Resmi Gazete’de Yayınlandı! Kamu Personelleri Dilerse Evden Çalışabilecek!

Resmi Gazete’de Yayınlandı! Kamu Personelleri Dilerse Evden Çalışabilecek!

Kamu personelleri dilerse evden çalışabilecek! İşte Resmi Gazete’de yayınlanan yeni esnek çalışma planı!

Korona virüs salgını sonrasında geçilen normalleşme dönemi genel olarak vaka sayısını azaltmayarak vakaların yine artışa geçmesini sağlamıştır. Bu nedenden dolayı Eylül ayından itibaren bütün devlet kamu personelleri esnek çalışma düzenine tekrardan geçiş yapmaya hazırlanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise birçok kamu personeli bu esnek çalışma düzenine dahil olabilecektir. Genel olarak korona virüs salgınını yaymamak ve daha aza indirmek amaçlı yapılan bu esnek çalışma düzeni bakanlıklara verilen yetki dahilinde geçerli olacaktır. Böylelikle belirli kamu personelleri esnek çalışma düzeni içerisine girerek daha az işe gelecektir.

KİMLER ESNEK ÇALIŞMA DÜZENİNE DAHİL OLACAK?

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelge dahilinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı kapsamında esnek çalışma programlarına toplam kamu personellerinin yüzde 40’lık bir bölümü yer alacaktır şeklinde açıklama yapmıştır. Yani esnek çalışma düzeninde yine toplam kamu personelinin yarısından daha fazlası normal çalışma düzeninde olacaktır. Bakanlık bünyesinde yer alan bu personellerin ise acil durumlarda görev alacak olan kişileri esnek çalışma düzenine geçiş yapamayacaktır. Bu kişiler eski düzen olarak haftalık işe gelip gidecektir. Bakanlığın belirlediği kişiler ise dönüşümlü olarak esnek çalışma sistemine geçiş yapacaktır. Personeller sırayla işe geleceklerdir.

KİMLER ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİNE KATILAMAYACAK?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı esnek çalışma sistemi ile ilgili bir açıklamada bulunmuştur. Yapılan bu açıklamaya göre ise esnek çalışma sistemine bazı kamu personelleri dahil olamayacaktır. Bu personeller ise hizmete ihtiyaç duyulan kritik anlar için sosyal hizmet kuruluşlarında ve bakım hizmetlerinde görev alan kamu personellerin esnek çalışma ya da dönüşümlü çalışma sistemine katılamayacağı belirlenmiştir. Bu kişilerin acil durumlarda görev alanına gelmesi uzun süreceğinden dolayı böyle bir karar alınmıştır. Korona virüs vakaları daha çok artacak olursa bu alanlarda çalışacak olan yeni personel alımları da gerçekleşebilecektir. Fakat bu durum şu an için kesinleşmiş değildir. Bakanlık tarafından yapılacak yeni bir açıklamaya kadar şu an için herhangi bir personel ihtiyacı bulunmamaktadır.

HAMİLE VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR İDARİ İZİNLİ

Genelgenin ardından Ankara Valiliği, il sınırları dahilinde uygulanacak kamuda esnek mesai esasları belirlendi. Bu kapsamda salgından etkilenmeleri daha muhtemel hamile ve kronik hastalığı olan kamu çalışanları idari izinli sayılabilecek. Düzenleme ile 10 yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personeller, ikinci bir emre kadar evden çalışabilecek.

ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN İMZASIYLA YAYINLANAN GENELGEDE ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:
  • Covid-19 salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına yönelik ilave tedbirleri içeren 26 Ağustos 2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 26 Ağustos 2020 tarih ve 31225 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanmıştır.
  • Genelgede, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği esası getirilmiştir.
  • Valiliğimizce; sağlık ve güvenlik personeli hariç, esnek çalışma yöntemlerine ilişkin aşağıda belirlenen usul ve esaslar dikkate alınmak kaydıyla ilçe kaymakamları ve Valiliğimize bağlı kurum amirleri kendi kurum ve birimlerindeki ihtiyaç ve şartların gerektirdiği özel düzenlemeler yapabilecektir.
  • Bu kapsamda 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren Valiliğimiz birimlerinde çalışan personelin durumlarının değerlendirilerek birim amirlerince dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacaktır.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER