerindeki ihtiyaç ve şartların gerektirdiği özel düzenlemeler yapabilecektir.
  • Bu kapsamda 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren Valiliğimiz birimlerinde çalışan personelin durumlarının değerlendirilerek birim amirlerince dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacaktır.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR