Pandemi ile Bankalar Kredi Musluklarını Sonuna Kadar Açtı! KOBİ Kredilerinde Artış Yaşandı!

Pandemi ile Bankalar Kredi Musluklarını Sonuna Kadar Açtı! KOBİ Kredilerinde Artış Yaşandı!
YAYINLANMA TARİHİ: 04.07.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

KOBİ'lere yapılan destekler devam ediyor mu? İkinci çeyrekte KOBİ'lere verilen kredi destek ne durumda? Salgın süreci ile beraber sıkıntılı süreç yaşayan KOBİ'lere destekler devam ediyor mu?

Korona virüs ile başlayan salgın süreci ile Türkiye'de ekonomik yönden yaşanan sıkıntılara devlet tarafından salgının ortaya çıkması ile beraber destekler verilmeye başlandı. Zaman içinde salgınında devam etmesiyle verilen desteklerde artışlar yaşandı. Salgınla beraber tedbirlerin de alınması ile tedbirlerinde artması ile  KOBİ kredilerinde ilk çeyreğe göre artış yaşanmıştır.

KOBİ'LERE DESTEK 810 MİLYAR LİRAYA DAYANDI!

Bankacılık sektörü KOBİ'lere kredi desteğine devam ederken, 2020 yılın ilk 6 ay'ı ile beraber 193,3 milyar lira artış göstermiştir. Ardından bu artış 810 milyar liraya dayandı.

Türkiye'ye gelen yeni tip korona virüs salgını, yayılım göstererek ekonomik yönden etkisi hane halkından esnafa, KOBİ'ler, büyük işletmeler'e kadar her alanda kendini göstermiş etkilemiştir.

 Hükümetler tarafından ve merkez bankaları, attıkları proaktif adımlar ve geniş politika seti ile beraber salgının da yaşanan ekonomik sıkıntılar birimlerin gelir ve nakit akışı üzerinde olumsuz yansımalarını minimum düzeye indirilmiştir.

İSTİHDAMIN %75'İNİ KOBİLER OLŞTURUYOR!

KOBİ'ler Türkiye'de salgından en fazla etkilenen kesimlerin başında gelmektedir. KOBİ'ler ülke ekonomisinin de önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Türkiye'de istihdamın %75'ini KOBİ'ler, oluşturmaktadır. KOBİ'ler cironun yaklaşık %65'ini, ihracatın yarıdan fazlasını oluştururken ve ithalatın da 3'te birini gerçekleştirmektedir. Tüm bu veriler kapsamında Türkiye'de ticaretin KOBİ'ler üzerinden yürüdüğü daha net bir şekilde görülmektedir.

Korona virüs salgını, tüm dünyayı etkisi altına alarak, tarihte benzeri görülmeyen önlemlerin alınma durumunu devreye sokmuştur. Salgın beraberinde alınan tedbirler kapsamında seyahat kısıtlamalalarını, yine salgınla beraber üretime ara verildi, turizm sektörü, üretim ve ticaret kanalları küresel büyüme de küçülme ve daralmalar bu süreçte gelmiştir.

Türkiyede mart ayında ilk korona virüs vakalarının görülmesi ile beraber hükümet hızlı şekilde tedbirler almya başladı. Bu kapsamda sıkıntıya giren ekonomi ile vatandaşın ve şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak adına çok fazla destek kampanyası hizmete alınmıştır.


Ülkede iktisadi faaliyetteki yavaşlama nisan ayında belirginleşerek sektörler geneline yayılırken, kademeli normalleşme adımlarıyla beraber mayıs ayından itibaren ekonomide toparlanmanın başladı.

HAZİNE DESTEĞİ 25 MİLYAR LİRADAN 50 MİLYAR LİRAYA

Hükümet tarafından salgın süreci ile beraberinde, ekonomi yönetimi ile bankacılık sektörü, istihdamın ve üretimin devamlı hale gelmesi için, KOBİ'lerin ayakta kalması için firmaların nakit akışı desteklenmektedir.

Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında devreye alınan, kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet limiti ile kullandırılmakta olan  krediler için yapılan Hazine desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılmıştır, bu kapsam doğrultusunda kullandırılabilecek KGF kefalet limiti de toplamda 500 milyar liraya yükseltilmektedir.

Korona virüs salgın süresince bankalar, KOBİ'ler için ilave limit açma, kredi yapılandırması imkanı, taksit ertelemesi düzenlemesi, uygun kredi koşulları, düşük faizli kredi, ödemesiz dönemli kredi imkanları gibi çok sayıda imkan sağlanmıştır.

İKİNCİ ÇEYREKTE KOBİ KREDİLERİ'NDE ARTIŞ!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'dan alınan bilgilere, göre 2018 yıl sonunda 610,8 milyar lira olan KOBİ kredileri verilen bakiyesi, geçen yıl sonunda 3,5 milyar lira artış göstererek 614,3 milyar liraya yükselmiştir.

Salgının dünya genelinde yılbaşında ortaya çıkarak Çin'den başlayarak Avrupa'ya yayılmasıyla beraber bu süreçte KOBİ'lere kullandırılan kredilerde de artışlar görülmekredir. 2020 yılın ilk çeyreğinde Türkiye'de KOBİ kredileri 43,9 milyar liralık yükseliş göstererek 658,2 milyar liraya ulaşmıştır.

Türkiye'de korona virüs salgının genele yayılması ve kısıtlamaların üst düzeye çıkması ile beraberinde ikinci çeyrekte ise KOBİ'lere kredi destekleri tamemen sonuna kadar açılmıştır. Bankacılık sektörünün KOBİ kredileri bakiyesi vermesi durumu, ikinci çeyrek sonunda 807,6 milyar liraya dayanmıştır.

İkinci çeyrekte ise KOBİ kredileri ilk yarı önceki çeyreğe göre 150 milyar liraya yakın artış göstermiştir. Bu durumda yılın ilk yarısında bankacılık sektörünün KOBİ kredileri bakiyesi 193,3 milyar liraya artış göstermiştir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER