Pandemi Döneminde En Çok Başvuru Alan Kredide Son Gelişme! Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi!

Pandemi Döneminde En Çok Başvuru Alan Kredide Son Gelişme! Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi!

Kamu Bankaları ortak kararı ile devreye alınan bireysel ihtiyaç kredisinde son durum ne? Kimler yararlanabildi? Kimler yararlanamadı? Meclis'ten ne karar çıktı? İşte detaylar...

Pandemi'nin hayatımıza Türkiye sınırlarına girmesinin ardından kamu bankaları ortak kararı ile bir çok kredi kampanyası devreye alındı. Özellikle ilk olarak devreye alınan Temel ihtiyaç destek kredisi vatandaş tarafından çok fazla ilgi gören kredi kampanyalarından oldu. Bu kredinin en özemli özelliği 6 ay ödemesiz ve çok düşük kredi faiz oranlarına sahip olmasıdır.

Ardından bu krediler son buldu ve farklı kredi destekleri devreye alındı. Fakat bazı vatandaşlar bu kredilere başvurdu ama kredileri olumsuz neticelendirilip ret cevabı aldılar. Bu süreçte temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu yapan vatandaşlar onay cevabı da alamamışlardı. Bu süreçte ise destek kredisinden yararlanamayan vatandaşlar için Meclis’te sunulan önerge ile tekrar incelenme yapma kararı alınmıştır.

ZİRAAT BANKASI TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ HAKKINDA!

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs salgın sürecinde Türkiye’de salgından dolayı ekonomik sıkıntılar yaşayan zor günler geçiren esnaf ve halk bu süreçte paraya ihtiyaç daha da artmıştı. Kapanan işyerileri ve tedbirler kapsamında işyerini kapatmak zorunda kalan Vatandaşlar Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası ortak kararı ile verilen 10.000TL Temel İhtiyaç Destek kredisi çok fazla ilgi gördü başvuru alan bir kampanya oldu.


10.000TL olarak sunulan bireysel temel ihtiyaç kredisi de en önemli ve ilgi gören özelliklerinden birisi şüphesiz 6 ay ertelemeli olarak ödenme imkanı ile sunulmasıydı. Ayrıca bir diğer en önemli özellikte bu kredide ki faiz oranı %0.49 olarak belirlenmesi olmuştur.

Kamu bankaları bu krediyi aylık hane geliri 5 bin TL olan vatandaşlara vermiş ve bu süreçte ise geliri olmayan vatandaşlara kredi onayı gelmemişti.
 

MECLİSTE GÖRÜŞÜLDÜ!

Pandemi süreci ile sunulan 10.000 TL Temel İhtiyaç Kredisi başvurusunda bulunan vatandaşlar bazıları 10.000 TL yerine bankalardan 3.000 TL onay ile karşılaşmış, bazı vatandaşlar ise tamamen red yanıtı almışlardır. Bu durumla beraber bir çok vatandaş şikayetlerde bulunmuştur. Yapılan bu şikayetler sonrasında ise emsal kararların verilmesi kararı alınmıştır.

Bu konu mecliste de gündem olmuştur. Meclis’de bu hafta içinde görüşülen bu konu sonrasında ise düşük kredi alan vatandaşlar ve red yanıtı alan vatandaşların başvurularının tekrar inceleneceği bildirilmiştir.

 DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR