Repo Faizi Sonrası Bankalarda Son Durum Ne? Faizler Ne Kadar Olacak?

Repo Faizi Sonrası Bankalarda Son Durum Ne? Faizler Ne Kadar Olacak?

Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, TEB, QNB Finansbank gibi önemli bankaların kredi faiz oranlarında yükselişe geçtİ.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası repo faizi artırımına gitti. Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, TEB, QNB Finansbank gibi önemli bankaların dahi kredi faiz oranlarında yükselişe geçtikleri görülebiliyor. 475 baz puan faiz artışından sonra son durumun ne olacağı ise hala belli değil.

Bir haftalık repo faiz kararı 15.00 olarak belirlendi. Bu da 475 baz puan faize denk geliyor. Bunun resmi anlamı ise kredi faiz oranlarında %0.25’lik büyüme anlamına geliyor. Yani bir hafta önce %0.99’dan çekeceğiniz kredi bugün %1.24 oranına denk geliyor. Mevcutta %1.25 faiz oranlarında olan banka kredi faiz oranlarındaki yükseliş ise dikkatleri üzerine çekecek.

Vatandaşımızın cebindeki son bir kuruşa dahi göz koyan bu kurumlar ve kuruluşlar sayesinde milletimiz daha da fakirleşecek. Ancak repo faizine çok aldanarak yükselişe geçmek istemeyen bazı bankalar faiz kararlarını kendileri belirledi. Yüzde 1.50 üzerinden kredi çekmek hiç kimseye uygun bir durum olmadığını çok iyi bilen kişilerin öncelikli olarak aşağıdaki bankalar aracılığı ile kredi kullanabilmeleri mümkün olacak.


Kredi kullanmak isteyen vatandaşlarımızın arasında mutlak bilinmesi gereken tek kural bu saatte sonra sadece çok önemli ise kredi kullanılmasıdır. Zira mevcut kredi faiz oranlarında kredi kullanmak demek satın aldığınız ürün ya da hizmetten aynısını bir de devlete ve bankaya almış gibi olmanız anlamına geliyor.

GÜNCEL KREDİ FAİZ ORANLARI NE KADAR OLDU?
  • Vakıf Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 1.25
  • Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.25
  • Halkbank hesaplı evim konut kredisi faiz oranı yüzde 1.25
  • Vakıfbank Sarı Panjur konut kredisi faiz oranı yüzde 1.25
  • Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı oranı yüzde 1.25
  • Akbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.30
  • ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranı yüzde 1.30
  • İş Bankası ev kredisi hayat sigortalı faiz oranı yüzde 1.35
HANGİ BANKALAR KREDİ VERİYOR?

Bu önemli günlerde ödeme gücü düşük olan hiç kimsenin kredi alamayacağı düşünülüyor. Ancak bu durumun aksine ödeme gücü olmayan ve daha fazla faiz ödemek zorunda olacak olan hemen hemen herkese rahat bir şekilde kredi verilebilecek. Bankaların amacı 15.00 repo faiz kararı sonrasında daha fazla faiz geliri elde etmek olacak. Repo faizi kararına uyum sağlamayan bankaların bir şekilde gelir elde etmesi gerekecek. İşte tam olarak bu sebepten ötürü bankaların mevcut kredi faiz oranlarında düşüş yapmak yerine ödeme gücü olmayan herkese kredi vermek olacak.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR