ÖTV’ye Yüzde 45 Oranında Zam Geldi!

ÖTV’ye Yüzde 45 Oranında Zam Geldi!

ÖTV’ye yüzde 45 oranında zam geldi! Bundan böyle ikinci el ve sıfır otomobilde yüzde 45 artış görülecek!

Milletimiz ÖTV indirimi beklerken geçtiğimiz gece yarısı büyük bir şok yaşadı. Özellikle ikinci el ve orta segment otomobillerde en az yüzde 45 oranında yükseliş görüldü. Bu da ikinci el ve sıfır kilometre otomobil fiyatlarına 15 bin TL civarında katkı sağladı. Yani bugün 2000 model otomobili olan kişiler 50 bin TL’ye ilana çıkartıyor ise bugün yani ÖTV zammından sonra 65 bin TL’ye çıkartabilecek. Milyonlarca vatandaşımız uzun zamandır ÖTV hakkında indirim bekliyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gece yarısı açıkladığı verilere göre en düşük yani orta segment ikinci el otomobil ve sıfır kilometre otomobillere 15 bin TL katkı sağlandı. Devletin alacağı vergi yüzde 45 oranında zam yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Uzun zamandır beklenen ÖTV indirimi yerine ÖTV zammı gelmesi milyonlarca vatandaşımızı şok etti.
Çok uzun bir süredir ÖTV indirimi bekleniyordu, özellikle ikinci el otomobillerin bu kadar yükselmesinden sonra ikinci el arabaların fiyatlarının düşürülmesi konusunda büyük bir beklenti vardı. Ancak beklentiler karşılanmak yerine üzerine destekleme yapacak eklentiler geldi. Yapılan ÖTV zammı ile beraber en düşük orta segment ikinci el otomobillere 15 bin TL katkı payı yapılmış oldu.

ÖTV ZAMMI NE KADAR GELDİ?

Karara göre, motor silindir hacmi 1600'e kadar olan araçlarda ÖTV oranı aynı kaldı. Ancak matrah değişti. ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlarda matrah 85 bin liraya çıktı. ÖTV oranı yüzde 45 olarak korundu. ÖTV matrahı 70 bin Lira ile 120 bin Lira arasındaki araçlarda matrah 85 bin ile 130 bin TL arasına çıktı. ÖTV oranı yüzde 50 olarak korundu. Ancak motor silindir hacmi 1600 ile 2000 arasında olan araçlarda yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80'e yükseltildi. ÖTV matrahı 170 bin lirayı aşmayan araçların ÖTV oranı yüzde 100'den yüzde 130'a çıktı. 2000 motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220'ye çıkarıldı.


İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

İkinci el aracı olup “ÖTV geldi ikinci el araba fiyatları ne kadar olacak?” sorusunu soran vatandaşlarımıza en doğru cevap ancak şu şekilde verilebilir. Sıfır kilometre otomobillerde en düşük segmente yüzde 45 oranında zam yapıldı. Bu da sıfır kilometre otomobillerin 15 bin TL civarında yükselmesine neden olacak. O nedenden ötürü aynı segmentte bulunan ikinci el otomobillerin fiyatlarının üzerine rahatlıklar 15 bin TL’lik daha katkı yapılabilir. Yani dün 50 bin TL olan ikinci el araçlar bugün çok rahat 65 bin TL’ye satılabilir.

ÖTV NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

ÖTV Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olur. Yani 30 Ağustos 2020 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. İkinci el aracı olan kişilerin sevinmesi gerek ancak yeni alınacak olan ikinci el araçlarda aynı yüksek fiyatlardan satın alınacak. İşte ÖTV yine ülkemize fayda değil zarar getirdiği önemli bir gün. Bugün 30 Ağustos 2020
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER