Repo Faizi Sonrasında 32 Günlük Mevduat Faizleri Ne Oldu?

Repo Faizi Sonrasında 32 Günlük Mevduat Faizleri Ne Oldu?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TCMB Başkanı Naci Ağbal ile beraber yapılan ve açıklanan repo faizi kararı sonrasında hem kredi faiz oranlarında hem de 32 günlük mevduat faizi oranlarında dur durak bilmeyen bir yükseliş göründü.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TCMB Başkanı Naci Ağbal ile beraber yapılan ve açıklanan repo faizi kararı sonrasında hem kredi faiz oranlarında hem de 32 günlük mevduat faizi oranlarında dur durak bilmeyen bir yükseliş göründü. Özellikle 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları üzerinden gelir elde eden ve parasını bu şekilde çalıştıran kişilerin hem sevineceği hem de üzülmesi gereken bir durum gelişti. Aslında uzaktan bakıldığında %9 seviyelerinde olan 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları %15’lere kadar fırladı. Bu da vadeli mevduat faizi oranlarından gelir elde eden kişilerin sevinmesi gereken bir durum gibi görünebilir. Ancak bu uzun vade de hem ülkemize hem de TL üzerinden işlem yapılan tüm ülkelere birbirinden tehlikeli durumları beraberinde getirebilir. Ekonominin bu kadar karamsar çizilmesinin en net sebebi Türkiye’nin Ekonomi Bakanı’nın bir açıklama yapmadan istifa etmesi, TCMB başkanının değiştirilmesi ve Türkiye’de ekonomik değişimlerin hızlı bir şekilde sağlanmaya çalışmasıdır.

Türkiye’nin ekonomideki karamsar tablosunun önü bir nebze açılmaya çalışıyor olsa da kısa dönem içerisinde bu buhranın bitmesi mümkün değil. Repo faizini yüksek tutarak sadece bankaların gelir elde etmesini sağlayan bir dengenin hala bulunuyor olması vatandaşın cebindeki paranın sonuna kadar alınmasını sağlıyor. Parası olan kişilerin vadeliye daha fazla para yatırması, parası olmayan kişilerin ise kredi çekerek daha fazla borçlanması sağlanıyor. Ancak bu sayede ekonomideki dengelerin bir nebze daha sağlıklı olması sağlanacağı düşünülüyor. Ancak bu kesinlikle doğru değil. İnsanların kısa vade içerisinde gelir elde etmesi sağlanabilir ancak uzun vade içerisinde ekonominin daha fazla sıkıntıya girmesi planlanmıyor olsa da bu şekilde olacak. 32 günlük vadeli mevduat faiz oranlarında yükseliş sağlandı sağlanmasına ancak takdir yine vatandaşın olacaktır.


HANGİ BANKALARDA 32 GÜNLÜK FAİZ YÜKSELDİ?

Alternatif Bank VOV hesap Avantajlı TL Tanışma Faizi 32 günlük vadeli mevduat hesabı oranı % 15.50 seviyesinden yüzde 16 seviyesine yükseldi. QNB Finansbank 32 günlük e vadeli mevduat hesabı tanışma faizi % 14.45 seviyesinden yüzde 15.50 seviyesine yükseldi. ICBC Bank 32 günlük vadeli emlak365.com mevduat hesabı faizi % 12.45 seviyesinden yüzde 15.00 seviyesine yükseldi. Ziraat Bankası 32 günlük vadeli mevduat hesabı faizi % 12.00 seviyesinden yüzde 13.50 seviyesine yükseldi. Halkbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı faizi % 11.50 seviyesinden yüzde 14.25 seviyesine yükseldi. Gördüğünüz gibi alınan karar sonrasında 32 günlük faiz oranları da bir hayli artış gösterdi. Bu artış sonrasında bankalar tarafından önemli açıklamalar yapılmasının ardından vadeli faiz oranlarını sizler ile paylaşmak isteriz.

EN YÜKSEK 32 GÜNLÜK VADELİ FAİZ ORANI SUNAN BANKALAR HANGİSİDİR?
 • Aktif Bank N Kolay Bono Hesabı 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı % 16.50
 • Alternatif Bank VOV hesap Avantajlı TL Tanışma Faizi 32 günlük vadeli mevduat hesabı oranı % 16.00
 • QNB Finansbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı tanışma faizi % 15.50
 • CEPTETEB 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı % 15.50
 • ICBC Bank 32 günlük vadeli emlak365.com mevduat hesabı faizi % 15.00
 • Burgan Bank e vadeli mevduat 32 günlük vadeli hesap faiz oranı % 15.00
 • İNG Bank Turuncu Ekstralı Hoş geldin faizi 32 günlük vadeli mevduat hesap faiz oranı % 15.00
 • Odea bank hoş geldin oksijen hesap 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı % 14.50
 • Halkbank 32 günlük vadeli mevduat hesabı faizi % 14.25
 • Fiba banka Kiraz Hesap 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı % 14.00
 • Ziraat Bankası 32 günlük vadeli mevduat hesabı faizi % 13.50
 • Garanti Bankası e vadeli hesap 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı % 13.50
 • Şekerbank vadeli mevduat 32 günlük vadeli hesap faiz oranı % 12.25
 • Akbank 32 günlük vadeli emlak365.com mevduat hesabı faizi % 12.00


DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR